Suzuki a Toyota budú zdieľať hybridnú techniku a spolu vyrábať autá

V Európe sa dočkáme nových kompaktných modelov Suzuki, využívajúcich hybridnú techniku Toyota. Toyota pre zmenu zabezpečí výrobu malých motorov Suzuki vo svojom závode v Poľsku.

Spoločnosti Toyota Motor Corporation a Suzuki Motor Corporation ešte vlani v máji oznámili spoluprácu. Dnes vieme, že japonskí manažéri chcú spojiť silné stránky Toyoty v oblasti elektrifikácie so silnými stránkami Suzuki na poli kompaktných vozidiel. Okrem toho obidve spoločnosti zvažujú ďalší rozvoj v nových oblastiach, napríklad pri spoločnej výrobe a masovej popularizácii elektrifikovaných vozidiel. 

„Čo sa týka elektrifikácie vozidiel, pri ktorej možno očakávať ďalšie posilňovanie, úloha hybridných technológií sa na mnohých trhoch vníma ako kľúčová. Ak majú elektrifikované vozidlá prispieť k zlepšeniu životného prostredia na Zemi, je nevyhnuté ich masové prijatie. Prostredníctvom našej novej dohody očakávame širšie využitie hybridných technológií, nielen v Indii a Európe, ale po celom svete. Zároveň veríme, že rozšírenie našej obchodnej partnerskej spolupráce so Suzuki nám pomôže získať konkurenčnú výhodu, ktorú budeme potrebovať, aby sme sa presadili v tomto období hlbokej transformácie, ku ktorej dochádza raz za storočie. Máme v úmysle posilniť konkurencieschopnosť oboch našich spoločností prostredníctvom našich silných stránok a učením sa jeden od druhého,“ hovorí Akio Tojoda, prezident automobilky Toyota.

„Minulý rok v máji, keď sme oznámili rozsah našej spolupráce, som spomenul, že sa budeme usilovať o celosvetový úspech. Medzitým nastal v našej partnerskej spolupráci ďalší posun, a tak dnes môžem s potešením oznámiť stav našej partnerskej spolupráce v celosvetovom meradle, vrátane Európy a Afriky. Okrem toho oceňujeme milú ponuku zo strany Toyoty, ktorá nám umožní využívať ich hybridnú technológiu. Budeme aj naďalej postupovať s maximálnym nasadením,“  povedal Osamu Suzuki, predseda predstavenstva automobilky Suzuki.

Konkrétne body spolupráce

celosvetovo
- dodávky hybridného pohonu THS (Toyota Hybrid System) automobilke Suzuki.
Európa
- dodávky typu OEM dvoch nových elektrifikovaných vozidiel na podvozkových platformách Toyota (RAV4, Corolla Wagon) automobilke Suzuki.
- Toyota prevezme novovyvinuté motory Suzuki pre kompaktné vozidlá. Uvedené motory budú vznikať za podpory spoločností Denso a Toyota; ich výrobu zabezpečí závod Toyota Motor Manufacturing Poland.
India
- masové šírenie technológií hybridných vozidiel v Indii, s využitím systémov, motorov a batérií od miestnych dodávateľov.
- dodávky dvoch kompaktných vozidiel postavených na podvozkových platformách Suzuki (Ciaz a Ertiga) automobilke Toyota.
- využitie odborných znalostí Suzuki pri vývoji vozidiel v Indii na spoločný vývoj kompaktného MPV značky Toyota a dodávky typu OEM automobilke Suzuki.
- výroba kompaktného SUV Vitara Brezza (vyvinutého automobilkou Suzuki) v závode Toyota Kirloskar Motor Pvt. Ltd. (TKM) počnúc rokom 2022.
Afrika
- dodávky typu OEM vozidiel Suzuki určených pre africké trhy a vyrábaných v Indii (Baleno, Vitara Brezza, Ciaz, Ertiga) automobilke Toyota.