299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb image003 Thumb image001 Thumb image003 Thumb large toyoya hybrid 01 geneva ms 2015 pre collision system   top view 1 Thumb large toyoya hybrid 02 geneva ms 2015 adataptive cruise control 1 Thumb large toyoya hybrid 04 geneva ms 2015 pre collision system   dashboard 01 1 1024x597 conti wc8s sk Thumb large toyoya hybrid 06 geneva ms 2015 lane departure alert   dashboard 1 Thumb large toyoya hybrid 07 geneva ms 2015 road sign assist   dashboard 1 Thumb gill pratt toyota research institute 1 Thumb 2w Thumb 1w Thumb 3w 1024x597 conti wc8s sk Thumb tben1991 Thumb tben1972 Thumb tben2023 Thumb tben2026 Thumb tben2034

Šoféri buď nevyužívajú asistenčné systémy, alebo ich preceňujú

Klasickú autoškolu možno časom doplnia špeciálne školenia, pretože elektronických pomocníkov je v autách toľko, že sa v nich nevieme orientovať. 

Každá prezentácia nového automobilu je dnes neodmysliteľne spojená s vymenovaním všetkých asistenčných systémov. Upozorňujú nás na prekážky, ktoré nevidíme, posilňujú brzdný účinok, rozpoznávajú dopravné značky, prepínajú stretávacie a diaľkové svetlá alebo dokonca korigujú smer jazdy, keď hrozí havária

Automobilky predpokladajú, že do dvoch rokov sa na trhu objavia vyspelejšie systémy autonómneho riadenia, ako máme dnes. Lenže šoféri a predajcovia sú už teraz preťažení množstvom nových technológií vo vozidlách. Gill Pratt - šéf vývojového strediska Toyota Research Institute - vidí riešenie problému v školeniach. Ľudia musia vedieť, do akej miery sa môžu spoliehať na elektronických pomocníkov a čo od nich môžu očakávať.  

Prieskum ukázal, že šoféri buď asistenčné systémy nevyužívajú, alebo sa na ne prehnane spoliehajú.

Univerzita v Lowe zistila, že 65 percent opýtaných nepoužíva adaptívny tempomat a dokonca ani nevie, čo to je. Podľa Gilla Pratta z Toyota Research Institute, ak predajcovia a zákazníci vyskúšajú fungovanie bezpečnostných systémov pod dohľadom inštruktora, prejaví sa to v častejšom používaní na cestách.  

„Kľúčové je, aby šoféri nepreceňovali možnosti bezpečnostných systémov, ale zároveň aby ich využívali v čo najvyššej miere." Pratt porovnal súčasnú situáciu s obdobím, keď bol novinkou protipreklzový systém ABS. Šoféri si museli zvyknúť, že už nemajú prerušovane brzdiť na šmykľavom povrchu, pretože auto to urobí za nich. Na druhej strane, niektorí dodnes veria, že keď majú ABS, nikdy nedostanú šmyk. Preto Gill Pratt nabáda k účastiam na školeniach a testoch. 

Vďaka dodatočnému vzdelávaniu sa ľudia naučia rozoznávať rôzne stupne podpory. Je nevyhnutné, vedieť rozlíšiť asistenčné systémy, ktoré pomáhajú šoférovi pri riadení vozidla, od systémov automatického riadenia, ktoré nevyžadujú žiadne zapojenie človeka.

Gill Pratt si myslí, že automobilky by nemali zneužívať výraz ,,plne autonómne vozidlo”, s ktorým sa stretávame stále častejšie. 

„Znie to efektne, ale môže to znamenať čokoľvek.  Vlak, ktorý premáva medzi letiskom v San Franciscu a budovou požičovne áut, jazdí bez vodiča. Lenže pohybuje sa po koľajniciach. Nemyslím si, že niekto považuje toto riešenie za technológiu budúcnosti.”

Oficiálna definícia autonómneho riadenia uvádza šesť úrovní automatizácie vozidla - od 0 do 5. Úroveň 5 znamená, že auto sa pohybuje bez akéhokoľvek zapojenia šoféra, a to na všetkých druhoch ciest a za každých dopravných či poveternostných podmienok.

Lenže prvé autonómne vozidlá, ktoré sa na trhu objavia okolo roku 2020, toto nedokážu. Ani jedna z automobiliek sa zatiaľ nepriblížila k systémom na úrovni 5, pretože stroje naďalej nie sú schopné vnímať okolie tak účinne ako človek, ani predvídať reakcie rôznych účastníkov cestnej premávky.  

"Šofér intuitívne vie, že matka s dieťaťom sa nepokúsi riskantne prejsť cez cestu. Naopak dvojica školákov na skejtbordoch môže byť nepredvídateľná,” povedal Gill Pratt.

Toyota na januárovom veľtrhu elektroniky CES v Las Vegas predviedla štúdiu Concept-i so systémom autonómneho riadenia založeným na umelej inteligencii. Jeho úlohou je prispôsobenie úrovne podpory schopnostiam a kondícii šoféra.

Systém neustále monitoruje podmienky na ceste, aj úroveň sústredenia a hladinu únavy človeka za volantom, aby v prípade potreby zvýšil úroveň autonómneho riadenia alebo zapol autopilota. Za dobrých podmienok ponecháva riadenie človeku, pretože – ako často zdôrazňuje Akio Toyoda, prezident automobilky Toyota - šoféri milujú riadiť svoje autá. 

Volkswagen sa v Ženeve pochválil konceptom Sedric. Ide o pojazdnú štvormiestnu bunku, ktorá sa po cestách pohybuje plne autonómne.  "Sedric je predzvesťou automatických vozidiel s plne autonómnym riadením. Zvládne každú jazdnú situáciu a bol vyvinutý tak, aby splnil všetky nároky na cestovanie. Sedric je niečo ako váš osobný asistent," povedal na margo novinky Matthias Müller, šéf koncernu Volkswagen.

"Cestujúci môže ovplyvniť, či vozidlo má jazdiť rýchlejšie, ohľaduplnejšie k životnému prostrediu, prípadne môže zvoliť trasu s najkrajšou scenériou. V cieli vás vysadí a potom nájde parkovacie miesto, alebo sa vyberie na ďalšiu jazdu," dodal Müller.

Naopak, Peugeot Instinct dokáže doslova sledovať svojho majiteľa. Spojí sa s jeho smartfónom, tabletom, televízorom alebo inteligentnými hodinkami. Informácie z elektroniky využije na to, aby sa šoférovi čo najlepšie prispôsobil. Napríklad keď z inteligentných hodiniek zistí zvýšenú telesnú námahu, pri najbližšom stretnutí ponúkne komfortnú autonómnu jazdu. Inokedy zase zverí riadenie plne do rúk človeka.

Ako vyzerá čiastočne autonómna jazda dnes? K dokonalosti jej ešte čosi chýba. Za volantom Mercedesu-Benz triedy E i mimo neho si automatické riadenie vyskúšal Dodo Dúbravský.