História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Spomienka na 55-ročnú Octaviu
Automobilka v Mladej Boleslave vyrábala počas viac ako sto rokov existencie skutočne pestrú škálu modelov, popularitu niektorých však možno prirovnať k sláve rockových hviezd.
Mnohým k nesmrteľnosti pomohli aj úspechy na slávnej Rally Monte Carlo (Škoda Popular). Obľúbené modely si ľudia pomenovali sami. Tudor bolo pôvodne označenie druhu karosérie, Spartak bol prototyp, ale inak už Škodu 440 nikto nevolal. Spartak vznikol ako odpoveď zodpovedných konštruktérov na požiadavku komunistického režimu na ľudové auto. Začal sa predávať v jeseni 1955, ale po ľudia po drastickom okradnutí zo strany štátu nazvanom menová reforma, peňazí na autá nemali.
V roku 1959 sa začala vyrábať Octavia – ôsmy model znárodnenej automobilky. Od Spartaka sa líšil rýchlostnou pákou pod volanom, novou palubnou doskou, z masky chladiča zmizli nemoderné fúzy, ale najmä nad prednou nápravou už nebolo listové pero, ale v lichobežníkovej náprave dve vinuté pružiny s kvapalinovými tlmičmi pruženia. Octavia mala preto oveľa lepšie jazdné vlastnosti i keď vzadu listové pero ostalo. V jeseni 1959 stál model Octavia s objemom motora 1089 kubických centimetrov 28 tisíc korún československých. Dal sa však kúpiť iba na poukaz, ktorý vydával krajský výbor komunistickej strany. Pre nekomunistov bol bez poukazu model Octvaia Super s motorom 1221. Ten však stál až 40 000 korún. Vzápätí v roku 1960 sa začala vyrábať aj Octavia Combi. Hoci v roku 1964 vystriedala Octaviu vo výrobe Škoda 1000 MB, kombi sa vyrábalo až do roku 1971. Do nástupu Favorita v roku 1987 to bol posledný model Škody s motorom vpredu. Od roku 1959 do roku 1964 vyrobili v Mladej Boleslave 229 531 kusov sedanov. Verzia kombi sa vyrábala v Kvasinách a vyrobili tam ďalších 54 086 kusov. Octavia s prívlastkom Touring Sport bola uznávaným športovým autom.
Octavia na Rallye Monte Carlo
Na štart štarte v roku 1960 vyslala automobilka tri Octavie, za volantmi ďalších sedeli zahraniční jazdci. Nóri Gjolberg s Martinsenem skončili druhí v triede, absolútne boli dvadsiati prví. O rok neskoršie štartovali na Rallye Monte Carlo iba zahraničné posádky. Fíni Keinänen s Eklundom došli so Škodou Octavia v absolútnej klasifikácií na šiestom mieste a vyhrali triedu do 1300 cm³, druhí boli tiež s Octaviou Gjolberg – Martinsonom. V roku 1962 sa na štart vypravili tri továrenské Octavie a ďalších 12 súkromných. Okrem československých ešte z Nórska, Fínska, Dánska, Švédska, Rakúska a Poľska. Triedu opäť vyhrali Keinänen s Eklundom. V roku 1963 sa radovali z prvého miesta v triede (a 15. v abs. poradí) Gjolberg s Karlanom.