Škoda ukázala sedem premiér, najväčšia "bomba" v Ženeve chýba
Bez Jozefa Kabaňa a bez štúdie, ktorá by naznačovala budúcnosť, zato s množstvom sériových noviniek. Tak vyzerá prezentácia Škody na autosalóne v Ženeve.
V expozícii mladoboleslavskej automobilky zakopnete o svetovú premiéru prakticky na každom kroku. Narátali sme ich až sedem. Pravdou však je, že ide o modernizované verzie známych modelov, prípadne o špeciálne výbavy.
Najzaujímavejšiu novinku Škoda do Ženevy nedoviezla. Predstaví ju o mesiac na autosalóne v čínskom Šanghaji. Pôjde o koncept elektromobilu, postaveného na koncernovej platforme MEB. Podvozok navrhnutý špeciálne pre vozidlá s elektrickým pohonom dovolí ukryť batérie do podlahy a vytvoriť maximálne veľký priestor pre posádku. Škoda zároveň potvrdila, že svoj prvý elektromobil uvedie na trh v roku 2020 alebo 2021.
Premiéra elektrickej Škody v Šanghaji dokazuje dôležitosť čínskeho trhu.
Škoda Kodiaq Sportline
Na ženevskom autosalóne patrí k najobletovanejším Škoda Kodiaq v nových verziách Sportline a Scout.
Sportline je najmä o dizajne a treba priznať, že s lakovanou spodnou časťou oboch nárazníkov mu to naozaj pristane. Zvlášť v extravagantnej červenej farbe. Dizajn dopĺňajú čierne lesklé detaily, ako maska chladiča, kryty spätných zrkadiel alebo lišty pre upevnenie strešného nosiča. Vystavený exemplár stojí na 20-palcových kolesách, k sériovej výbave však patria "devätnástky". O palec väčšie disky môžete dostať za príplatok. Aj vtedy majú pneumatiky aký-taký profil (235/45 R20), hoci na jazdu v teréne to zrejme nebude.
Vnútri sa objavili anatomické predné sedadlá s integrovanými hlavovými opierkami. Čalúnenie kombinuje kožu s alcantarou a je prešité sivou niťou. Okrem toho volant má výraznejšie tvarovaný veniec a palubnú dosku skrášlila imitácia karbónu.
Pre Škodu Kodiaq Sportline sú určené dva benzínové motory - 1,4 TSI (110 kW/150 k), 2,0 TSI (132 kW/180 k) a turbodiesel 2,0 TDI (110 kW/150 k, 140 kW/190 k).
Škoda Kodiaq Scout
Ak vám Kodiaq pripadá málo "terénny", potom siahnite po verzii Scout. Svetlá výška podvozka narástla zo štandardných 188 na 194 milimetrov, čo priaznivo ovplyvnilo nájazdové uhly. Pribudli kryty na podvozku chrániace motor, prevodovku alebo brzdové hadičky.
Najzásadnejšou novinkou je jazdný režim offroad. Po jeho aktivovaní sa zmení charakteristika adaptívnych tlmičov i plynového pedála, elektronické uzávierky diferenciálov začnú reagovať rýchlejšie a trakčná kontrola dovolí istý "efektívny" preklz kolies.
Nehovoriac o ABS, ktoré dlhšie podrží zablokované kolesá, aby vznikol takzvaný klinový efekt. Zablokované koleso si pred seba nahrnie hlinu prípadne sneh, čím vytvorí malý klin, ktorý pomôže auto spomaliť.
Pohon 4x4 s medzinápravovou spojkou Haldex je štandardom. Kodiaq Scout obsahuje aj asistenta pre rozjazd do kopca i zjazd z prudkého stúpania. Tieto funkcie však má aj klasická Škoda Kodiaq bez "skautského" prívlastku.
Nová verzia je o funkcii a zároveň o vzhľade. Tím dizajnérov pripravil pre veľké SUV nové nadstavce nárazníkov s výraznými striebornými doplnkami. Maska chladiča dostala výrazný strieborný lem. Najdiskutovanejší detail má Škoda Kodiaq Scout na palubnej doske. Ide o imitáciu dreva, ktorá sa niekomu páči, inému nie.
Výbava vychádza zo stupňa Ambiente a zahŕňa špecifické ambientné podsvietenie interiéru, čalúnenie sedadiel a výplní dverí z alcantary, pedále z ušľachtilej ocele, bezkľúčový vstup a štartovanie či parkovaciu kameru.
Na pohon slúžia tri motory. Benzínový 1,4 TSI dosahuje výkon 110 kW (150 k), dvojliter TSI produkuje 132 kW (180 k). Turbodiesel 2,0 TDI je dostupný v dvoch výkonových verziách - 110 kW (150 k) a 140 kW (190 k).
Škoda Octavia Scout
Kompaktného českého "skauta" máme v pamäti zapísaného ako najpohodlnejšie a najtichšie jazdiacu Octaviu, ktorá rozhodne nie je márna ani v teréne. Špecificky naladené tlmiče a pružiny v kombinácii s vyššou svetlou výškou 177 milimetrov a 17-palcovými kolesami z nej robia auto šité na slovenské cesty.
V súvislosti s výletmi mimo spevnených vozoviek treba spomenúť kryty podvozka vyrobené z termoplastu a samozrejme pohon všetkých štyroch kolies, ktorý využíva medzinápravovú spojku Haldex piatej generácie. Octavia Scout má veľmi dobre naladené elektronické uzávierky predného a zadného diferenciálu, ktoré dokážu presmerovať krútiaci moment na kolesá s lepšou trakciou.
Toto všetko sa s nástupom modernizovanej verzie nemení. Nový, respektíve pozmenený je dizajn. Scout po vzore ostatných Octavií má dva páry "očí", teda svetiel, ktoré sú buď halogénové, alebo diódové. Nižšie sa objavili nové hmlovky a jemne pozmenený nárazník. Vzadu sme si všimli najmä koncové svetlá s novou grafikou a vnútri 9,2-palcový dotykový displej multimediálneho a navigačného systému Columbus.
Škoda Octavia Scout si zachovala možnosť aktivovať špeciálny jazdný režim "off-road", ktorý vyhladí reakcie motora na stlačenie plynového pedála alebo pomôže bezpečne absolvovať prudké klesanie.
Základná ponuka motorov zostáva bez zmien, akurát turbodiesel 2,0 TDI (110 kW/150 k) teraz môže spolupracovať aj so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG. Predtým si kvôli automatu bolo nutné priplatiť za silnejšiu verziu naftového dvojlitra (135 kW/184 k), ktorá zostáva v ponuke a spolupracuje výhradne so šesťstupňovou prevodovkou DSG.
Milovníci benzínu môžu siahnuť po prepĺňanej jedna-osmičke TSI (132 kW/180 k), spriahnutej so šesťstupňovou prevodovkou DSG.
Škoda Octavia RS 245
Škoda Octavia RS 230 je mŕtva, privítajte jej nástupkyňu s označením RS 245. Číslo v názve prezrádza výkon prepĺňaného benzínového štvorvalca 2,0 TSI.
Motor najmä vďaka novému výfukovému potrubiu produkuje 180 kW (245 k) pri zatiaľ nezverejnených otáčkach. Najvyšší krútiaci moment 370 Nm vrcholí v rozsahu 1600 až 4300 1/min.
Zákazník si môže vybrať, či chce šesťstupňovú manuálnu prevodovku, alebo siahne po novej sedemstupňovej dvojspojkovej prevodovke DSG. Vyberať môže aj medzi karosárskymi verziami, pretože Octavia RS 245 bude dostupná ako liftback aj kombi.
Bez ohľadu na preferencie sa vždy dočká solídnej dynamiky. Liftback akceleruje v pokoja na 100 km/h za 6,6 sekundy, kombík je o jedinú desatinu sekundy pomalší. Pružné zrýchlenie zo 60 na 100 km/h zvládne Octavia RS 245 liftback s manuálnou prevodovkou za 6,4 sekundy, kombi za 6,5 s.
Z osemdesiatky na stodvadsiatku zrýchli v priebehu 6,6 sekundy, pričom kombík je tentoraz pomalší o dve desatiny sekundy. Maximálna rýchlosť je vždy elektronicky obmedzená na 250 km/h.
Nová najsilnejšia Octavia však nie je len rýchlej jazde po rovinkách. Automobil si zachoval pohon predných kolies, ale v rámci štandardnej výbavy dostal elektrohydraulicky ovládaný diferenciál VAQ.
Uzávierka prostredníctvom hydraulického čerpadla a viaclamelovej spojky dokáže uzamykať diferenciál v niekoľkých krokoch, až po 100%. Rovnakú techniku využíva sesterský Volkswagen Golf GTI Performance a SEAT Leon Cupra. Máme vyskúšané, že tento "samosvor" dáva predným kolesám výbornú trakciu.
"Obyčajné" Octavie RS využívajú elektronickú uzávierku diferenciálu XDS+, ktorá pribrzďuje vnútorné koleso v zákrute. Ide vlastne o nadstavbu stabilizačného systému.
Verzia RS 245 má ďalej preladený podvozok so svetlou výškou menšou o 14 milimetrov (v porovnaní so štandardnou Octaviou RS) a nedávny facelift priniesol aj rozšírenie rozchodu zadných kolies, v tomto prípade o 38 mm. Za príplatok si môžete objednať adaptívne tlmiče.
Vrcholná Octavia samozrejme nie je iba o technike. Dizajnéri jej dopriali napríklad čierne koncovky výfuku. Rovnaký odtieň majú kryty vonkajších spätných zrkadiel i 19-palcové zliatinové disky kolies. Vnútri nájdete oceľové pedále, predné sedadlá s výraznejším bočným vedením, čalúnené alcantarou alebo volant potiahnutý perforovanou kožou. Súčasťou výbavy sú prvky ako plne diódové predné svetlomety a adaptívny tempomat.
Modernizovaná Škoda Rapid a Rapid Spaceback
Hoci konštruktéri Rapid priebežne vylepšovali, oficiálnu modernizáciu podstúpil až teraz. Navonok sa veľa nezmenilo. Modifikovaný predný nárazník s chrómovanou lištou dodávanou pre lepšie vybavené verzie možno prehliadnete. Do očí však udrú nové svetlomety. Majú krajšiu grafiku, integrované diódy pre denné svietenie a bi-xenónové výbojky.
Novinkou je asistent diaľkových svetiel. "Kamera v tme a pri rýchlostiach vyšších ako 60 km/h rozpoznáva vozidlá jazdiace vpredu. Tie, ktoré sa pohybujú v rovnakom smere dokáže detekovať na vzdialenosť 400 metrov, protiidúce vozidlá rozpozná na vzdialenosť až 1000 metrov. Automatika podľa potreby prepína stretávacie a diaľkové svetlá bez zásahu šoféra," povedal Štěpán Řehák z marketingového oddelenia Škoda Auto.
Dizajnéri sa pohrali aj s grafikou koncových svetiel. Od vyšších výbav v nich nájdeme diódy. Pre modernizovaný Rapid a Rapid Spaceback je pripravených šesť typov zliatinových diskov kolies s priemerom od 15 do 17 palcov.
Vnútri sa zmenil najmä prístrojový panel s výduchy ventilácie. Škoda avizuje aj prepracovaný ovládací panel manuálnej klimatizácie, na fotografiách však vidíme iba verziu s automatickým Climatronicom. Vzadu pribudli dva USB vstupy, slúžiace na nabíjanie smartfónov či tabletov.
Prepracovaný multimediálny systém Amundsen ponúka WLAN hotspot pre pripojenie externých zariadení na internet. Od budúceho roka bude v autách povinná funkcia tiesňového volania a preto aj Rapid dostal integrovanú SIM kartu. Okrem záchranárov, môžete zavolať aj technickú podporu, a to v prípade poruchy.
Cez aplikáciu Škoda Connect App sa šofér môže prostredníctvom smartfónu na diaľku spojiť s autom a skontrolovať stav paliva v nádrži, či sú zavreté okná alebo poslať do navigácie cieľovú destináciu.
Rapid je po Octavii ďalšou škodovkou, ktorá prišla o benzínový štvorvalec 1,2 TSI. V ponuke ho nahrádza trojvalec 1,0 TSI, dodávaný v dvoch výkonových verziách - 70 kW (95 k) a 81 kW (110 k). Benzínovým vrcholom je naďalej jedna-štvorka TSI (92 kW/125 k).
Naftu spaľuje trojvalec 1,4 TDI (66 kW/90 k) a štvorvalec 1,6 TDI (85 kW/115 k).
Vynovené Citigo
Najmenšia škodovka sa podrobila omladzovacej kúre po druhýkrát. Už vlani na jeseň dostala nové predné svetlomety so zdvojenými parabolami a žiarovkami H7, ktoré nahradili doterajšie H-štvorky. Vo vyšších výbavách sa objavuje aj tenký pásik diód určených pre denné svietenie.
Aktuálny facelift pridal k novým svetlám výraznejšiu masku chladiča. Do očí udrú prelisy na kapote motora a samozrejme nové tvary predného nárazníka. Okrúhle hmlovky v ňom nahradili hranaté. Poslúžia nielen v hmle, obsahujú totiž funkciu prisvecovania do zákrut, resp. do odbočiek.
"Zásluhou funkcie Corner si auto na križovatke posvieti tam, kam šofér práve mieri. Pri rýchlostiach do 40 km/h automaticky zapne pravé alebo ľavé hmlové svetlo," popisuje Štěpán Řehák zo Škoda Auto.
Vďaka mohutnejšiemu prednému nárazníku je Citigo o 34 milimetrov dlhšie, takže meria 3597 mm. Priestorová ponuka v kabíne sa samozrejme nemení rovnako, ako objem batožinového priestoru 251 litrov.
Zadné partie miniauta osviežil detail v podobne zatmavených koncových svetiel.
Jediná európska škodovka, ktorú nevyrábajú v Česku, má už od minuloročnej jesene výrazne prepracovanú palubnú dosku. Podobne ako jej bratislavské dvojičky Volkswagen up! a SEAT Mii, dostala nový prístrojový panel s prehľadnejšími analógovými ukazovateľmi a displejom palubného počítača.
Na stredovej konzole pribudol držiak na smartfón. Prostredníctvom aplikácie Move&Fun (pre iOS a Android) môžete telefón spárovať s autom. Na displeji telefónu sa potom dajú sledovať napríklad rozšírené funkcie palubného počítača alebo údaje navigačného systému.
Príplatkovú výbavu Citiga rozšírila automatická klimatizácia, nové 15-palcové zliatinové disky a zelený lak Kiwi.
Pod kapotou sa nič nemení. Malý turbomotor 1,0 TSI zostáva vyhradený pre Volkswagen up!, takže Citigo si musí vystačiť s atmosférickým trojvalcom 1,0 MPI, ktorý dosahuje výkon 44 kW (60 k) alebo 55 kW (75 k). Vo verzii spaľujúcej okrem benzínu aj stlačený zemný plyn CNG produkuje 50 kW (68 k).
Alternatívou k štandardne dodávanej päťstupňovej manuálnej prevodovke je naďalej robotizované ústrojenstvo s rovnakým počtom stupňov.
Škoda Fabia s novým trojvalcom
Škoda postupne vypúšťa z ponuky benzínový štvorvalec 1,2 TSI a nahrádza ho novým trojvalcovým turbomotorom 1,0 TSI. Po Octavi a Rapide sa novinka objavila aj vo Fabii a Fabii Combi.
K dispozícii sú dve výkonové verzie: 70 kW (95 k) a 81 kW (110 k). Pre slabšiu je vyhradená päťstupňová manuálna prevodovka, silnejšia môže spolupracovať so šesťstupňovým manuálom, alebo so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG.
Výrobca udáva zníženie spotreby benzínu oproti 1,2 TSI v priemere o šesť percent. Lepšia je aj pružnosť zo 60 na 100 km/h a 80-120 km/h, zvlášť v prípade výkonnejšej verzie spriahnutej s dvojspojkovou prevodovkou.
1,0 TSI | 1,2 TSI | |
výkon | 70 kW pri 5500 1/min | 66 kW pri 4400-5400 1/min |
krútiaci moment | 160 Nm pri 1500-3500 1/min | 160 Nm pri 1400-3600 1/min |
prevodovka | 5M | 5M |
zrýchlenie 0-100 km/h | 10,6 s | 10,9 s. |
max. rýchlosť | 185 km/h | 182 km/h |
spotreba | 4,3 l/100 km | 4,6 l/100 km |
1,0 TSI | 1,2 TSI | |
výkon | 81 kW pri 5500 1/min | 81 kW pri 4600-5600 1/min |
krútiaci moment | 200 Nm pri 2000-3500 1/min | 175 Nm pri 1400-4000 1/min |
prevodovka | 6M | 6M |
zrýchlenie 0-100 km/h | 9,5 s. | 9,4 s. |
max. rýchlosť | 196 km/h | 196 km/h |
spotreba | 4,4 l/100 km | 4,7 l/100 km |