Hyundai 02 2021 1140x190
Thumb suzuki jimny professional n1 autozurnal.com 6 Thumb suzuki jimny professional n1 autozurnal.com 2 Thumb suzuki jimny professional n1 autozurnal.com 3 Thumb suzuki jimny professional n1 autozurnal.com 1 Thumb suzuki jimny professional n1 autozurnal.com 4 Thumb suzuki jimny professional n1 autozurnal.com 5

Suzuki Jimny sa vracia do Európy. Oficiálne ako malá dodávka!

Suzuki Jimny je žiarivým príkladom absurdity európskej emisnej hystérie. Malý a ľahký offroad síce v praxi jazdil dostatočne úsporne, no kvôli pomeru nízkej hmotnosti a "vysokých" tabuľkových emisií CO2 a spotrebe paliva značke značne zvyšoval flotilový priemer emisií, aj kvôli vysokému záujmu. A tak ho z európskeho trhu stiahla krátko po začiatku predajov, konkrétne v roku 2019. Suzuki to s ikonickým Jimnym nevzdáva a prichádza s nákladnou verziou Jimny Professional, na ktorú sa vzťahuje odlišná, menej prísna emisná regulácia.

Suzuki Jimny je ikonický malý offroad, ktorý v poslednej generácii zaujal hranatými retro tvarmi, jednoduchou a robustnou technikou a samozrejme priechodnosťou terénom. Terénne vozidlo s rámovou konštrukciou má pod kapotou benzínový atmosférický motor s objemom 1.5 l a výkonom 75 kW (102 k), ktorý v praxi veľa "nežral", no do európskych emisných tabuliek akosi nepasoval. Na vine bol hlavne pomer nízkej hmotnosti a vzhľadom k nej vysokej papierovej spotreby paliva. S manuálnou prevodovkou podľa cyklu WLTP dosahuje priemerné emisie CO2 na úrovni 178-181 g/km a spotrebu paliva 6,8 l/100 km. S automatickou prevodovkou je dokonca 198 g CO2 na km a 7,5 l/100 km. A to je oproti požadovaným normovaným 95 g CO2 na km značný rozdiel. Táto hodnota sa však odvíja aj od hmotnosti predaných vozidiel, čím ťažšie vozidlo, tým vyšší povolený limit CO2. To znamená, že zatiaľ čo napr. taký Mercedes-Benz, ktorý predáva veľké a ťažké autá má povolený flotilový limit vyšší, Suzuki predáva malé a ľahké autá, ktoré majú limit nižšie. O malé offroadové Suzuki bol navyše na európskom trhu obrovský záujem, zvýšenie flotilových emisií by bolo značné a hroziace pokuty o to väčšie.

Suzuki Jimny Professional

Suzuki našťastie prišlo s úžitkovou, dvojmiestnou verziou, na ktorú sa vzťahujú iné emisné limity ako na osobné verzie. Namiesto 95 gramov môžu emitovať až 147 gramov CO2 na kilometer. Jimny sa tak vracia ako malá dodávka kategórie N1 s názvom Profesional. Ľahký úžitkový model obetoval sedenie vzadu oddelenej nákladovej ploche a priestoru s až 863 litrov. Technická stránka sa nemenila, stále tu nájdete poctivú konštrukciu zo starej offroad školy so základom v rebrinovom ráme, tuhých nápravách, pohonom všetkých kolies a redukčnou prevodovkou. Pomáha mu aj nízka hmotnosť len 1100 kg a skvelé nájazdové a prejazdové uhly. Malý offroad vyniká predným nájazdovým uhlom 37°, prechodovým 28° a zadným nájazdovým uhlom 49°.

Suzuki Jimny Professional už predávajú na holandskom a poľskom trhu. Nasledovať by mali ďalšie európske trhy. V Holandsku stojí v prepočte  27 420 eur bez DPH, za čo "vďačí" ďalším prísnym lokálnym emisným daniam. Podobne je na tom v Holandsku majorita spaľovacích áut, nejde len o problém Jimnyho. V Poľsku stojí 95 500 zl, čo je prijateľnejších 21 300 eur. Motorizácia úžitkového Suzuki Jimny sa oproti osobáku nezmenila. Benzínový motor s objemom 1,5 l, umiestnený vpredu pozdĺžne, má výkon 75 kW (102 koní) pri 6000 ot/min. a krútiaci moment 130 Nm pri 4000 ot/min. K dispozícii je s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou. Štvorstupňový meničový automat je zatiaľ otázkou.