Škoda Rapid s trojvalcovým motorom
Nové sú aj bixenónové svetlomety a elektronickí asistenti.
Škoda Rapid spolu s kratšou verziou Rapid Spaceback podstúpili omladzovaciu kúru. Sú v ponuke nové bixenónové hlavné svetlomety s LED denným svietením. Výbojky majú redukovaný výkon na 25 wattov, preto sa dajú homologovať bez automatického nastavovania výšky a bez ostrekovačov. V štandarde je teraz aj multikolízna brzda, ktorá znižuje riziko nehody. Do ponuky výbav pribudli asistenti na rozpoznávanie únavy vodiča a na rozjazd do kopca, mestská núdzová brzda City a hmlovky s funkciou corner na svietenie do zákrut.
Dostupné sú aj systémy Surround Bluetooth, 3 USB zásuvky, rozhrania pre telefóny SmartLink+ so štandardami Apple Car Play a Android Auto, Morror Link. Cez aplikáciu Škoda One App možno sledovať funkcie auta na displeji telefónu.
V ponuke je nový benzínový trojvalec s turbom. Koncernový motor 1.0 TFSI má hliníkový blok i hlavu, ktorá má samostatný chladiaci okruh a sú v nej aj zberné výfukové kanály. Dvanásť variabilne časovaných ventilov poháňa prostredníctvom dvoch vačkových hriadeľov ozubený remeň, ktorý sa nemusí vymieňať. Mechanické vodné čerpadlo poháňa na strane zotrvačníka od vačkového hriadeľa ďalší remeň. Elektrické vodné čerpadlo sa stará o chladenie turba. Aj stlačený nasávaný vzduch ochladzuje v medzichladiči voda. Motor je poskladaný tak, aby nepotreboval vyvažovací hriadeľ, má však dvojhmotový zotrvačník. Na motore konštruktéri nič nepodcenili, výfukové ventily sú naplnené sodíkom, aby lepšie odovzdávali teplo. V Škode Rapid a Rapid Spaceback nahrádza motor s objemom 1,2 litra a oproti nemu je novinka ľahšia o 10 kilogramov.
Nový trojvalec sa montuje do Rapida a Rapida Spaceback v dvoch výkonových variantoch, ktoré sa mechanicky nelíšia. Slabší má výkon 70 kW (95 k) a maximálny krútiaci moment 160 Nm v rozmedzí 1500 až 3500 otáčok, silnejší má výkon 81 kW (110 k) a maximum krútiaceho momentu 200 Nm poskytuje v spektre 2000 až 3500 otáčok. So slabším sa kombinuje päťstupňová mechanická prevodovka alebo sedemstupňová dvojspojková, so silnejším výhradne šesťstupňová manuálna. Rozdiel medzi motormi je zreteľný najmä v nízkych otáčkach, slabší má menej chuti do akcelerácie a azda aj preto viac cítiť jemné vibrácie trojvalca. Silnejší pocitovo azda aj prekonáva doterajší štvorvalec. Počet valcov teraz prezradí iba zvuk pri náhlom pridaní plynu v stredných a vyšších otáčkach. Menej zaťažená predná náprava sa pozitívne prejavila v ovládateľnosti.
V ponuke ostali aj motory 1.4 TSI s dvojspojkovou prevodovkou a dva naftové motory. Trojvalcový 1.4 TDI s výkonom 66 kW (90 k) a štvorvalec 1.6 TDI 85 kW (115 k). Menší aj s dvojspojkovou prevodovkou. Nerozumieme celkom politike automobilky, prečo napríklad neponúka DSG do silnejšej verzie litrového motora, i keď do Fabie táto kombinácia existuje. A už vôbec nechápeme, prečo sa motor 1.4 TSI nedá kombinovať s manuálnou prevodovkou. Kto si obľúbil naftové motory, ten by nemal váhať, pretože s príchodom prísnejšej emisnej normy Euro6c sa v polovici roka 2018 tieto motory prestanú do Rapida montovať. Cena nového Rapida Spaceback s motorom 1.0 TSI (70 kW) sa začína od 12 340 eur. Rapid je drahší o 300 eur. Najdrahší je Rapid Style s motorom 1.4TDI v kombinácii so sedemstupňovou prevodovkou za 18 890 eur. Rapid po približne troch rokoch dostane nástupcu. Počíta sa iba so Spacebackom, liftback skončí a nahradí ho nové menšie SUV.