299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb 58 Thumb 11 Thumb 16 Thumb 51 Thumb 57 Thumb 58 1024x597 conti wc8s sk Thumb 68 Thumb img 4108 Thumb img 4117 Thumb img 4120 Thumb img 4122 Thumb img 4125 1024x597 conti wc8s sk Thumb img 4144 Thumb img 4152 Thumb img 4160 Thumb img 4163

Suzuki Ignis 1,2 Dualjet 4x4: Mikro SUV dokáže veľa

Zaujímavý a na pomery značky odvážny vzhľad nemá byť jedinou doménou nového Ignisa. Japonci dopriali miniautu aj variabilné zadné sedadlá a „štvorkolku“.

Oranžové Suzuki sme prevetrali v ťažších podmienkach, než bude zrejme bežne jazdiť. Koncepcia miniauta s vyššou svetlou výškou a pohonom 4x4 má niečo do seba. Ignis kedysi patril medzi zakladateľov segmentu malých crossoverov. Zvlášť druhá generácia bola úspešná aj v našich končinách. Novinka je trochu kratšia než rovnomenný predchodca z rokov 2001 až 2008. Má však dlhší rázvor a vďaka nemu prekvapivo priestranný interiér – hlavne v pozdĺžnom smere.

Oplatí sa vidieť ho aj zospodu

Čo je veľké a čo malé, to často záleží od uhla pohľadu. Na Suzuki Ignis môžeme hľadieť akokoľvek a stále vidíme to isté. Spolu s Fiatom Panda 4x4 ide o najmenšie SUV, aké sa dnes dá na Slovensku kúpiť. Nie my, ale samotný výrobca o ňom hovorí ako o ultra kompaktnom športovo-úžitkovom vozidle. Mal by to byť koncentrát všetkých dobrých vlastností SUVčka v malom a podľa toho sme k nemu aj pristupovali. Ignis prešiel naprieč Slovenskom, dostal poriadny náklad a nevyhol sa ani terénnej skúške. Aby malé Suzuki vyzeralo pestro ako na obrázkoch, treba siahnuť minimálne po strednom z troch výbavových prvkov. Dostanete v ňom plastové lemy blatníkov i posuvné zadné sedadlá. Medzi miniautami neobvyklé plne diódové predné svetlomety sú súčasťou najvyššej výbavy.

Stredová konzola s odkladacou schránkou by mohla byť pevnejšie ukotvená, lebo uprostred sa prehýba. Palubný počítač môžete ovládať na volante aj na palubnej doske.

V stretávacom režime svietia trochu nízko, zrejme aby neoslepovali šoférov oproti. Diódy to naplno „rozbalia“ v diaľkovom móde, kedy je svetelný výkon skvelý a vyrovná sa o dve triedy väčším autám.

Už dávno Suzuki nepostavilo auto, ktoré by takto priťahovalo pohľady všetkých naokolo. Pri obzeraní nezaškodí zohnúť sa a vidieť aj podvozok, pretože tuhú zadnú nápravu akoby Ignis prebral z poriadneho off-roadu. Akurát škoda, že pod motorom chýba aspoň plastový kryt. Keď sme auto ukázali úpravcovi terénnych vozidiel, hneď videl, kde by sa dala uchytiť výstuha a na ňu plechová „lyža“ chrániaca olejovú vaňu pred poškodením.

Keďže zadný previs je krátky, koncový tlmič výfuku sa nachádza pred zadnou nápravou. Motor, to je osvedčená atmosférická klasika.

Zmestí sa doň europaleta?

Vnútri je malé Suzuki rovnako pestré ako zvonka. Zariadenie kabíny bolo evidentne navrhnuté tak, aby zaberalo minimum priestoru. Iba výškovo nastaviteľný volant núti šoféra posunúť si sedadlo viac dopredu. Napriek tomu má stále veľa miesta pre pravé koleno. Ignis je na šírku typické miniauto, v pozdĺžnom smere však dokáže konkurovať aj o triedu väčším modelom. Zvlášť, ak siahnete po verzii s posuvnými zadnými sedadlami. Teoreticky tým prídete o jedno miesto na sedenie. Základná verzia s pevnou lavicou je homologovaná ako päťmiestna, ale traja si dozadu nesadnú, ani keby išlo o deti. Od stredného stupňa výbavy je Ignis štvormiestny, pretože v druhom rade má dve samostatné posuvné sedadlá s polohovateľnými operadlami.

Lišta pod predným nárazníkom upozorní, ak sa blížite k hranici svetlej výšky.

Ak auto nie je plne obsadené, kufor so základným objemom 204 litrov sa vďaka nim dá solídne zväčšiť. Ešte keby sa zadné sedadlá dali z auta vybrať, bola by variabilita skvelá. Medzi sklopenými zadnými operadlami a dnom kufra síce vznikne veľký schod, no operadlá sú po sklopení vodorovné. Ignis takto dokáže odviezť aj naozaj veľké predmety. Pre lepšiu ilustráciu sme doň nechali vysokozdvižným vozíkom naložiť europaletu.

Predné sedadlá sú na pomery triedy dobre tvarované a celkom veľké. Dve samostatné zadné sedačky výrazne zlepšujú variabilitu

Cestu kopíruje, poskakuje výnimočne

Ak hľadáte vyššie auto pre pohodlné nastupovanie, potom Suzuki Ignis môže byť dobrou alternatívou. Vysoký a zvislý posed takmer ako na stoličke je zároveň osvedčený recept, ako urobiť na malom pôdoryse dostatok priestoru pre štyroch dospelých.

Dokonca, zadné sedadlo nemuselo byť posunuté úplne dozadu, aby si za približne 180 centimetrov vysokého šoféra sadol rovnako urastený cestujúci. Zadné sedadlá sú možno ešte o nejaký ten centimeter ukotvené vyššie ako predné. Keďže Ignis má rovnú strechu až takmer dozadu, priestor na hlavu tým neutrpel.

Výhľadom a manévrovateľnosťou je to typické miniauto. Šofér vníma jazdu intenzívnejšie, lebo všetko je bližšie než vo „veľkom“ aute. Pri parkovaní budete viac krútiť volantom, riadenie s vyše tromi otáčkami volantom medzi dorazmi totiž nie je príliš ostré. Kto by čakal malú plechovú škatuľu, v ktorej počuť každý kamienok odrazený od kolesa do vnútorného blatníka, bude prekvapený. Kabína je prekvapivo dobre utlmená a celé auto pôsobí hutne.

Platí to aj podvozku, ktorý nerovnosti viac kopíruje než tlmí. Tlmiče tlačia kolesá k zemi a len výnimočne sa v zákrute nájde hrbol, na ktorom má zadná náprava tendenciu odskočiť. Tuhý podvozok má svoje rácio. Konštruktéri evidentne nechceli nič riskovať, pretože úzke a vysoké Suzuki zvládlo vyhýbací manéver v rýchlosti cca 65 km/h bez problémov. Zadné koleso sa pri návrate do pravého jazdného pruhu len zľahka odlepilo od vozovky a stabilizačný systém citeľne pomohol nasmerovať auto.

Ak zaprší, v teréne potrebuje lepšie obutie

Tuhosť podvozka samozrejme cítiť aj na nespevnených cestách. Šofér nemôže jazdiť bezstarostne, musí sledovať diery a vyhýbať sa im, inak do karosérie prenikajú rázy od kolies. Terénne schopnosti Ignisa sa prejavia, až keď rýchlosť klesne na minimum a je nutné prekonať väčšie terénne prekážky.

Pohon všetkých štyroch kolies využíva jednoduchú viskóznu medzinápravovú spojku, ktorá prenáša krútiaci moment dozadu na základe rozdielnych otáčok predných a zadných kolies. Je tu aj elektronická pomoc v podobe systému Grip Control. Ide vlastne o nadstavbu stabilizačného systému - elektronika pribrzdí voľne sa pretáčajúce koleso a tým pošle viac krútiaceho momentu na koleso v zábere. Vlastne, k terénu stačí dodať, že Suzuki zvládlo skúšku správnosti v podobe kríženia náprav a vyšplhalo sa aj tam, kde by sme sa bez podpory off-roadistov neodvážili. Napokon, počiatočné úsmevy majiteľa upraveného Jeepu Grand Cherokee vystriedal obdiv.

Mali sme však šťastie, lebo povrch bol viac menej suchý. Keby zapršalo, Ignis by pravdepodobne ďaleko nedošiel. Vo fabrike ho obúvajú do „eko“ pneumatík Bridgestone s minimalistickým vzorom. Preto ak má toto Suzuki slúžiť napríklad ako auto pre rybára, potom treba myslieť na investíciu do celoročných pneumatík.

Je tiež možné, že po terénnom výlete budete riešiť odtrhnutú gumenú lištu pod predným nárazníkom. Mäkká lišta zrejme slúži aerodynamike a zároveň upozorní, ak sa šofér priblíži k hranici svetlej výšky podvozka 180 mm.

Mušiu váhu cítiť na spotrebe

Suzuki Ignis dôjde v teréne ďaleko, lebo má krátke previsy, dobre naladenú elektroniku a veľmi nízku hmotnosť. Skúšaná verzia so štvorkolkou a najvyššou výbavou váži neuveriteľných 905 kilogramov. Doslova mušia váha sa prejavila aj na spotrebe benzínu. Celkový priemer po tisícke najazdených kilometrov dosiahol rovných 5 l/ 100 km. Atmosférická benzínová jedna-dvojka Dualjet (66 kW/90 k), spriahnutá s päťstupňovou manuálnou prevodovkou bola najsmädnejšia na diaľnici. Tempo 130 km/h na najvyšší stupeň znamená 3500 1/min a apetít dosiahol 6,4 l/100 km. Ak siahnete po verzii s pohonom predných kolies, spotreba bude možno máličko nižšia. Dvojkolka má okrem menších jazdných odporov a nižšej hmotnosti aj dlhší stály prevod, takže otáčky pri stotridsiatke trochu klesnú. Čisto na okresných cestách sa dá bez problémov jazdiť za menej ako 4,5 l/100 km.

Tým, že ide o štvorvalec, motor je tichý a kultivovaný. Nezáleží, či v meste pri 50-55 km/h máte zaradený piaty prevodový stupeň (cca 1500 1/min), alebo podradíte až do trojky, kedy otáčky prekročia dvojitisícovú hranicu. Samozrejme, pravidelné výlety naprieč Slovenskom a dlhé diaľničné úseky mu až tak nesedia. Doma je najmä v meste, na okreskách a v teréne.

motor 1,2 Dualjet
zdvihový objem [cm3] 1242
výkon [kW/k] 66/90
pri otáčkach [1/min] 6000
krútiaci moment [Nm] 120
pri otáčkach [1/min] 4400
maximálna rýchlosť [km/h] 165
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 11,9
nameraná spotreba [l/100 km] 5
batožinový priestor [l] 204-1056
cena modelu od [€] 11.640
registračný poplatok [€] 33

Kúpiť, či nekúpiť?

V niektorých situáciách by sme privítali mäkší podvozok a v cenníku budete márne hľadať automatickú prevodovku. Inak Ignis splnil očakávania, pretože dizajnom odvážne auto si zachovalo praktické črty typické pre Suzuki.