Continental 09 2020 1140x190
Thumb 2018 lexus ls 11 1920x1080 Thumb lexus ls 2007 led Thumb lexus ls 2012 Thumb lexus ls 2020 Thumb lexus rx 2019 Thumb aaabdbff9844a1c1de7f5325f4262d1a

Svetlá áut prešli ohromným vývojom. Od žiaroviek až po adaptívne LEDky

Prvý prelom na trhu osvetlenia automobilov nastal už v roku 1924, keď spoločnosť Philips zaviedla žiarovky s dvomi vláknami, čo umožnilo vyrobiť stretávacie a diaľkové svetlá. Toto riešenie vylepšilo zavedenie asymetrických svetiel a nárast ich dosahu. V 60. rokoch minulého storočia prišli na rad halogénové žiarovky a prvé automatické svetelné systémy. Dnes má veľa vozidiel automatické alebo adaptívne LED svetlá.

Systém svetiel so svetelným senzorom, ako aj automatické prepínanie diaľkových na stretávacie svetlá, slúži jednému základnému účelu, a to zvýšiť bezpečnosť vodiča a všetkých ostatných osôb na ceste. V noci sa to týka najmä neosvetlených chodcov a cyklistov. Je to tiež spôsob, ako zabrániť zrážkam so zvieratami. Stručne povedané, je to jeden zo základných spôsobov, ako zvýšiť bezpečnosť jazdy.

Technológie osvetlenia v automobiloch sú vyvinuté takým spôsobom, aby sme mohli aj v noci mimo mesta jazdiť na diaľkových svetlách a vidieť pritom každý detail – pretože cestu jasne osvetľujú LED diódy – a zároveň neoslepujeme ostatných vodičov.  Poďme sa pozrieť na históriu najdôležitejších riešení v oblasti osvetlenia automobilov za posledných 30 rokov.

Automatické svetlá so senzorom

Automatické zapínanie svetiel je jednoduchý systém založený na senzore, ktorý kontroluje parametre osvetlenia. Vďaka tomu sa diaľkové svetlá automaticky rozsvietia, keď je tma, alebo keď auto vojde do tunela. Účinnosť tohto zariadenia závisí od jeho citlivosti. Treba tiež pripomenúť, že systém nemusí fungovať napríklad v hmle, keď je viditeľnosť horšia. Vtedy je potrebné použiť tie stretávacie. Svetlá so senzorom sú dnes dostupné v prevažnej väčšine automobilov na trhu.

Automatický systém diaľkových svetiel je už pokročilejšie a mimoriadne praktické riešenie. Nachádza sa v čoraz väčšom počte nových automobilov. Spolu so senzorom znižuje vodičovu povinnosť zaoberať sa ovládaním svetiel takmer na nulu. Systém je založený na kamere, ktorá detekuje osvetlenie ostatných vozidiel -  protiidúcich, ale aj tých, ktoré idú za autom. V prípade potreby systém zapína stretávacie svetlá, aby vodič neoslňoval ostatných účastníkov cestnej premávky, alebo prepína na diaľkové svetlá, keď je vozovka prázdna.

Adaptívne diaľkové svetlá

Systém automatických svetiel automatizuje prechod z diaľkových svetiel na stretávacie a naopak. Neodstraňuje však problém horšej viditeľnosti vyplývajúci  z dočasného používania tzv. krátkych svetiel.  Odpoveďou na tento nedostatok je systém adaptívnych diaľkových svetiel.

Adaptívne svetlomety dokážu samé nielen zvýšiť alebo znížiť dosah svetiel, prepnúť diaľkové svetlá na stretávacie, ale takisto zabrániť ožiareniu ostatných vodičov a zároveň dobre osvetliť zákruty či krajnicu cesty. Viditeľnosť zvyšujú až o 70 % v porovnaní s autami vybaveným štandardnými svetlami s obyčajnými žiarovkami.  Adaptívne svetlomety fungujú na základe dvoch technológií generovania svetelných zdrojov – xenónu a LED.

Dĺžka svetelného lúča, jeho smer a intenzita sa dajú nastaviť voči rýchlosti vozidla, časti dňa a smeru, ktorým sa vodič chystá ísť.  Pri jazde zákrutami nasmerujú viac svetla na bok, aby bola dobre osvetlená napríklad križovatka. Adaptívne svetlomety začali svoju kariéru v prémiových automobiloch. Staršie riešenia založené na xenónových žiarovkách si z času na čas vyžadujú výmenu výbojok, ktoré stoja niekoľko desiatok eur. Tie novšie, vybavené LED diódami, majú neporovnateľne väčšiu odolnosť a môžu dokonca slúžiť počas celej životnosti vozidla.

Aby mohli pracovať naozaj precízne, používajú adaptívne svetlomety viac snímačov, vrátane uhla volantu (osvetľovanie zákrut), rýchlosti, akcelerácie, cúvania, dažďa a v niektorých modeloch aj  GPS navigáciu. Navyše ešte aj prednú kameru. Môžu fungovať podľa rôznych svetelných scenárov v závislosti od jazdných podmienok.

V meste vyžarujú krátky, ale široký lúč svetla, ktorý lepšie osvetlí okraje cesty a zákruty. Pri jazde mimo mesta a prekročení rýchlosti 50 km/h je lúč svetla dlhší. Najdlhší je počas jazdy po diaľnici a po prekročení rýchlosti  90 km/h. Počas jazdy v daždi môže byť dosah svetiel kratší, aby neoslepoval iných vodičov. Lúč je riadený tak, aby zabránil zbytočným odrazom na mokrom povrchu. Najdôležitejším prvkom adaptívnych svetiel je aktívny systém, ktorý zabraňuje oslňovaniu iných účastníkov cestnej premávky. V prípade xenónových svetlometov túto úlohu plnia sklopné clony.

Adaptívne LED svetlomety

Vďaka použitiu LED diód môžu byť svetlomety omnoho menšie a mať prakticky akýkoľvek tvar. Vzhľadom na nízku spotrebu energie je nižšia aj spotreba paliva. V závislosti od použitých riešení sa LED svetlomet skladá z tuctu alebo dokonca desiatok LED diód rozdelených do sekcií. Tie sa podľa potreby dajú aktivovať striedavo alebo súčasne, aby sa získal maximálny výkon svetla. Vypnutím niektorých z nich sa dá dosiahnuť rovnaký efekt ako pri posuvnej clone.

Prvým, kto prišiel na trh s takýmto riešením, bol japonský výrobca luxusných automobilov, ktorý sa pokúsil o celkom iný koncept. Dnes v autách Lexusu nájdeme systém Blade Scan AHS, ktorý využíva rotujúcu čepeľ, aktívne odrážajúcu svetelné lúče z oveľa menšieho počtu LED diód. Výsledkom je presné a selektívne osvetlenie vozovky pomocou omnoho menších LED modulov.  Systém je riadený počítačom, ktorý využíva údaje získané zo senzorov automobilu a prednej kamery. Vďaka tomu sa jednotlivé segmenty svetiel rozsvecujú tak, aby neoslepovali ostatných účastníkov premávky a siahajú omnoho ďalej.


Pokračujte na ďalšej stránke článku