Continental 03 2020 1140x190 contihra
Thumb skoda yeti monte carlo Thumb skoda suv autozurnal.com 3 Thumb skoda suv autozurnal.com 1 Thumb skoda suv autozurnal.com 2 Thumb skoda suv autozurnal.com 4 Thumb skoda suv autozurnal.com 6 Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb skoda suv autozurnal.com 5 Thumb skoda suv autozurnal.com 7

Škoda vyrobila už 2 milióny SUV. Najviac bolo "snežných mužov"

Škoda dosiahli míľnik. Vyrobila už dva milióny áut typu SUV. V najväčšom počte išlo práve o prvé SUV značky, a to model Yeti. Nasleduje Kodiaq a Karoq. 

V hlavnom výrobnom závode českej značky v Mladej Boleslavi zišlo z linky dvojmiliónte vozidlo kategórie Sports Utility Vehicle (SUV). Jubilant je súčasne 250 000. vyrobeným kusov modelu Škoda Kamiq. Autá typu crossover a SUV sú v kurze, v roku 2020 tvoril Kodiaq, Karoq a Kamiq približne 40 percent celosvetovo vyrobených vozidiel automobilky.

Dva milióny SUV značky v číslach

·       YETI                 684 500 ks
·       KODIAQ           593 600 ks
·       KAROQ            454 800 ks
·       KAMIQ              266 000 ks (vrátane modelu KAMIQ GT v Číne)
·       ENYAQ             1 100 ks

Všetko začalo Škodou Yeti

So svetovou premiérou Škoda Yeti v roku 2009 položila automobilka základný kameň svojich úspechov v segmente SUV. Až do ukončenia výroby v roku 2017 zišlo z liniek 685 500 kusov obľúbeného modelu.

Test Škody Yeti a Dacie Duster z archívu:


Na počiatku svojej SUV ofenzívy predstavila Škoda v tom istom roku aj Kodiaq A karoq. Do dnešného dňa vyrobila automobilka celkom 593 600 Kodiaqov a 454 800  Karoqov. V roku 2019 doplnil modelové portfólio najmenší Kamiq. Dvojmiliónte vyrobené SUV značky Škoda je zároveň aj 250 000. vozidlom modelového radu Kamiq. 

Škoda Kamiq

V septembri 2020 mal svetovú premiéru Enyaq s čisto elektrickým batériovým pohonom. Je prvým modelom českej automobilky postaveným na základe modulárnej elektrifikovanej platformy koncernu Volkswagen. Škoda Enyaq iV je navyše aj jediným automobilom na báze modulárnej elektrifikovanej platformy (MEB), ktorý vzniká v Európe inde ako na území Nemecka. 

Škoda Enyaq

V Českej republike vyrába Škoda svoje modely kategórie SUV v závodoch v Mladej Boleslavi a v Kvasinách. V hlavnom výrobnom závode spoločnosti v Mladej Boleslavi popri modeli Škoda Kamiq vznikajú aj modely Enyaq iV a Karoq.Tento model vyrába Škoda aj v závode Kvasiny, kde okrem neho schádza z linky aj Kodiaq.

Škoda Kodiaq GT, dostupná výlučne v Číne

Mimo Českej republiky vyrába automobilka svoje modely kategórie SUV aj v Číne, Rusku, Indii, na Ukrajine a na Slovensku. Na svojom celosvetovo najväčšom trhu, v Čine, ponúka značka navyše aj dva pre tento trh špecifické deriváty Kamiq GT a Kodiaq GT. Čína je tak jediným trhom, na ktorom aktuálne modelové portfólio Škody zahŕňa celkom päť modelov kategórie SUV. V marci bude mať v Indii svetovú premiéru model Kushaq, ktorý je ako prvý sériový model automobilky postavený na platforme MQB-A0-IN, teda na verzii modulárnej platformy s priečne umiestneným motorom, ktorú Škoda upravila špeciálne pre tamojší trh. Ako prvý z niekoľkých kompaktných modelov v rámci projektu INDIA 2.0 predstavuje Kushaq pre automobilku v Indii vstup do ďalšej éry. Jeho svetová premiéra sa uskutoční 18. marca 2021.