Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Škoda používa označenie RS už 40 rokov, športová tradícia má 113 rokov
Už zakladatelia automobilky v Mladej Boleslave páni Václav Laurin a Václav Klement si uvedomovali, že najlepší dôkaz o kvalite toho, čo vyrábajú, je úspech v športe. V roku 1901, teda necelých päť rokov od založenia firmy, sa na štart medzinárodnej motoristickej súťaže postavil Narcis Podsedníček s jednovalcovým motocyklom L&K.
Nebola to ľahká súťaž, pretekalo sa na trati Paríž – Berlín. Podsedníček to vyhral, ale oficiálne ho diskvalifikovali… Už vtedy bol jasné, že okrem rýchlosti a spoľahlivosti je kľúčom k úspechu v motoristickom športe dokonale dodržiavanie predpisov. Aj keby boli nezmyselné. V roku 1907 nastúpil do firmy geniálny konštruktér a pretekár Ing. Otto Hieronimus. V tých časoch propozície na preteky obmedzovali namiesto objemu valcov iba vŕtanie na 85 milimetrov. Hieronimus postavil v rokoku 1909 motor s vŕtaním 85 milimetrov, ale so zdvihom 250 milimetrov! Piesty teda chodili pri každom otočení kľukového hriadeľa štvrť metra hore a dolu… Štvorvalec mal objem 5672 kubických centimetrov a ventilový rozvod OHC. Výkon 100 koní.
V automobilke Škoda si teda od počiatku uvedomovali, že úspechy v športe sú najlepším dôkazom vyspelosti, výkonu a spoľahlivosti. Žiadna marketingová stratégia sa nevyrovná víťazstvu v automobilovej súťaži. V Monte Carle súťažili a žiarili v tridsiatych rokoch minulého storočia modely Popular, začiatkom šesťdesiatych rokoch Octavie Touring Sport. V roku 1964 sa začal výroba auta novej koncepcie. Málokto vtedy veril, že zo Škody 1000 MB môže byť dobré súťažné auto. V továrni sa začali na krátky čas stavať formuly, ale nakoniec predsa vyhrali súťaže. V Nórsku sa navyše našiel nádejný mladý pretekár, oddaný značke, ktorý so Škodou jazdil preteky na ľade. Bol to John Haugland. Začiatkom sedemdesiatych rokov jazdili rely Škoda 110 a Škoda 120 S Rallye. Od sériových áut sa líšili málo a o medzinárodných úspechoch sa dalo iba snívať. Už aj na domácich tratiach továrenských jazdcov Škody porážal Vladimír Hubáček s Renaultom. V roku 1973 sa začal vývoj nového auta. Uloženie motora a ťažiska sa najprv simulovalo na počítači IBM, inšpiráciou na zníženie karosérie bola Škoda 110 RC s ktorou jazdil kvasinský pretekár Ing. Šedivý. Na nej sa skúšala aj nová zadná náprava s vlečenými ramenami, ktorú vymysleli Ján Nepomucký a Karel Jabornický.
V októbri 1973 bola jasná koncepcia a v polovici marca 1974 už boli postavené tri exempláre. Jedna Škoda 180 RS a dve Škody 200 RS. Motor, radový štvorvalec, bol umiestnený vzadu. Mal ventilový rozvod OHC, vačkový hriadeľ v hlave poháňal ozubený remeň. Obe varianty mali vŕtanie valcov 87 milimetrov, pri zdvihu 74,5 milimetra bol objem 1771 cm3 (Š 180 RS) a pri zdvihu 84 narástol objem na 1997 cm3 (Š 200 RS). Výkony boli 154 koní pri 6250 otáčkach za minútu a 163 koní pri 6000 otáčkach vo väčšom motore. Zmes miešali dva dvojité karburátory Weber 45 DCOE, do ktorých benzín tlačili elektrické pumpy. Mazanie malo suchú skriňu, olej bol v samostatnej nádrži, nechýbal ani chladič oleja. Jednokotúčová spojka Fichtel &Sachs spájala s motorom prevodovku Porsche v jednej skrini so samosvorným diferenciálom. Motor a prevodovka boli posunuté o 10 centimetrov dopredu oproti sériovému uloženiu. Podvozok a jazdné vlastnosti naladil geniálny konštruktér Leo Hnatevič (s rodičmi krátko býval aj v Spišskej Novej Vsi).
Karoséria pochádzala zo Škody 110 R Coupé, ale bola znížená o 15 centimetrov najmä skrátením predných stĺpikov a rozšírená. Rozchod kolies bol vpredu 1418 milimetrov a vzadu 1369 milimetrov. Vpredu bol náporový chladič, povrchové dielce karosérie boli hliníkové a laminátové. Hmotnosť auta bola iba 800 kilogramov a maximálna rýchlosť 210 km/h. Auto vyskúšal na oblastnej súťaži Ing. Šedivý, ale nedokončil ju pre poruchu. Predpremiérou bola zlínska Barum Rally, ale obidve autá vypadli. Oficiálna premiéra bola až na Rally Škoda 1974 v Mladej Boleslave.
Najlepší z troch áut Škoda 200 RS bol v cieli štvrtý Šedivý. Marketing však zafungoval skvelo. V hlavnom vysielacom čase, keď väčšina ľudí sedela v sobotu večer pred televízormi, sa v relácii Góly body sekundy objavil prejazd zákruty Ing Šedivého. Mnohí majitelia Škody 100 zažili šok. Ešte nikdy nevideli jazdiť škodovku tak rýchlo a začali byť na značku hrdí….
Na to, aby Škoda mohla jazdiť medzinárodné podniky oficiálne, však potrebovala auto, ktoré vychádza zo sériovej podoby s takmer sériovým motorom. Iba tak sa dali splniť homologačné predpisy. Ďalším špeciálom s označením RS bola Škoda 130. Karoséria vychádzala opäť zo 110 R Coupé, ale s pôvodnou výškou. Motor s objemom 1289 cm3 bol odvodený zo sériovej podoby s tromi hlavnými ložiskami, s hliníkovým blokom a s ventilovým rozvodom OHV, mal však osemkanálovú liatinovú hlavu valcov, dva karburátory Weber 45 DCOE a suchú skriňu. Výkon bol spočiatku asi 115 koní v neskôr sa dostal v okruhovej verzii až na hodnotu 145 koní. Homologácia bola uznaná od 1. mája 1975. Bolo šťastím a veľkým gestom, že delegát FIA Paul Frere (1917 – 2008), víťaz pretekov v Le Mans z roku 1960 na Ferrari, sa podpísal pod homologačný list a viac neskúmal počet vyrobených áut. Napokon sa Škoda 130 RS skutočne stala legendou. Vyhrávala pravidelne svoju triedu v súťažiach majstrovstiev sveta.
Na Rally Monte Carlo 1977 došiel Václav Blahna 12. v absolútnom poradí a 8. na Rally Acropolis 1979. John Haugland vyhral pätnásťkrát triedu do 1300 cm3 na RAC rally vo Veľkej Británii. V poslednom roku platnej homologácie obsadili tri Škody 130 RS stupne víťazov na Barum Rally 1983, vyhral Ladislav Kreček. Darilo sa aj na okruhoch, nezabudnuteľné je prvé miesto v majstrovstvách Európy v roku 1981, keď Škoda 130 RS porazila BMW 635 CSi. Dnes jazdí na Škode 130 RS exhibične viacnásobný majster Nemecka v rely Matthias Kahle a bývalý továrenský jazdec Škody z Nórska John Haugland.
I keď sa súťažné autá vyrábajú úspešne v Mladej Boleslave dodnes, skratka RS prenikla medzi sériové autá. Prvé auto s označením RS, ktoré sa dalo kúpiť, bola Škoda Octavia prvej novodobej generácie. Prvé auto, celé vyvinuté pod dohľadom koncernu, malo premiéru v roku 1996, so skratkou RS prišlo o štyri roky neskôr. Octavia RS v roku 2000 mala karosériu liftback, od roku 2003 aj kombi. Benzínový štvorvalec s objemom 1,8 litra mal nepriame vstrekovanie paliva, dvadsať ventilov a turbo. Výkon 180 koní pri 5500 otáčkach za minútu a krútiaci moment 235 Nm zabezpečili maximálnu rýchlosť 235 km/h. Prevodovka bola mechanická päťstupňová. Zaujímavý bol model v limitovanej sérii z roku 2001 s xenónovým svetlami, vyrábaný na počesť stého výročia prvých pretekov Narcisa Podsedníčka s motocyklom L&K n a trati Paríž – Berlín.
Druhým modelom RS bola v rokoch 2003 až 2007 Fabia prvej generácie s karosériou hatchback. Mala osemventilový naftový motor 1,9 TDI s výkonom 130 koní (96 kW) a šesťstupňovú mechanickú prevodovkou. Zrýchliť Fabia RS na stovku dokázala za 9,6 sekundy a dosahovala maximálnu rýchlosť 204 km/h.
Druhá generácie Octavie RS prišla od začiatku v dvoch verziách karosérie. Vyrábala sa v rokoch 2005 až 2013. Vyberať sa dalo navyše aj medzi dvoma motormi. Benzínový turbomotor s objemom dva litre mal 200 (147 kW) koní, turbodiesel 170 koní (125 kW). Obidve verzie sa dali kombinovať s mechanickou šesťstupňovou prevodovkou alebo dvojspojkovou DSG.
Fabia RS druhej generácie mala premiéru na autosalóne v Ženeve v marci 2010. Mala karosériu hatchback alebo combi. Motor s objemom 1,4 litra mal dvojité prepĺňanie s kompresorom i turbom a podával výkon 180 koní (132 KW). Jedinou prevodovkou, ktorá sa k motoru zmestila bola sedemstupňová dvojspojková DSG. Auto malo zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,3 sekundy a maximálnu rýchlosť 224 km/h. Paradoxne malo kombi rovnakú hmotnosť ako hatchback so závažím.
Aktuálna Octavia RS má rovnako ako jej predchodkyňa karosériu liftback i kombi. Dva sú aj štvorvalcové motory. Benzínový 2.0 FSI s výkonom 220 koní (162 kW) alebo naftový 2.0 TDI s výkonom 183 koní (135 kW). Dve sú aj šesťstupňové prevodovky. Octavia RS s benzínovým motorom dosahuje maximálnu rýchlosť 248 km/h a je najrýchlejšou Octaviou v histórii značky Škoda.