Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb img 7168ttt Thumb img 7156 650x368 Thumb img 7176 650x415 Thumb img 7169 650x436 Thumb img 7100 650x423 Thumb 78705 large img 7176 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 78704 large img 7169 Thumb 78703 large img 7168 Thumb 78702 large img 7156 Thumb 78700 large img 7106 Thumb 78699 large img 7100 Thumb 75428 large img 7168ttt

So správne nahustenými pneumatikami zabrzdíte skôr

Merania potvrdili, že optimálny tlak v pneumatikách dokáže vylepšiť jazdné vlastnosti auta a skrátiť brzdnú dráhu. Na prehustených plášťoch sme ušetrili minimum paliva.

Ak máte pocit, že sa vaše auto ťažšie ovláda alebo takzvane pláva na ceste, skôr než navštívite mechanika, skontrolujte tlaky v pneumatikách. Starostlivosť o kolesá nekončí za bránou pneuservisu, výberom a obutím plášťov. Správny tlak je rovnako dôležitý ako hĺbka dezénu alebo vek obutia. Napriek tomu naň mnohí šoféri zabúdajú.

Porovnali sme jazdné vlastnosti, brzdné dráhy a spotrebu paliva pri rôznom nahustení pneumatík. Náš dlhodobo testovaný Hyundai Santa Fe absolvoval v bezpečí pristávacej plochy letiska vyhýbací manéver, pri ktorom vozidlo obíde prekážku cez protismer a následne sa vráti do svojho jazdného pruhu. Nájazdová rýchlosť podľa GPS dosahovala 59 až 60 km/h.

Nepomohlo ani ESP

Auto vybavené letnými pneumatikami, nahustenými na výrobcom predpísaný tlak 2,3 bar (230 kPa), prešlo medzi kužeľmi s pomocou stabilizačného systému bez problémov. Následné podhustenie obutia o 0,5 bar (50 kPa) spôsobilo výraznú zmenu jazdných vlastností. Už na prvý dotyk auto horšie držalo zvolenú stopu a na pokyny volantom reagovalo pomalšie.

IMG_7156

Najlacnejšie tlakomery kúpite za menej ako desať eur. Skontrolovať tlak si môžete aj na pumpe, pneumatiky by však nemali byť zahriate.

Hyundai pri vyhýbacom manévri dostal nedotáčavý šmyk, ktorý nezvládol šofér, ani stabilizačný systém. Auto nebolo schopné, vrátiť sa do svojho jazdného pruhu a v reálnom živote by hrozila čelná zrážka s oproti idúcim vozidlom.

Zhoršenie jazdných vlastností potvrdilo krízové brzdenie z rýchlosti 90 km/h na nulu. So správne nahusteným obutím sme na vlhkom povrchu potrebovali vzdialenosť 39,8 metra (priemer zo štyroch pokusov), kým auto vybavené podhustenými pneumatikami brzdilo ešte o 2,3 m dlhšie.

Podhustenie o 0,5 bar v prípade Santa Fe znamená, že tlak je oproti výrobcom stanovenej hodnote nižší až o 21 percent. Vychádzali sme z varovania pneumatikárskeho gigantu Michelin, ktoré hovorí, že mnohí vodiči bežne jazdia na takto extrémne podhustenom obutí.

Nízky tlak môže okrem zmeny v jazdných vlastnostiach indikovať aj pískanie pneumatík, hoci sa v zákrute o ne len zľahka opriete.

IMG_7176

Podhustená pneumatika má príliš plochý behúň, jej vnútorná štruktúra sa pri jazde viac ohýba a namáha. Teplota v plášti rastie, vyšší je tiež valivý odpor a životnosť pneumatiky klesá. Podhustené pneumatiky zhoršujú jazdné vlastnosti a zvyšujú spotrebu paliva. Prehustená pneumatika má menšiu styčnú plochu s vozovkou. Plášť kvôli vysokému tlaku stráca pružnosť a horšie kopíruje terén. Riziko poškodenia pneumatiky na nerovnostiach rastie. Behúň sa pri jazde opotrebúva nerovnomerne – najviac v strednej časti. Prehustená pneumatika zhoršuje komfort jazdy a najmä na mokrom povrchu má slabšiu priľnavosť. Úspora paliva vplyvom nižšieho valivého odporu je minimálna.

Prehustením sme veľa neušetrili

Niektorí motoristi na internetových fórach píšu o výhodách mierneho prehustenia pneumatík najmä pred dlhou cestou po suchej diaľnici. Vyšší tlak ako je dovolený, zdeformuje behúť pneumatiky, pričom trecia plocha medzi autom a povrchom vozovky sa zmenší. Tým klesá valivý odpor a mala by aj spotreba.

IMG_7169

Informačný štítok zväčša informuje aj o predpísanom tlaku v rezervnom kolese.

V súlade s radami sme pneumatiky na Santa Fe prehustili o desať percent, teda o 0,2 bar (20 kPa). Vyhýbací manéver i brzdenie z deväťdesiatky auto zvládlo rovnako dobre ako predtým, na správne nahustenom obutí.

Porovnanie spotreby paliva na 25 kilometrov dlhom okruhu, zahŕňajúcom rýchlostnú a okresné cesty neukázalo nijaké zlepšenie. Pneumatiky sme preto prehustili o ďalších 0,3 bar. Tlmenie nerovností sa citeľne zhoršilo a kolesá mali na krátkych priečnych nerovnostiach tendenciu odskakovať. Pri pokuse, vyhnúť sa prekážke a následnom návrate do svojho jazdného pruhu sa prejavila väčšia nedotáčavosť ako pri pokusoch so správne nahustenými pneumatikami. Vozidlo však manéver zvládlo. Brzdná dráha z rýchlosti 90 km/h bola dlhšia o necelý meter.

IMG_7100

Pneumatiky kontrolujte aj na vozidlách vybavených funkciou upozornenia na nízky tlak. Tieto systémy nie vždy fungujú presne a spoľahlivo.

K zníženiu spotreby nafty naozaj došlo. Pokles o 0,2 l/100 km však za zhoršený komfort, nižšiu priľnavosť a rýchlejšie opotrebúvanie pneumatík rozhodne nestojí. Naopak, s podhustenými pneumatikami o 0,5 bar bolo auto smädnejšie až o pol litra.

Kontrolujte aspoň raz za mesiac

„Tlaky v pneumatikách by sa mali kontrolovať každé štyri týždne. Je dobré, spojiť si túto činnosť s iným úkonom, napríklad s vysávaním auta, aby sme na ňu nezabudli. Kontrola by mala prebehnúť pred každou dlhou cestou, napríklad na dovolenku. Alebo keď vo vozidle plánujeme odviezť ťažšie predmety,“ hovorí Tibor Szabó, technik v jednom z košických autoservisov. „Nezabudnite na pravidelnú kontrolu stavu rezervy. Platí, že piate koleso má byť nahustené na najvyšší tlak, aký výrobca povoľuje. Automobilky obyčajne predpisujú zvláštny tlak pre takzvanú dojazdovú rezervu,“ pokračuje technik.

„Kontrola by mala prebiehať pred jazdou, keď sú pneumatiky studené. S rastúcou teplotou sa médium v obutí rozpína a výsledok meriania môže byť skreslený. Ak máte blízko čerpaciu stanicu, nič nepokazíte, keď k nej dôjdete a tlaky si premeriate až tam,“ dodáva Szabó. Pozvoľnému úbytku tlaku sa nevyhnú ani majitelia úplne nových diskov a pneumatík. Podľa prieskumu spoločnosti Michelin, za rok klesne tlak v pneumatike v priemere o 0,5 bar (50 kPa). K úniku vzduchu najčastejšie dochádza nedokonalou tesnosťou medzi dosadacou plochou plášťa a diskom, prípadne cez ventil.

Pneumatiky s inertným plynom môžete dohustiť vzduchom

V niektorých pneuservisoch vám pri prezutí, pneumatiky nahustia takzvaným inertným plynom. Tvorí ho najčastejšie dusík. Táto náplň lepšie odoláva rôznym vonkajším teplotám, jej objem sa mení minimálne a tým nekolíše ani tlak v pneumatikách. Ak máte obutie naplnené inertným plynom, môžete pri potrebe dohustenia bez obáv použiť klasický vzduch. Samotný vzduch totiž obsahuje približne 78 percent dusíka.

Štítok s predpísanými hodnotami tlakov býva nalepený na karosérii, najčastejšie na B-stĺpiku, dverách alebo na vnútornej strane viečka nádrže. Pomôcť môže aj návod na obsluhu vozidla. Niektorí výrobcovia predpisujú rôzne hustenie pneumatík v závislosti od zaťaženia vozidla. Napríklad Renault zvykol uvádzať vyššie tlaky aj pre jazdu po diaľnici.

Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi Hankook Ventus Prime2 235/55 R19 Vyhýbací manéver (nájazdová rýchlosť 59-60 km/h) Brzdná dráha 90-0 km/h (vlhko) Spotreba (25 km, Ø73-75 km/h)
Správny tlak (2,3 bar) zvládnutý s pomocou stabilizačného systému 39,8 m 7,2 l/100 km
Podhustené pneumatiky (-0,5 bar) výrazná nedotáčavosť, auto sa nevrátilo do svojho jazdného pruhu 42,1 m 7,7 l/100 km
Prehustené pneumatiky (+0,5 bar) oproti správnemu tlaku výraznejšia nedotáčavosť, avšak skrotená stabilizačným systémom 40,7 m 7,0 l/100 km