Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Slovenskí šprintéri v roku 2013
Nová sezóna slovenského šprintérskeho šampionátu obsahuje päť podujatí, pričom pretekári sa za bodmi tentoraz vyberú aj do susedného Maďarska.
Šampionát je vypísaný v troch kategóriách: Automobily STREET, Automobily PROFI a Motocykle. Všetkých päť kôl bude súčasne započítaných do bodovania domáceho šampionátu “Dragracing”, ktorý je určený aj pre jazdcov bez celoročnej licencie. Majstrovské kolá šampionátu, pýšiaceho sa titulom najväčšej popularity z hľadiska počtu zaregistrovaných pretekárov, budú merané profesionálnou šprintérskou časomierou s výstupom „timeslip“ pre jazdcov po absolvovaní všetkých meraných jázd. Tento sofistikovaný systém zabezpečí absolútnu kompatibilitu výsledkov v európskom i svetovom meradle.
Samotná kategorizácia a objemové triedy sa v zásadných bodoch nemenia, no už od vlaňajšieho ročníka došlo k zmene základnej štruktúry pravidiel a všeobecných predpisov, kvôli kompatibilite s predpismi SAMŠ, pod krídla ktorého spadá od roku 2012 už aj disciplína Šprint.
Ak patríte medzi pretekárov, ktorí sa v roku 2012 nezúčastnili šampionátu, dôležité je pripomenúť niekoľko faktov:
- povinnosť používania motoristickej prilby pre VŠETKÝCH jazdcov!!!
- celoročná licencia je udeľovaná už nie SŠA ale SAMŠ podľa všeobecných podmienok
- v priebehu roka bude paralelne vyhodnocovaný šampionát Dragracing (vozidlá s a bez celoročnej licencie SAMŠ ) a šampionát MSR (vozidlá s celoročnou licenciou SAMŠ)
- od r.2013 korekcia k predpisoch týkajúcich sa odevov jazdcov – viac v. NŠP, bod.13.2.2.
Napriek zaradeniu pretekov šampionátu do kalendára SAMŠ nevzniká povinnosť testovania športových vozidiel. Celoročná licencia jazdca SAMŠ povinná tiež nie je, na každom preteku sa vydávajú jednodňové licencie. Prihlášky do preteku naďalej netreba vopred posielať, všetko sa vybaví v mieste konania.
V ročníku 2012 bral trofej pre najrýchlejšieho jazdca Róbert Tutko v superšporte Nissan GT-R. Na druhom mieste skončil ostrieľaný košický matador Tibor Eotvos v kurióznom špeciále Škoda 1000MB, bronz si vybojoval Maďar Péter Farkas na nemenej atraktívnom a neuveriteľne rýchlom Fiate 126P, poháňanom agregátom 1,9TDi. Veľkým otáznikom pre nadšencov “štvrťmíle” je to, či nový držiteľ titulu najrýchlejšieho Slováka na štyroch kolesách s pevným štartom na 402m – Štefan Holakovský, dokáže ešte so svojim brutálnym turbo Civicom vylepšiť čas 10.241sekundy, prípadne či ho zosadí z ešte pomerne čerstvého trónu iný pilot.
Kalendár podujatí
4. máj – letisko Boľkovce: Power fest
18. máj – letisko Kiskunlacháza, Maďarsko
1. jún – letisko Trenčín: Power fest
22. jún – letisko Piešťany: Carat Tuning party
10. august – letisko Svidník: Tuningzraz Svidník
Všetky podrobnosti nájdete na : www.zrychlenie.sk