299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb bmw snow and ice fahrertraining Thumb siroke ci uzke 650x448 Thumb bmw snow and ice fahrertraining 650x433 Thumb mini 650x387 Thumb 59348 large winterttt Thumb 59347 large zimna jazda 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb 59346 large winter Thumb 59345 large siroke ci uzke Thumb 59344 large schema Thumb 59343 large pneumatiky Thumb 59342 large mini Thumb 59341 large lad na ceste 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb 59340 large golf Thumb 59339 large cesta Thumb 59338 large bmw snow and ice fahrertraining

Šmyk - straší nepripravených

Ani opatrný vodič sa občas nevyhne strate priľnavosti.

Návodov, ako zvládnuť šmyk je veľa. Niektoré sú príliš vedecké a dopodrobna popisujú fyzikálne zákony, iné sú už prekonané. Strata priľnavosti v nevhodnom okamihu je nepríjemná a každý na ňu podvedome reaguje inak. Na tom, ako udržať auto v požadovanom smere či spomaliť, pracujú konštruktéri od počiatku automobilizmu. Neustále sa vyvíjajú dokonalejšie podvozky, riadenie, brzdy, pneumatiky i elektronické asistenčné systémy. Autá majú stále dokonalejšie jazdné vlastnosti, lepšiu ovládateľnosť, ale negatívnu úlohu vo vývoji hrá stále vyššia hmotnosť áut. Hranice šmýkania sa nám azda podarilo posunúť ďalej, do vyšších rýchlostí , ale strata kontroly nad situáciou prichádza náhle, času na správnu reakciu je menej. Z poslušného auta sa vzápätí stáva 1500 kilogramové teleso, ktoré je v moci zákona zotrvačnosti. Vtedy obyčajne vodiči tvrdia, že dostali šmyk. Ako nečakaný dar. Šmyk sa nedostáva, za šmyk je zodpovedný vodič, ktorý ho vyvolal. Či vedome alebo nevedome.

siroke ci uzke

Širšie zimné pneumatiky majú väčšiu styčnú plochu a viac lamiel na záber a brzdenie.

Typická nebezpečná situácia v zime je šmyk v zákrute. Návody na zvládnutie sa niekedy začínajú teoretizovaním o koncepcii, kde má auto motor, či vpredu alebo vzadu, ktoré kolesá poháňa, a z toho sa dalo teoreticky predvídať, ktoré kolesá sa začnú, po prekročení istých hraníc, skôr šmýkať. Ak sa šmýkajú predné, je auto nedotáčavé, ak zadné, je pretáčavé. A pretože korektúra nedotáčavého šmyku, teda predných kolies, je jednoduchšia, intuitívna, snažia sa konštruktéri robiť auta tak, aby boli prirodzene nedotáčavé. Náhly pretáčavý šmyk sa pre bežných vodičov zvláda ťažšie, dôležitá je presnosť a cit. Hrozí, že auto sa podarí rozkývať a šmyk na opačnú stranu je ešte väčší a rýchlejší, ako pôvodný. Platí, že všetky autá môžu zažiť šmyk predných alebo zadných kolies. Na šmyk zadných kolies však treba urobiť viac chýb a správať sa menej logicky, aby nastal. Azda s výnimkou prudkého pridania plynu pri pohone zadných kolies.

Nedotáčavý šmyk – kedy to príde

Odpoveď je jednoduchá, ak vojdete do zákruty príliš rýchlo. Treba však povedať, že odhad rýchlosti je niekedy ťažší. Stáva sa to, keď je v zákrute iný povrch cesty ako pred ňou, (ľad, sneh, mláka), keď má zákruta menší polomer, ako sa nám zdalo nazačiatku, keď otočíme prudko volantom alebo ak zabudneme pustiť brzdu. Stalo sa teda, že vchádzame do zákruty a auto odmietne zatočiť a má tendenciu ísť rovno. V prvom rade uberieme plyn, potom zmiernime natočenie volantu, dáme kolesá viac rovno. Vtedy obyčajne kolesá získajú stratenú priľnavosť a po pár metroch môžeme opäť natočenie volantu zväčšiť. Pohyby volantu by mali byť jemné, i keď je obyčajne na to všetko málo času. Sú prípady, kedy by pomohlo jemne pribrzdiť, táto rada však nemusí pomôcť každému. Prudký nástup brzdového účinku pri veľmi šmykľavom povrchu by situáciu mohol skomplikovať. Ak je čas a dosť priestoru na brzdenie, dá sa to využiť, pomôže, ak v čase brzdenia vyrovnáme volant a potom opäť zatočíme. Všetko si treba vyskúšať na voľnom priestranstve alebo v škole šmyku.

BMW-Snow-and-Ice-Fahrertraining

Jazdu v zime si treba nacvičiť, najlepšie pod odborným vedením

Aj auto s predným pohonom alebo štvorkolka, teda prirodzene nedotáčavé, sa môže stať pretáčavé, tu však museli nastať menej prirodzené okolnosti. Vodič napríklad v zákrute príliš náhle ubral plyn, pribrzdil alebo zatiahol ručnú brzdu. Príčina môže byť aj v aute: nesprávny tlak v zadných pneumatikách, opotrebované zadné pneumatiky, zlé rozloženie nákladu, preťažené auto, opotrebované zadné tlmiče pruženia, opotrebované pružiny. Ak má auto predný pohon, s pridaním plynu sa pretáčavý šmyk vyrovná ľahšie.

Dôležitá je prevencia

Rovnako dôležité, ako vedieť šmyk zvládnuť je vyhnúť sa mu. Je to jednoduchšie. Vyžaduje to dodržiavanie istých zásad. Nešoférujte v nevhodnej obuvi, hrubé podrážky a vysoké opätky čižiem bránia citlivému ovládaniu pedálov. Volant držte v správnej polohe oboma rukami. Dokonale sa sústreďte na jazdu. Sledujte situáciu čo najďalej pred svojím autom a predvídajte, čo zlé urobia ostatní účastníci cestnej premávky.

Mini

Aj bývalý skvelý pretekár Rauno Aaltonen odovzdáva svoje skúsenosti v kurzoch jazdy na snehu.

Správny postup pri prejazde zákrut je:

- brzdite iba vtedy, ak máte kolesá v priamom smere, ak auto ide ešte po rovine

- zaraďte vhodný prevodový stupeň

- už pred zákrutou spomaľte tak, aby ste mohli v zákrute jemne pridávať plyn

- volantom otáčajte jemne a plynulo

- voľte stopu prejazdu tak, aby bol polomer oblúka čo najväčší

- neunáhlite sa, zostaňte dlhšie pri vonkajšom okraji svojho jazdného pruhu

- počítajte s priestorovou rezervou, ak by bolo treba korigovať miernu nedotáčavosť

- vo výjazde veďte auto opäť na vonkajšiu stranu svojho jazdného pruhu

Dôležité je nedať sa prekvapiť. Počítajte s poľadovicou najmä na mostoch, v zákrutách orientovaných na východ kam svieti málo slnko. Pozorujte povrch cesty, ak je doteraz mokrá lesklá cesta matná, primŕza. Ak nikoho neobmedzíte, skúste si prudším pribrzdením, ako auto reaguje na neznámom povrchu. Buďte pozorní, ak sa zmenší odpor riadenia alebo sa zmení šum vychádzajúci z pneumatík.