Vw bonus 03 2021 1140x86

Slovenské cesty má pokryť sieť radarov a kamier za 40 miliónov eur. Toto je v pláne

Slovenské cesty by mala už onedlho pokryť sieť rýchlostných radarov, ktoré si posvietia na porušovanie pravidiel cestnej premávky. Šéf Polície SR, Peter Kovařík pre Aktuality.sk hovoril o investícii v hodnote 40 miliónov eur, ktorá nás má posunúť bližšie k západným európskym krajinám. Projekt podporuje aj minister vnútra Roman Mikulec.  

Nejde o úplne novú iniciatívu. Už v roku 2016 mala stáť na slovenských cestách sieť 700 radarov a kamier v hodnote 140 miliónov eur, ktoré by cestných "pirátov" sankcionovali prostredníctvom objektívnej zodpovednosti. Projekt v pokročilom štádiu nakoniec zastavila strana SNS.

Veľká sieť radarov a kamier je opäť témou súčasnosti. V rozhovore pre Aktuality.sk to potvrdil šéf polície Peter Kovařík. Pôjde však o projekt v menšom rozsahu v hodnote 40 miliónov eur. Projekt má byť financovaný z európskych peňazí. Ak pôjde všetko podľa plánu, spustenie systému by malo prebehnúť už v roku 2022.

„Šesť rokov dozadu tu bola snaha nastaviť automatizované systémy, boli na to určené peniaze. My to dnes vnímame ako rovnako potrebné ako kolegovia vtedy. Ak ako vodič viem, že mám na diaľnici úsekové meranie, tak si nastavím tempomat, lebo viem, že inak mi automaticky príde pokuta. Nevnímam to ako šikanovanie. Všade to funguje, len u nás čakáme, či bude nejaký policajt s radarom pri ceste a ešte počúvame rádiá, kde hlásia, kde sú hliadky,“  hovorí Kovařík. Touto cestou chce odbremeniť tiež fyzické nasadenie dopravných policajtov v teréne.

Už v minulosti sa dopravní policajti zaoberali miestami, kde by mali nové radary stáť. Plán zahŕňa rizikové miesta, kde sa často dejú tragické dopravné nehody. Najviac by ich malo byť na cestách 1. triedy. Radary a kamery si posvietia na prekročenie rýchlosti,  predchádzanie, prejazd na červenú, nezastavenie na stopke a tiež na nedovolené otáčanie alebo cúvanie. Na stole je tiež sledovanie železničných priecestí. 

Zdroj a odkaz na pôvodný článok: Aktuality.sk