Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb keeqkncgsoiavbh8y9slag Thumb img 3517 Thumb 1kj8%2bobvr0qssmiq5asfnw Thumb content citroenradenie 01 Thumb wlemaovdskk%2bftm2ti9pfg

Spacertourer dostal nový 8-stupňový automat

Štartujeme ďalší dlhodobý test rodinného auta. Tentoraz sme si vzali na mušku veľký rodinný van Citroen Spacetourer, s ktorým sa chceme oboznámiť trochu bližšie. Začíname dôležitou zmenou, ktorá nás po prevzatí auta zaujala ako prvá.

Najsilnejšia verzia naftového dvojlitra s výkonom 130 kW (177 k) sa pre Spacetourer javí ako ideálna voľba. Špeciálne po tom, čo Francúzi doplnili 6-stupňovú automatickú prevodovku novou 8-stupňovou. V ponuke tak ešte chvíľu ostávajú oba automaty, vždy spriahnuté len s najsilnejším naftovým motorom. Aktuálne sa dopredáva verzia so 6-stupňovým automatom emisnej normy Euro6.1. Spacetourer s 8-stupňovým automatom už spĺňa novú emisnú normu Euro6.2. 

Opäť ide o tradičný meničový automat od japonského špecialistu Aisin.

Hoci ani predchádzajúci „šesťkvalt“ nebol zlý, dva stupne navyše lepšie využívajú potenciál motora a jazda je pohodlnejšia. Cítiť to napríklad v tiahlych diaľničných stúpaniach, kde prevodovka zvykne podradiť do sedmičky, aby motoru trochu uľavila. Hluk v kabíne však nestúpne a posádka si podradenie možno vôbec nevšimne, keďže otáčky vyskočia iba o 400/min. Motor pri diaľničnom tempe 130 km/h na najvyšší stupeň točí rovných dvetisíc otáčok za minútu. Je to rovnaká hodnota, akú dosahovala predchádzajúca verzia so šesťstupňovým automatom. Výhoda novšieho „osemkvaltu“ spočíva v hustejšie naskladaných prevodových stupňoch, ktoré na seba lepšie nadväzujú. Viac stupňov však neznamená zbytočné radenie.

Prevodovka obvykle ťaží maximum zo sily motora. Vzhľadom na použitie pomerne veľkého turba je obdivuhodný pozvoľný nástup krútiaceho momentu. Napríklad v meste, pri tempe 50 km/h si automat trúfne zaradiť päťku. Otáčky klesnú tesne pod 1500/min a ak vyslovene nedupnete na plyn, motor bez problémov zaberie. S rastúcim tempom však rastú aj jazdné odpory, dané hlavne vysokou karosériou. Prevodovka sa tomu prispôsobí. Pri okreskovej deväťdesiatke už otáčky pod úroveň 1500/min nepustí. Radšej podrží sedmičku, než by motor mala trápiť najvyšším stupňom.

Veľmi príjemné sú rozjazdy z miesta, pokojne aj s naloženým autom. Prevodovka nechá menič preklzovať trochu viac a auto sa pohne plynulo, bez náznaku trhnutia. Hydrodynamickému meniču preklzávanie nevadí, lebo je ponorený v olejovom kúpeli. Takto dobre zladený tandem nemá problém ani so šesticou pasažierov na palube a zodpovedajúcim objemom batožiny.

Ak náhodou zabudnete deaktivovať systém štart/stop, možno vás prekvapí, že motor zhasol ešte pred úplným zastavením na križovatke. Stačí, aby rýchlosť klesla pod 6 km/h a turbodiesel stíchne. Opätovné naštartovanie je bleskové, pretože ho nemá na svedomí klasický štartér, ale reverzibilný alternátor. Ku kľukovému hriadeľu je pripojený remeňom a okrem premieňania pohybovej energie na elektrickú, zvláda aj rýchle štarty motora.

Turbodiesel si ako odmenu za svoje služby pýta nielen naftu, ale aj syntetickú močovinu AdBlue. Bez nej by neprešiel sitom najnovších emisných noriem. Podľa výrobcu ju treba dopĺňať len občas. Plná nádrž s objemom 22,4 litra vraj vystačí na približne 20 000 kilometrov. Nalievacie hrdlo nie je vedľa hrdla palivovej nádrže, ako sme zvyknutí. Nájdete ho v ľavom B-stĺpiku, po otvorení šoférových dverí. Filter pevných častíc využíva aditívum Eolys. Doplniť ho však treba až po najazdení asi 100 000 kilometrov a postará sa o to servis.

Najdôležitejšou otázkou pre nás bola spotreba paliva. Kde sa bude pohybovať teraz s novou 8-stupňovou automatickou prevodovkou? Apetít motora sme sledovali od začiatku, ale keďže motor si postupne sadá použijeme posledné najviac relevantné hodnoty z cesty na ženevský autosalón. Prvú nádrž cez Rakúsko sme absolvovali s priemerom 8,4 l/100 km. V Nemecku vplyvom vyššej rýchlosti (kde sa dalo udržiavali sme rýchlosť 180 až 190 km/h) a väčšieho odporu vzduchu veľkej čelnej plochy stúpol apetít na 9,8 l/100 km. Tretiu nádrž cez Švajčiarsko pri rýchlosti 120 km/h sme potom dali za rovných 8,0 l/ 100 km. Čiže spotreba splnila naše očakávania. Na plne obsadené auto 6 pasažiermi a ich batožinou, vrátane techniky, maximálna spokojnosť z našej strany.