Vw golf 03 2020 1140x190 golf
Thumb snimanie odtlackov prstov pri policajnej kontrole autozurnal.com 1 Thumb snimanie odtlackov prstov pri policajnej kontrole autozurnal.com 2

Snímanie odtlačkov prstov pri policajnej kontrole môže byť realitou

Ide o ďalší kontroverzný krok, ktorý sa stretáva s vlnou nevôle. Policajti už od decembra tohto roka budú pravdepodobne môcť snímať odtlačky prstov aj pri bežnej kontrole dokladov, napr. na cestách. Má ísť o celkové zvýšenie bezpečnosti. 

Nové nariadenie už schválila vláda SR a ak prejde parlamentom, od decembra bude realitou. Zákonodarcovia si od nového nariadenia sľubujú zvýšenie bezpečnosti a automatizované vyhľadávanie a porovnávanie v informačných systémoch polície, najmä v Schengenskom informačnom systéme. „Nová kompetencia pre policajtov vyplýva z nových nariadení Európskej únie upravujúcich interoperabilitu medzi rôznymi systémami, ktoré umožňujú automatizovane porovnávať odtlačky pre nájdenie záznamu o osobe v systéme,” informuje rezort. V skratke, policajti vás budú môcť vyzvať na odobratie odtlačkov prstov, aby si overili vašu identitu a skontrolovali prepojené záznamy.

Prečítajte si tiež: 
Zákaz súkromného vlastníctva áut? V Británii sa ozývajú prvé hlasy!

snímanie odtlačkov prstov

Odtlačky prstov budú policajti odoberať pre automatizované vyhľadávanie a porovnávanie záznamov v informačných systémoch polície.

Odobrané a zosnímané odtlačky prstov nebudú uchovávať. Policajti ich použijú jednorazovo pre overenie totožnosti. Kompetenciu policajti budú využívať napr. pri podozrení, že ide o osobu v pátraní, ktorá používa inú identitu, odcudzené alebo zmenené doklady a pod. 

Aj napriek tomu, že odtlačky sa nebudú ďalej uchovávať a rezort ubezpečuje o jednorazovom použití, vlna kritiky nenechala na seba dlho čakať. Podľa mnohých ide o zasahovanie do osobných slobôd a odoberanie veľmi citlivého osobného údaju konkrétnej osoby aj bez toho, aby bola priamo obvinená zo spáchania priestupku alebo trestného činu.

Zdroj foto: minv.sk, pixabay.com