Slávnu Rallye Tatry ovládli Ondrej s Gömörim
Legendárna automobilová súťaž má za sebou množstvo míľnikov a pádov. Bola súčasťou seriálu majstrovstiev Európy a jej náročným tratiam vzdávali hold tí vtedy najlepší jazdci starého kontinentu. Podujatie neskôr z pod Tatrier vytlačili ochranári i nedostatok peňazí na jeho zorganizovanie.
Známe meno Rallye Tatry oživil až veľký pneumatikový výrobca a celú súťaž presťahoval do Púchova. Ani tam ale nezostala dlho, opäť kvôli peniazom. Tatranská rely povstala z popola vďaka nadšeniu popradských organizátorov. Dnes má centrum opäť v Poprade a je súčasťou Slovenského Rally Pohára.
Aj tohtoročná Rallye Tatry 2012 bola súčasťou „iba“ Slovenského Rally Pohára, no zvučné meno podujatia prilákalo na štart aj účastníkov majstrovstiev Slovenska, na čele s Igorom Drotárom a Vladom Bánocim v Škode Fabia WRC. Organizátori jednodňovej súťaže pripravili trať s dĺžkou 41 meraných kilometrov. Tie boli rozdelené na šesť rýchlostných skúšok. Posádky absolvovali po trikrát úseky Liptovská Teplička (8,2 km) a Spišské Bystré (5,5 km).
Favorizovaných Drotára s Bánocim v úvodnom meranom úseku prekonali Tomáš Ondrej s Adamom Gömörim na Mitsubishi Lancer Evo IX. Z napínavého súboja ale nebolo nič, lebo Ondrej a Gömöri boli najrýchlejší aj v ostatných piatich meraných testoch a suverénne získali absolútne prvenstvo. Druhí skončili Drotár a Bánoci, ktorí počas celého dňa stabilne dosahovali druhé najlepšie časy.
Skvelé tretie miesto absolútne a víťazstvo v hodnotení Slovenského Rally Pohára získal Petrovia Haluška a Bartko so Seatom Ibiza TDI. Tí za sebou nechali aj podstatne modernejšiu „dvojkolku“ – Citroën C2 R2 Max – Pavlov Nagya a Kušniera. Tí sa na celkovú štvrtú priečku prepracovali až v záverečnej skúške, keď preskočili Petra Lorenčíka s Kamilom Rusnáčikom v kokpite Mitsubishi Lancer Evo X. Rozdiel medzi štvrtým a piatym miestom po absolvovaní 41 ostrých kilometrov predstavoval len dve desatiny sekundy. O tesné rozdiely však vďaka relatívne krátkej trati nebola núdza.
Rallye Tatry 2012 – absolútne poradie:
1. Ondrej/Gömöri (Mitsubishi Lancer Evo IX) 21:00,8 min., 2. Drotár/Bánoci (Škoda Fabia WRC) +46,9 s., 3. Haluška/Bartko (Seat Ibiza TDI) +2:59,5 min., 4. Nagy/Kušnier (Citroën C2 R2 Max) +3:07,7, 5. Lorenčík/Rusnáčik (Mitsubishi Lancer Evo X) +3:07,9, 6. Palko/Palko (Renault Clio) +3:23,5, 7. Kysucký/Dedeček (Seaz Ibiza) +3:27,4, 8. Herdický/Lejko (Mitsubishi Lancer Evo VI) +3:28,4, 9. Deak/Leskovjanský (Honda Civic Type-R) +3:29,4, 10. Hanuš/Mesarčík (Mitsubishi Lancer Evo X) +3:30,1.
Poradie v SRP:
1. Haluška/Bartko (Seat Ibiza TDI) 24:00,3 min., 2. Palko/Palko (Renault Clio) +24,0 s., 3. Kysucký/Dedeček (Seat Ibiza) +27,9 s., 4. Kravárik/Kacvinský (VW Golf) +33,5, 5. Danielis/Marinecová (Seat Ibiza) +48,5, 6. Kožej/Majcher (Honda Civic) +1:04,8 min., 7. Debnár/Sovák (Suzuki Swift) +1:22,5, 8. Kekeňák/Bystrán (Škoda Felicia) +1:32,8, 9. Švec/Švec (Honda Civic) +1:39,8, 10. Krbaťa/Plichta (Škoda Fabia) +1:47,5.