299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb 5 Thumb 2 Thumb 1 Thumb 2cv drawing 2 l Thumb 3 Thumb 4 1024x597 conti wc8s sk Thumb 6 Thumb 7 Thumb 8 Thumb citroen 2cv  publicite de 1948  2 Thumb ob 024aab pub2

Stretli sa historické Citroeny

V posledný prázdninový víkend sa slovenskému Citroen 2CV klubu podarilo zorganizovať malý zraz v okolí Lučenca. Tradičné podujatie pre pobavenie a radosť zo života prináša úsmevy ľudí, ktorí auto dôverne poznajú najmä vďaka komédiám so žandármi zo Saint Tropez so skvelým Louisom de Funésom (1914 – 1983), či slávnou mníškou Clotildou , pilotkou Citroenov, ktorú hrala France Ruminlly (1939).

Hereckí hrdinovia jazdili na autách Citroen 2CV aj v ďalších filmoch, nechýbal ani James Bond. Úlohu auta hrala Kačica aj v českých filmoch Bobule a Bobule II i v slovenskom filme Záhrada. Na tohtoročný zraz prišlo 35 vozidiel Citroen 2CV zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Rakúska. Miestom stretnutia bola známa Zbrojnica pod hradom Halič, ale pestrofarebná kolóna priťahovala pozornosť aj na cestách v okolí Lučenca a vodnej nádrže Ružiná. Majitelia sú na svoje Kačičky hrdí, a vždy sa radi podelia o svoje dojmy aj s verejnosťou. Diváci sa mohli s autami a ich posádkami bližšie zoznámiť na námestí v Lučenci a parkovisku pod hradom Divín, kde sa kolóna na niekoľko hodín zastavila.

Zaujímavým spestrením zrazu bolo aj stretnutie s posádkou Citroenu C3, na ktorej sa vydal fotograf Jojo Samek s kameramanom na dobrodružnú cestu - Expedicia po cestách Európy a Ázie, počas ktorej chcú za 60 dní prejsť 32 000 km po rôznych cestách v 21 štátoch.

Práve tento rok oslavuje model 2CV svoje 70-te narodeniny. Konštruktér André Lefébvre (1894 – 1964) rozhodol o tom, že auto má mať motor vpredu a pohon predných kolies, aby sa ľahko ovládalo a bolo stabilné. Argumentoval aj tým, že pre neskúseného vodiča je pri strate adhézie v daždi pri prednom pohone intuitívna reakcia jednoduchšia. Počas dvoch rokov vzniklo 49 prototypov, ktoré od marca 1938 jazdili na novom prísne tajnom polygóne s rozlohou 800 hektárov, obkolesenom múrom, 120 kilometrov západne od Paríža, ktorý prezývali škôlka. Boli tu aj kópie najhorších železničných prejazdov vo Francúzsku, ktoré museli prototypy zdolávať maximálnou rýchlosťou. Pôvodne uvažovali aj o dvojtaktnom motore, ktorý by bol jednoduchší a ľahší, ale rýchlo to zavrhli. Pravdepodobne by farmári zabúdali do benzínu pridávať olej. Nový motor navrhol Maurice Sainturat, mal vodné chladenie a najskôr sa štartoval ako kosačka, trhnutím za lanko, či kľukou. Nebol potrebný ani akumulátor ani palivomer, dokonca ani ponorná mierka. V aute bola zima, cez plátno fúkalo i tieklo a kúrenie príliš nefungovalo. Napriek všetkému sa schyľovalo k výrobe prvej série. Boulangera desila predstava, že by ich predbehol Renault. Ľudia z obchodného oddelenia automobilky krútili hlavami, pochybovali, že si niekto také jednoduché auto kúpi, ale Pierre-Jules Boulanger ich presviedčal, že auto nemá zvádzať, ale slúžiť. Dvakrát začiatok sériovej výroby oddialili a nakoniec zasiahol krutý osud. V piatok 1. septembra 1939 sa začala vojna, v sobotu vyrobili jediný kus a v nedeľu sa Francúzsko s Veľkou Britániou spojili proti Hitlerovi. Výroba sa zastavila.

Sériová výroba sa začala až po skončení vojny. Auto bolo predstavené na autosalóne v Paríži v roku 1948 a vzbudilo taký záujem, že na autá, objednané počas autosalónu, museli záujemcovia čakať až dva roky. Jednoduchý a takmer bezúdržbový dvojvalcový motor typu boxer, chladený vzduchom, k tomu veľmi komfortné pruženie a plátenná rolovacia strecha - zaujímavosťou je, že auto sa v prakticky nezmenenej podobe vyrábalo až do polovice 70-tych rokov, potom bolo inovované, a výroba pokračovala až do roku 1989. Počas výroby sa priebežne zväčšoval objem a výkon motora, z pôvodných 6,6 kW až na konečných 20,6 kW.