299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb skoda scala g tec 2 jpg Thumb skoda scala g tec 3 Thumb skoda scala g tec 4 jpg Thumb skoda scala g tec 1 jpg

Škoda prestavala Scalu na plyn

Nová verzia kompaktného hatchbacku má upravený trojvalec 1,0 TSI, tri zásobníky na plyn a miniatúrnu benzínovú nádrž.

"Compressed Natural Gas" je bezpečnejší ako skvapalnený propán-bután (LPG), dosahuje vyššie oktánové číslo (asi 130; LPG cca 110) a pri jeho spaľovaní vzniká menej škodlivín. Obľuba CNG na Slovensku nerastie tak rýchlo, ako v zahraničí, a to najmä pre nízky počet verejných plniacich staníc. Aktuálne ich registrujeme približne desať.

Je to škoda, pretože áut upravených priamo z fabriky na spaľovanie CNG pribúda. Mladoboleslavská automobilka aktuálne k plynovému Citigu a Octavii, pridala novú Scalu.

Na pohon slúži prepĺňaný trojvalec 1,0 TSI, dosahujúci výkon 66 kW (90 k) v rozsahu 4500 až 5800 otáčok za minútu. Najvyšší krútiaci moment 160 Nm má šofér k dispozícii medzi 1900 a 3500 1/min. Motor je skombinovaný výhradne so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Dynamické parametre zatiaľ výrobca nezverejnil.

Do troch oceľových zásobníkov, umiestnených pred a za zadnou nápravou, sa zmestí 13,8 kilogramu CNG. Výrobca udáva dojazd na jedno natankovanie približne 410 kilometrov, čo znamená priemernú spotrebu 3,37 kg/100 km. Kilogram stlačeného zemného plynu, určeného na pohon motorových vozidiel, podľa cenníka SPP aktuálne stojí 1,198 €, vrátane DPH.

Energia vyťažená z jedného kilogramu CNG predstavuje ekvivalent približne k dvom litrom LPG, 1,3 litru nafty alebo k 1,5 litru benzínu.

Samozrejme, do úvahy treba brať aj náročnejší servis, o ktorom sa však Česi nerozpísali. Napríklad plynová Octavia G-Tec má servisný interval skrátený na polovicu. Okrem toho každé dva roky vyžaduje kontrolu stavu plniaceho hrdla zemného plynu a uzáveru, prípadne vyčistenie a kontrolu tesniaceho krúžka, plus kontrolu tesnosti plynových zariadení. Každé štyri roky mechanici kontrolujú tlakové nádoby na plyn.

Aby malý trojvalec v Scale mohol spaľovať plyn, prešiel niekoľkými úpravami. Popri doplnení motora o vstrekovacie trysky pre plyn a novú riadiacu jednotku, sa konštruktéri zamerali najmä na vodítka a sedlá ventilov, keďže plyn má v porovnaní s benzínom podstatne nižšiu mazaciu schopnosť. Piesty dostali chróm-niklový povlak a samotné turbodúchadlo je ľahšie, aby motor rýchlejšie reagoval na zošliapnutie plynového pedála.

Auto dokáže aj za studena naštartovať na plyn. Jedine pri teplote chladiacej kvapaliny pod -10°C, dostáva počas prvých sekúnd behu motora benzín. Riadiaca elektronika vždy preferuje jazdu na plyn a šofér nemá možnosť prepínať medzi dvomi typmi paliva. Akurát keď plyn dôjde, k slovu sa dostane núdzová zásoba benzínu.

Nádrž na benzín pojme iba deväť litrov, čo podľa Škody stačí na absolvovanie 220 kilometrov. Celkový akčný rádius Škody Scala G-Tec s plnými plynovými i benzínovou nádržou predstavuje 630 kilometrov.

Zásobníky na plyn ubrali z batožinového priestoru 128 litrov. Mladoboleslavská automobilka však uvádza, že ponúkaných 339 litrov je najlepšia hodnota medzi autami poháňanými zemným plynom v nižšej strednej triede.

Predaj novinky odštartuje v štvrtom štvrťroku 2019.

Zásobníky na plyn - zvýraznené modrou farbou - sú uložené pod podlahou kufra a na miestne, kde býva tradičná benzínová nádrž. V Scale sú vyrobené z ocele, zatiaľ čo drahšia Octavia G-Tec má dva kompozitové a jeden oceľový zásobník. Kompozit je ľahší a trvanlivejší. Konštruktéri museli kvôli zmenenému rozloženu hmotnosti, upraviť naladenie zadnej nápravy.