Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 1s Thumb 2s Thumb 4s Thumb 3s Thumb 5s Thumb 6s Thumb 7s Thumb 8s Thumb 9s Thumb 10s Thumb 11s Thumb 12s Thumb 13s Thumb 14s Thumb 15s Thumb 16s Thumb 17s Thumb 18s

Subaru ukázalo celkom nový Outback, má vodeodolné čalúnenie

Terénne kombi technikou nadviazalo na nedávno odhalené Subaru Legacy. Na palubnej doske má veľký tablet a pod kapotou štvorvalce - atmosférický i prepĺňaný.

Subaru Outback patrí medzi priekopníkov vyšších oplastovaných kombi s pohonom všetkých štyroch kolies. V deväťdesiatych rokoch, keď debutovala prvá generácia, auto ešte nieslo názov Legacy Outback. Výraz Legacy síce časom zmizol, ale technické spriaznenie týchto dvoch modelov zostalo.

Aj najnovšia - šiesta generácia - Subaru Outback konštrukčne vychádza z Legacy. Požičala si od neho globálnu podvozkovú platformu, ktorá sa pýši až o 70 percent vyššou torznou tuhosťou. Okrem toho dokáže absorbovať o 40 percent viac energie pri čelnom náraze. Outback naďalej využíva vzpery McPherson na prednej náprave a viacprvkové zavesenie zadných kolies. Podvozok bol ladený s ohľadom na ešte komfortnejšiu jazdu po menej kvalitných cestách. 

Pochopiteľne ako prvý udrie do očí dizajn. Outback si zachováva štýl dlhého a opticky štíhleho kombi. Tvary auta neprešli vyslovene revolúciou, ale vidno, že dizajnéri sa pohrali so svetelnou technikou alebo oplastovaním karosérie. Zadné bočné okná sú zaoblené a kombi vďaka nim pôsobí dynamickejšie. Plastová ochrana je zaujímavejšia ako predtým. Všimnite si najmä členité nadstavce na prahoch. Pekne na ne nadväzujú ochranné lišty na dverách. Najdobrodružnejší nádych Outbacku dodáva výbava Onyx Edition so špecifickým lakom, tmavými 18-palcovými diskami alebo vodeodolným čalúnením sedadiel. Svetlá výška podvozka 220 milimetrov prekonáva mnohé plnohodnotné SUVčka.

Stvárnenie palubnej dosky je zhodné s novým Legacy. Japonci prekvapili najmä veľkým dotykovým displejom multimediálneho systému. Má uhlopriečku 11,6 palca a na stredovej konzole je orientovaný vertikálne. Systém Subaru Starlink využíva platformy Android Auto a Apple Car Play na zrkadlenie obsahu smartfónov, ponúka pripojenie na internet a obsahuje niekoľko aplikácií, sústredených do Starlink SmartDeviceLink. Perličkou je aplikácia Chimani, ktorá obsahuje sprievodcu cez všetkých 417 národných parkov v USA. Samozrejme, ide o výbavu určenú pre severoamerický trh, pretože nový Outback debutuje na autosalóne v New Yorku.  

Subaru síce nezverejnilo konkrétne rozmery novinky, ale po skúsenostiach s predchodcom niet pochýb, že vnútorný priestor bude bohatý. Výrobca zdôrazňuje, že si dal záležať na akustickom komforte. Hluk v kabíne je pri diaľničnom tempe o tri decibely nižší. Čelné a predné bočné okná sú akustické, s fóliou medzi dvomi vrstvami skla. Nepríjemný aerodynamický šum potláčajú prepracované rámy bočných okien.

Ak ide o motory, tak v Amerike budú pre Outback dostupné dva benzínové štvorvalce. Základ tvorí atmosférický motor s objemom 2,5 litra (136 kW/185 k), náročnejší zákazníci siahnu po prepĺňanej dva-štvorke (194 kW/263 k). Štandardom je bezstupňová prevodovka Lineartronic a pohon 4x4, založený na elektrohydraulicky ovládanej medzinápravovej spojke. 3,6-litrový šesťvalec skončil pre vysokú spotrebu a emisie. 

Predaj nového Subaru Outback v USA odštartuje na jeseň, kedy novinka dorazí do Európy, je zatiaľ otázne.