Continental 05 2020 1140x190
Thumb unnamed  1 Thumb unnamed  2 Thumb unnamed  3 Thumb unnamed  4 Thumb unnamed Thumb unnamed  5 Continental 05 2020 1024x597 Thumb img 0359 Thumb img 0662 Thumb fryb6768

Slovákom sa v pretekoch 12h Monza darilo!

ARC Bratislava víťazne v pretekoch 12h Monza

Tím ARC Bratislava sa prvýkrát po vynútenej prestávke pre pandémiu koronavírusu zúčastnil na medzinárodých pretekoch - konkrétne štartoval počas víkendu vo vytrvalostných pretekoch 12h Monza v čisto slovenskom zložení Miro Konôpka, Maťo Konôpka a Maťo Homola. A že to bolo úspešné vystúpenie na medzinárodnej scéne dokazuje fakt, že tím vyhral svoju kategóriu GTX a v celkovom poradí obsadil skvelé 6. miesto.

Pre Maťa Homolu to síce boli prvé vytrvalostné preteky v kariére, no podal výborný výkon. Počas celých pretekov dokázalo ísť slovenské trio časy v jednej sekunde a aj napriek technickým problémom v prvej časti pretekov sa Lamborghini Supertrofeo so štartovým číslom 707 postupne prepracovalo vyššie vo výsledkovej listine. Preteky boli rozdelené na dve časti, prvé 4 hodiny sa odjazdili v piatok, zvyšných 8 v sobotu. 

Aj v sobotu Slováci jazdili rýchle a konštantné časy, nerobili žiadne chyby a auto začalo poslúchať viac ako v piatok. Vďaka super práci jazdcov a mechanikov sa pár hodín pred koncom pretekov vyhupol tím ARC Bratislava do vedenia v triede, keď preskočil dovtedy vedúci nemecký team Reiter  Engineering s prototypom KTM Concept. Toto vedenie si slovenský tím udržal až do konca fyzicky aj technicky náročných pretekov a tým pádom ARC Bratislava vystúpal na najvyšší stupienok v triede GTX.

Prekvapila nás rýchlosť nového auta, netají Rosina

Za prísnych bezpečnostných opatrení, a bez divákov, sa v talianskej Monze jazdili úvodné preteky nového ročníka vytrvalostnej série 24h SeriesEurope. KTM, zastúpená nemeckým tímom ReiterEngineering, doviezla na predmestie Milána veľmi nádejný koncept nového vozidla vychádzajúceho z platformy KTM X-BOW pre Divíziu GT. Auto zatiaľ nesie názov KTM GTX Concept a je zaradené v Triede GTX.

„Bola to prvá možnosť porovnať potenciál nového auta s konkurenciou a všetkých nás príjemne prekvapila naša rýchlosť a konkurencieschopnosť,“ povedal Štofi Rosina priamo po pretekoch. Dvanásťhodinové preteky na Monze boli rozdelené na dve časti (kvôli miestnym predpisom o hluku) a posádka KTM, za volantom s Rosinom, končila prvú časť nečakane na prvom mieste v absolútnom poradí! „Vďaka vyrovnanému výkonu celej posádky sme dokázali jazdiť konštantne a nielenže sme udržali za sebou silné vozidlá GT3, ale súperom v triede GTX sme nadelili takmer desať kôl,“ pokračuje Rosina, ktorý najprv zajazdil najrýchlejší čas triedy GTX v kvalifikácii, a následne ho potvrdil aj najrýchlejším kolom v pretekoch.

„Do sobotňajšej druhej časti sme štartovali z prvého miesta a až do plánovanej zastávky v depe sme držali krok na čele pretekov. Auto fungovalo výborne do chvíle, kým sa neobjavili problémy s alternátorom. Oprava v depe nás potom stále veľmi veľa času a my sme sa v poradíprepadli,“ vysvetľuje ďalej Štofi Rosina. Napriek technickým problémom však bolo vedenie tímu Reiter a KTM s prvým štartom nového vozidla veľmi spokojné. „Auto je stále vo vývojovej fáze a s takýmito „detskými chorobami“ sa počíta. Je však evidentné, že vývoj ide správnym smerom a ja mám veľkú radosť z toho, že môžem stáť pri vývoji takéhoto úžasného vozidla,“ dodáva skúsený Rosina. Pripomeňme si, že KTM GTX Concept je poháňaný 2,5 litrovým päťvalcomturbo Audi o výkone približne 500 koní. Oproti predošlému KTM X-BOW GT4 je vozidlo širšie, dlhšie a využíva nové aerodynamické prvky. V KTM tak majú ambíciu pripraviť moderný automobil pre divíziu GT a na trhu by sa mal objaviť ešte v závere tohto roka.

S Rosinom na Monzu cestoval aj Braňo Mičko, ktorého poznáme skôr z pretekov automobilov do vrchu, či rely. Dubničan by si to rád vyskúšal aj na okruhoch a vďaka Štofimu sa mu teraz otvára aj reálna šanca. Na Monze prebehli jednania s tímom Reiter a výsledkom je, že Mičko by ešte počas júla mal otestovať KTM GTX Concept. „Bol by som veľmi rád, ak by sa to podarilo. Braňo je veľmi talentovaný pretekár a táto príležitosť by ho posunula ďalej,“ drží Mičkovi palce Štofi Rosina.