Thumb content suzuki s cross hybrid allgrip 67 Thumb suzuki 1.5 hybrid cena Thumb content suzuki s cross hybrid allgrip 28 Thumb content suzuki s cross hybrid allgrip 1 Thumb content suzuki s cross hybrid allgrip 68 Thumb suzuki vitara hybrid allgrip 45

Suzuki má nový motor 1.5 Hybrid. Poznáme technické špecifikácie

Už dlhšie sa v motoristickej brandži hovorí o tom, že Suzuki nasadí do modelov S-Cross a Vitara po bok už dobre známej mild-hybridnej motorizácie 1.4 BoosterJet aj full-hybrid, ktorý dokáže jazdiť niekoľko stovák metrov čisto na elektrinu. Na Slovensku je zatiaľ o novom hybride z dielne Suzuki ticho, no holandský cenník Vitary už obsahuje aj nový plne hybridný pohon vrátane technických údajov. 

Ďakujeme jednému z našich čitateľov, ktorý nás na holandský cenník Vitary s motorom 1.5 Hybrid upozornil.

Oproti dobre známej a jedinej motorizácii 1.4 BoosterJet (48V mild-hybrid) je 1.5 Hybrid "nadstavbou" s väčšou porciou elektrifikácie. Ide o full-hybrid, resp. plne hybridný samodobíjací pohon, aký všeobecne poznáme napr. z Toyoty. Ešte donedávna sa šepkalo, že Suzuki preberie kompletné technické riešenie práve od Toyoty, keďže s ňou udržiava strategické a technické partnerstvo. No nakoniec to tak nie je. Suzuki prináša vlastný pohľad na full-hybridnú techniku a využíva svoj motor.

1.5 Hybrid by mal spočiatku figurovať pod kapotou Vitary a neskôr sa dostane aj do nového S-Crossu.

Základom je atmosférické benzínové štvorvalcové srdce s objemom 1.5 l a kódovým označením K15C. Tento motor poznáte napr. zo Suzuki Jimny. Samotný spaľovací motor vyvinie 75 kW (102 k) pri 6000 ot/min a 138 Nm pri 4400 ot/min. Využíva nepriame viacbodové vstrekovanie paliva a vysoký kompresný pomer 13,0:1. Sekunduje mu trakčný elektromotor s výkonom 24,6 kW (33 k) a krútiacim momentom 60 Nm. To sú na pomery elektromotorov vo full-hybridoch skromné hodnoty, Toyota vo svojom hybride 1.5 Dynamic Force využíva napr. až 59 kW (80 k) elektrický motor.

Odporúčame:

Nové Suzuki S-Cross je v predaji. Slovenský cenník poznáme už od oficiálnej premiéry

To však neznamená, že Suzuki svoj hybrid "odfláklo". Dôležité je, ako bude celok zladený a ako bude fungovať v praxi. Slabší elektromotor však nebude vedieť pri potrebe razantnejšej akcelerácie v meste utiahnuť auto sám a častejšie sa k nemu bude pripájať spaľovací motor. Elektromotor bude čerpať energiu z 0,84 kWh akumulátora a celkový systémový výkon je 85 kW (115 k), čo je totožná hodnota ako pri vyššie uvedenom hybride Toyota. Hybrid Suzuki nevyužíva planétovú prevodovku e-CVT, ale  6-st. robotizovanú (automatickú) prevodovku, ktorá je štandardnou súčasťou výbavy

Podľa holandského cenníka a technických údajov je Vitara s 1.5 Hybrid podstatne menej dynamická ako s motorom 1.4 BoosterJet (mild-hybrid). Na stovku zrýchľuje za 12,7 (2WD) resp. 13,2 sekundy (4WD). S prepĺňaným turbomotorom je to 9,5 resp 10,2 sekundy (AWD).

Ceny Vitary na holandskom trhu:

Nový motor 1.5 Hybrid by mal do ponuky doraziť začiatkom roka 2022. Do nového S-Crossu má podľa našich informácií doraziť neskôr, a to v druhej polovici roka 2022. No môže sa to ešte zmeniť. Slovenské ceny zatiaľ nepoznáme, no na holandskom trhu je hybridná Vitara zhruba o 1800 eur drahšia ako s motorom 1.4 BoosterJet. Ale pozor, štandardne má automatickú prevodovku (za ktorú sa na Slovensku pripláca necelých 1800 eur). V Holandsku už motor 1.4 BoosterJet s automatom k dispozícii nebude, iba so 6-st. manuálnou prevodovkou. Pohon 4x4 ostáva opciou pri oboch motoroch. Ide o pohon AllGrip s mechanickým prepojením oboch náprav kardanom a elektronicky ovládanou medzinápravovou spojkou. 

Zdroj: Cennik Suzuki Vitara@nl

Advertisement