Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Slovenské prototypy na štarte ekomaratónu
Blíži sa štart jubilejného tridsiateho ročníka Shell Eco-marathon Europe a zo Slovenska budú na štarte dva prototypy. Na benzínový pohon stavili v dielňach Technickej univerzity v Košiciach a štartujú po šesťročnej prestávke.
V rokoch 1994 až 2009 postavili Košičania na štart každý rok štyri vozidlá. Tím bratislavskej Slovenskej technickej univerzity presedlal na pohon CNG a predstavil svoj prototyp na Primaciálnom námestí v Bratislave. „Pohon na stlačený zemný plyn považujeme za perspektívny smer v automobilovej doprave, a preto sme sa rozhodli nájsť riešenie pre čo najúspornejšie spaľovanie“, povedala kapitánka bratislavského tímu a zároveň pilotka prototypu Daniela Welnitzová. Od roku 1985 prešla súťaž ekomaratón i jej účastníci dramatickým vývojom. Kým pred tridsiatimi rokmi štartovali študenti na drevených vozidlách, ktoré poháňali motory z kosačiek, dnes je na štarte viac ako dvesto vozidiel z najmodernejších materiálov s futuristickým dizajnom.
Súťaž je vypísaná pre dve kategórie, prvou sú Prototypy a druhou je kategória UrbanConcept. Prvý víťaz prešiel na liter benzínu 680 kilometrov, minulý rok vyhral francúzsky tím Microjoule La Joliverie výkonom 3314,9 kilometra na liter benzínu. Bratislavský tím, v ktorom je 13 ľudí, štartuje s prototypom podobným ako vlani v novom dizajne. Nové je však aj zavesenie motora i nasávacie potrubie. Bratislavský prototyp, ktorý štartuje vo farbách FME Racing Teamu má karosériu z karbónu a kevlaru, jeho hmotnosť je 45 kilogramov. Výkon motora je 0,58 kW a v nádrži je CNG s tlakom 70 barov. Tento rok sa tretíkrát bude jazdiť v uliciach Rotterdamu. Prihlásiť sa môžu vozidlá do siedmich kategórii podľa druhu pohonu (benzín, nafta, etanol, vodík, propán-bután, zemný plyn a elektrina. Výsledok sa nakoniec prepočíta na energiu, ktorú obsahuje liter benzínu. Podobný maratón organizujú aj v Ázii a v Amerike.