299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb 8w Thumb 1w Thumb 3w Thumb 2w Thumb 4w Thumb 5w 1024x597 conti wc8s sk Thumb 6w Thumb 7w Thumb 9w Thumb 10w Thumb 11w Thumb 13w 1024x597 conti wc8s sk Thumb 14w Thumb 15w Thumb 16w Thumb 17w Thumb 18w

Súd opäť rozhodoval, komu patrí dizajn Chrobáka

Dcéra Erwina Komendu neuspela so žalobou na koncern Volkswagen, ktorý obvinila z vykrádania autorského diela svojho otca. Komenda sa v tridsiatych rokoch minulého storočia zamestnal u Ferdinanda Porsche. Spolu s Karlom Rabe navrhol oblú karosériu pre pripravovaný ľudový automobil, ktorý neskôr dostal názov Volkswagen Chrobák.

Žalobkyňa na súde v nemeckom Brunswicku tvrdila, že Volkswagen sa pri kreslení modelov New Beetle a Beetle nechal inšpirovať pôvodnými kresbami otca a porušil jeho autorské práva. Keďže do hry vstúpila aj premlčacia doba, dcéra Erwina Komendu žiadala odškodné za autá vyrobené v ostatných piatich rokoch. Ujmu vyčíslila na päť miliónov eur.

Senát po preskúmaní pôvodných kresieb uviedol, že dizajn sa podobá na ostatné autá z toho obdobia. Tvary Chrobáka nadväzujú na skôr postavené prototypy z dieľne Ferdinanda Porsche a preto nárok žalobkyne na odškodné zamietol.

Chrobák je s vyše 21,5 miliónmi vyrobených kusov jedným z najúspešnejších automobilov v histórii. Pôvodná verzia so vzduchom chladeným plochým štvorvalcom zotrvala vo výrobe až do roku 2003.

Paralelne s ňou Volkswagen od roku 1998 vyrábal modernú interpretáciu s názvom New Beetle, ktorá už nebola ľudovým autom, ale skôr retro imidžovou záležitosťou. Úspech medzi zákazníkmi nezožala a priazeň si nezískal ani druhý pokus v podobe modelu Beetle. Jeho produkcia sa v júli tohto roku skončí, tentoraz bez nástupcu.

Tatra od Volkswagenu vysúdila tri milióny mariek

Chrobáka môžeme považovať za ikonu nemeckého automobilového priemyslu, no jeho kontroverzná minulosť je ťažko prehliadnuteľná.

Automobil vznikol na pokyn Adolfa Hitlera a hlavný tvorca Ferdinand Porsche sa nechal významne inšpirovať konkurenčnou Tatrou 97. Nešlo len o dizajnovú podobnosť, ale najmä o rovnakú koncepciu so vzduchom chladeným motorom typu boxer, uloženým vzadu.

Porsche a tatrovácky konštruktér Hans Ledwinka boli osobní známi. Ferdinand sa dokonca priznal, že svojmu kolegovi nazeral "cez rameno". Aspoň tak je to uvedené v knihe CarWars od britského publicistu Jonathana Mantlea.

Tatra ešte pred druhou svetovou vojnou zažalovala automobilku KdF, ktorá spustila výrobu prvých Chrobákov. Lenže namiesto vyrovnania, prišla okupácia. Nemci obsadili tatrovácku továreň, zhabali dokumentáciu a zakázali pokračovať vo výrobe modelu 97. Hotových vtedy bolo 508 kusov (niektoré zdroje uvádzajú 510 vyrobených exemplárov).

Tatra po vojne opäť zabojovala o svoje práva a tentoraz úspešne. Volkswagen v roku 1961 vyplatil kopřivnickej automobilke odškodné tri milióny mariek.

Ľudová Tatra 97

Tatry 77A a T87 s aerodynamicky tvarovanými karosériami a osemvalcovými motormi v tridsiatych rokoch minulého storočia patrili medzi najluxusnejšie automobily. Konštruktéri však chceli dožičiť moderný dizajn a techniku aj širším masám. Preto vznikol projekt Tatra 97. 

Auto bolo po vizuálnej stránke podobné svojím vzorom, ale kratšie a skromnejšie. Na pohon slúžil plochý, vzduchom a olejom chladený benzínový štvorvalec. Mal ventilový rozvod OHC a z objemu 1776 cm3 vyprodukoval výkon 29 kW (40 k). Motor uložený za osou zadnej nápravy, roztáčal zadné kolesá cez štvorstupňovú manuálnu prevodovku.

Tatra 97 debutovala v roku 1937, o rok neskôr okupanti zhabali kompletnú dokumentáciu. Napriek tomu sa automobil objavil na berlínskom autosalóne 1939, a to prakticky zoči voči Chrobákovi. Nemci konkurenciu pre svoje ľudové vozidlo nepotrebovali, ďalšiu výrobu Tatry 97 preto zakázali.