Škoda vylepšila podvozok Octavie RS a rozdelila predné svetlá
Omladzovacia kúra modelového radu Octavia pokračuje. V prípade športovo ladenej verzie RS sa okrem dizajnu, zamerala na zvýšenie výkonu benzínového motora a na podvozok.
Písal sa rok 1974, keď mladoboleslavská automobilka predstavila prvé športové verzie s označením RS. Pravda, vtedy šlo o pretekárske špeciály, určené vyvoleným. Dnes sú písmená RS synonymom pre najvýkonnejšiu Octaviu. Jazdiť v nej môže každý, kto na ňu má peniaze.
Škoda Octavia RS aktuálne prichádza v modernizovanej podobe. Navonok udrie do očí najmä väčšia maska chladiča a rozdelené predné svetlomety, ktoré už poznáme z "bežných", resp. pomalších verzií. Môžu byť halogénové, alebo plne diódové. Tvary auta sa inak zásadne nezmenili.
Dizajnéri veľmi mierne upravili nárazníky a grafiku koncových svetiel. Detailnou zmenou sú červené brzdové strmene. Na športovo ladenú Octaviu sa naďalej montujú 17-, 18- i 19-palcové zliatinové disky.
Najpodstatnejšie sú však úpravy techniky. Výrobca avizuje o 15 milimetrov nižšiu svetlú výšku podvozka oproti štandardnej Octavii. Zaujímavejšie je rozšírenie rozchodu zadnej nápravy v porovnaní s predchádzajúcou "eresou" o 30 mm. Česi neprezradili, ako k zmene došlo - či novými ramenami, podložkami alebo len vďaka diskom s menším zálisom (ET).
Pod kapotou pracuje posilnený benzínový turbomotor 2,0 TSI, vybavený priamym i nepriamym vstrekovaním paliva. Výkon stúpol zo 162 kW (220 k) na 169 kW (230 k). Najvyšší krútiaci moment s nezmenenou hodnotou 350 Nm má šofér k dispozícii v rozsahu od 1500 do 4600 1/min. Tieto parametre doteraz dosahovala len špeciálna Škoda Octavia RS 230.
Benzínová Škoda Octavia RS, vybavená šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, zrýchli z pokoja na 100 km/h za 6,7 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 250 km/h. Dynamiku verzie s príplatkovou šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG zatiaľ nepoznáme. Dá sa očakávať, že parametre budú o málo horšie v porovnaní s "manuálom".
Bez zmien zostáva naftová podoba rýchlej Octavie. Vznetový dvojliter TDI naďalej produkuje výkon 135 kW (184 k), najvyšší krútiaci moment vrcholí hodnotou 380 Nm pri 1750 1/min. Na výber je opäť šesťstupňová manuálna i dvojspojková prevodovka DSG. Diesel však môžete kombinovať aj s pohonom všetkých štyroch kolies (iba s DSG).
"Eresu" dotvára riadenie s variabilným prevodovým pomerom, ktoré funguje výborne. Škoda v tlačovej správe avizuje aj adaptívne tlmiče, generátor zvuku motora či možnosť meniť jazdné režimy. Chýba však zmienka o samosvornom diferenciále VAQ, ktorý mala Octavia RS 230 v štandardnej výbave. Namiesto neho sa spomína iba elektronická uzávierka XDS+, ktorá pribrzďovaním vnútorných kolies v zákrute potláča nedotáčavosť auta.
Je však možné, že nás Škoda v budúcnosti prekvapí novou špičkovou verziou, ktorá nahradí Octaviu RS 230 a diferenciál VAQ dostane. Neoficiálne sa hovorí, že bude benzínová a výkon stúpne na 180 kW (245 k).
Prvá Škoda Octavia RS debutovala v roku 2000 a pod kapotou mala ikonický koncernový motor 1,8 Turbo 20V. Česi odvtedy predali už 200 000 športových Octavií. Nám k srdcu najviac prirástla práve prvá generácia. Jej hodnota ako jazdenky sa odrazila od dna a kusy v dobrom technickom stave začínajú byť vyhľadávaným zberateľským artiklom.