Kia 1140x190
Thumb skoda superb 693 Thumb 2 Thumb 1

Slováci dali za auto z bazáru v priemere 17 tisíc eur. V porovnaní s rokom 2019 cena stúpla o polovicu!

Priemerná cena jazdeného auta, ktoré si vlani kúpili Slováci na úver v autobazároch, prekročila hranicu 17 300 eur. V porovnaní s rokom 2019 ide o pomerne výrazný nárast, a to o 46 percent. Takto kúpené vozidlo v roku 2022 sa blížilo k veku 7 rokov a malo najazdených 153 tisíc kilometrov. Dominuje naftový pohon, ktorý si vybrali až tri štvrtiny kupujúcich. Najvyšší záujem bol o modely značky Škoda, pred Volkswagenom a Audi. Ako ďalej vyplýva z údajov spoločnosti Home Credit Slovakia, ľudia automobil splácajú v priemere 81 mesiacov. Spoločnosti medziročne stúplo financovanie nákupov jazdených áut až o 60 percent.    

Ceny nových, ako aj jazdených osobných áut z roka na rok rastú. Vplýva na to nielen fakt, že vozidlá sú čoraz viac povinne vybavené modernými bezpečnostnými systémami, ale aj problémy automobiliek vo výrobe a tým pádom aj nedostatok áut na trhu. Ako ukázali údaje spoločnosti Home Credit Slovakia, za uplynulý rok sa priemerná cena jazdeného auta, ktoré si vlani kúpili Slováci na úver v autobazároch, vyšplhala na 17 345 eur. Pre porovnanie, v susednom Česku to bolo v prepočte viac ako 20 100 eur. Predvlani sa priemerná obstarávacia cena pohybovala na úrovni 14 149 eur a v roku 2019 to bolo len 11 884 eur, kde tak nárast ceny v porovnaní s rokom 2022 činí až 46 percent. Doba splácania takto financovaného vozidla sa mierne zvyšuje a priemerne je to 81 mesiacov, pričom v roku 2019 to bolo 76 mesiacov.


Dominujú dieselové autá, elektromobily sa "zobúdzajú"

Z údajov ďalej vyplýva, že za uplynulé štyri roky neutícha záujem o autá s dieselovým motorom, ktorý tvoril vlani stále až 75 percent zo zakúpených ojazdených vozidiel na úver. Benzínový motor si vybralo 24 percent kupujúcich a už je tu aj 1 % takých, ktorí si zaobstarali jazdené auto na elektrifikovaný pohon.„Evidujeme, že popularita a samotné kupovanie elektromobilov je zatiaľ na nízkej úrovni, či už ide o nové ale aj jazdené autá, ktorých zatiaľ na trhu nie je v ponuke ani zďaleka toľko ako automobilov na konvenčné pohony. Každopádne ale v najbližších rokoch očakávame výraznejší nárast záujmu aj o túto kategóriu vozidiel, ktorý bude zrejme rásť hlavne na úkor momentálne stále veľmi obľúbených dieselových áut,“ komentuje situáciu na trhu Luboš Ondrůj, riaditeľ divízie Auto Business Home Credit.

Stále kraľuje Škoda a kupujúci muži 

V preferencii automobilových značiek u Slovákov dlhodobo kraľuje mladoboleslavská Škoda, ktorej jazdený model si vlani kúpilo v bazároch na úver viac ako 23 percent ľudí. Nasledujú Volkswagen (16 %), Audi (9 %), BMW (7 %), Mercedes ( 5%), Ford, Hyundai a Kia ( po 4 %). Stále pretrváva aj trend nakupovania áut predovšetkým mužmi, ktorí tvoria až tri štvrtiny zákazníkov autobazárov.

Vlani bolo najdrahšie auto za 190 tisíc eur

Hoci sa priemerná cena kupovaného jazdeného auta na úver pohybuje na úrovni okolo 17 300 eur, stále sa nájdu Slováci, ktorí oferujú na jazdené auto aj sumy presahujúce 100 tisíc eur. Vlani bol najdrahším takto kúpeným vozidlom Mercedes-Benz G 500 za 190 tisíc eur.