Vw multivan 12 2021 1140x190
Thumb citroen e berlingo 2022 Thumb opel combo life xl turbo d 54 Thumb opel zafira life medium Thumb citroen berlingo multispace 499

Stellantis: Spaľovacie motory v osobných verziách ľahkých dodávok končia!

Praktické a cenovo dostupné osobné verzie dodávok ako Berlingo, Spacetourer, Zafira a iné po novom kúpite len v elektrickej verzii. So spaľovacími motormi ich už Stellantis predávať nebude. Rozhodnutie prišlo neočakávane a s okamžitou platnosťou.

Počnúc začiatkom roka tak z ponuky Peugeotu, Citroenu a Oplu vypadávajú spaľovacie motorizácie osobných verzií ľahkých dodávok. Fiat zatiaľ mlčí, no s najväčšou pravdepodobnosťou sa to skôr či neskôr dotkne aj talianskej značky, ktorá je súčasťou Stellantisu. Zástupcovia ostatných značiek sa vyjadrili jasne. Už žiadne spaľovacie motory v osobných modeloch ako Citroen Berlingo, Opel Combo Life a Peugeot Rifter, v stredne veľkom Citroen Jumpy Combi / SpaceTourer, Opel Vivaro / Zafira Life a Peugeot Expert / Traveler.

Ale pozor, úžitkové, nákladné verzie pre firemných zákazníkov budú v ponuke naďalej aj so spaľovacími motormi. Zároveň sme dostali aj oficiálne stanovisko Toyoty, ktorá síce do koncernu Stellantis nepatrí, no v jej ponuke nájdete modely Proace City Verso a Proace Verso, ktoré su technicky dvojičkami Citroenu Berlinga a Spacetourer. Toyoty sa vyradenie spaľovacích motorov z ponuky osobných modelov Proace City Verso a Proace Verso netýka. V ponuke tak ostávajú naďalej, čo sa v prípade japonskej značky premietne do jasnej trhovej výhody. 

Oficiálne vyjadrenia značiek Citroen, Opel a Peugeot "ctia" prechod k "zeleným" zajtrajškom a krok odôvodňujú zabezpečením budúcej životaschopnosti modelov a podpory elektromobility. Okrem toho je však reálnym dôvodom najmä zníženie flotilových emisií a zníženie "pokút" od EÚ. Napr. emisie u dieselových verzií Berlinga začínali na úrovni 113 gramov C02/km, pričom benzínové verzie mali emisie až 160 g/km. Emisie SpaceTourer sa pohybovali od 168 g/km do 194 g/km (dostupné iba v naftovej verzii). A to je z hľadiska emisnej hystérie EÚ pre značky finančne neúnosné...

Je však otázne, či doterajší potenciálni zákazníci dajú namiesto spaľovacích verzií automaticky zelenú práve čisto elektrickej verzii, alebo sa porozhliadnu inde. Cenník totiž hovorí jasne... Zatiaľ čo spaľovacie Berlingo v osobnej verzii na Slovensku koštuje 17 990 eur, za elektrické e-Berlingo zaplatíte od 30 490 eur. A to je poriadny nárast ceny...

Osobné verzie dodávok boli v roku 2021 z hľadiska predajov silné. Berlingo bolo druhou najpredávanejšou dodávkou odvodenou od kompaktných automobilov (postavená na platforme osobných automobilov) s 26 179 predajmi do novembra, podľa JATO Dynamics, za Volkswagenom Caddy (28 502 predajov) a pred Peugeotom Rifter (22 490 predajov). Opel zaznamenal 12 929 predajov modelu Combo. Zafira zaznamenala do novembra 9 338 predajov, Traveler 7 319 a SpaceTourer 5 820 kusov. Len malý zlomok z týchto dodávok sa však predával s plne elektrickým pohonom. Tento pomer sa kvôli "zarezaniu" spaľovacích verzií v roku 2022 kompletne zmení, no sme zvedaví, ako sa to prejaví na celkových predajoch osobných verzií dodávok. Je veľmi pravdepodobné, že rapídne poklesnú.

Značky Stellantisu si však veria. Generálny riaditeľ Citroenu Vincent Cobee povedal, že plne elektrické verzie budú stačiť na prilákanie kupujúcich. "Bez kompromisov v oblasti priestoru alebo užitočnosti, ktoré sú hlavným dôvodom nákupu týchto modelov, sme si istí schopnosťou e-Berlingo a e-SpaceTourer uspokojiť mnohé potreby našich zákazníkov," uviedol vo vyhlásení. Generálny riaditeľ automobilky Opel Uwe Hochgeschurtz uviedol, že prechod na výlučne elektrické osobné dodávky je kľúčovým krokom k cieľu automobilky Opel predávať v Európe do roku 2028 iba plne elektrické vozidlá.

Zdroj: Autonews Europe