Kia 1140x190
Thumb kodiaq002 Thumb kodiaq010 Thumb kodiaq007 Thumb kodiaq006 Thumb kodiaq195 Thumb kodiaq196 Thumb kodiaq197 Thumb kodiaq212 Thumb kodiaq199 Thumb kodiaq221 Thumb kodiaq213 Thumb kodiaq262 Thumb peter velits Thumb kodiaq273 Thumb veronika velez zuzulova Thumb vica kerekes a jozef kaban Thumb img 1849 Thumb img 1892 Thumb img 2046 Thumb ko 001 Thumb ko 002 Thumb ko 003 Thumb ko 004 Thumb ko 005 Thumb ko 006 Thumb ko 007 Thumb ko 008 Thumb ko 009 Thumb ko 010 Thumb ko 011 Thumb ko 012 Thumb ko 013 Thumb ko 014 Thumb ko 015 Thumb ko 017 Thumb ko 018 Thumb ko 016 Thumb ko 019 Thumb ko 022 Thumb ko 020 Thumb ko 021 Thumb ko 022 Thumb ko 023 Thumb ko 024 Thumb ko 025 Thumb ko 023 Thumb ko 026 Thumb ko 027 Thumb ko 028 Thumb ko 029 Thumb ko 040 Thumb ko 039 Thumb ko 041 Thumb ko 042 Thumb ko 043 Thumb ko 045 Thumb ko 046 Thumb ko 044 Thumb ko 047 Thumb ko 048 Thumb ko 050 Thumb ko 049 Thumb ko 051 Thumb ko 052 Thumb ko 054 Thumb ko 053 Thumb ko 055 Thumb ko 056 Thumb ko 057 Thumb ko 059 Thumb ko 058 Thumb ko 060 Thumb ko 061 Thumb ko 062 Thumb ko 063 Thumb ko 064 Thumb ko 066 Thumb ko 065 Thumb ko 067 Thumb ko 069 Thumb ko 068 Thumb ko 070 Thumb ko 071 Thumb ko 072 Thumb ko 074 Thumb ko 073 Thumb ko 075 Thumb ko 076 Thumb ko 078 Thumb ko 077 Thumb img 9387 Thumb img 9390 Thumb img 9393 Thumb content 18s Thumb content 19s Thumb content 20s Thumb content 21s Thumb content 22s Thumb content 23s

Škoda Kodiaq nie je naživo taký maco ako sa zdá

Vonkajšími rozmermi patrí na hornú hranicu kompaktných SUV.  Proporciami pripomína mierne natiahnutý a prerastený Tiguan. Jeho silnými stránkami sú skvelý  dizajn, najzaujímavejší kokpit zo všetkých súčasných modelov Škody, osvedčená koncernová technika, pre českú značku  veľa nových prvkov výbavy a balík zaujímavých praktických riešení.

Keďže rozmerovo sa Kodiaq drží svojich hlavných konkuretov Kia Sorento a Hyundai Grand Santa Fe (Kia je dlhšia o 83 mm a Hyundai o 208 mm, ale rázvor náprav majú takmer identický  Kodiaq 2791 mm, Kia 2780 mm, Hyundai 2800 mm), najviac ma zaujímalo ako si konštruktéri Škody poradili s riešením vnútorného priestoru. Preto skôr než za volant, posadil som sa do druhého radu sedadiel. Prvým prekvapením pre mňa je delenie zadnej lavice v pomere 40:20:40. Od veľkého SUV z dielne českej automobilky som akosi automaticky očakával tri samostatné sedadlá, podobne ako v modeloch Volkswagen Touran či  Audi Q7. To by ale Kodiaq musel byť o číslo väčším autom, než v skutočnosti je. Práve šírka je dôkazom, že hoci na snímkach pôsobil robustne a veľmi mohutne, stále je to „len“ kompaktné SUV, aj keď na hornej hranici triedy.  Audi Q7 je približne o 10 cm širšie.  Šírka na tri samostatné sedadlá jednoducho nevydáva. Vnútorný priestor pre nohy v oblasti kolien a pre chodidlá je porovnateľný s Tiguanom,  teda inak povedané, kráľovský, a to sa týka aj miesta nad hlavou, hoci strecha svojim klesajúcim tvarom pripomína skôr kupé než SUV.  Za tento detail, ako chlapci zo Škody vyčarovali vzadu toľko miesta na hlavu v druhom rade veľký palec hore.

Historický vstup českej automobilky do kategórie väčších SUV prišiel podporiť aj maestro Karel Gott. 

Zo slovenských osobností si nový Kodiaq prišli osobne pozrieť medzinárodne uznávaná slovenská herečka Vica Kerekes  a ambasádori značky ŠKODA - úspešná lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová a elitný cyklista Peter Velits, ktorých spoločnosť ŠKODA AUTO Slovensko dlhoročne podporuje. Po zoznámení sa s novinkou by obaja hneď menili svoje Superby za Kodiaqa. Zuzanu zaujal svojim rodinnejším charakterom a Peter je zase veľký fanúšik SUV.

Ďalší palec hore aj za to, že ako vlajková loď SUV v ponuke Škody, dostal Kodiaq podobne ako Tiguan trojzónovú klimatizáciu aj vyhrievanie zadných sedadiel. Rodiny potešia vyklápacie stolíky na zadnej strane predných operadiel, ktoré poslúžia aj ako držiaky tabletov pre deti.  Praktickou novinkou sú z opierky hlavy po bokoch vysúvateľné bočné opory pre fixovanie hlavy, vďaka ktorým sa bude v aute za jazdy komfortnejšie spať.  Sedadlá v druhom rade sú samozrejme posúvateľné, s polohovateľnými operadlami.  Cez veľké zadné dvere sa do druhého radu príjemne a ľahko nastupuje, aj vďaka tomu, že sú otvárateľné do veľkého uhla. Už na samotných dverách cítiť snahu o šetrenie každého kilogramu.  Napriek ich robustnému výzoru sa s nimi ľahko manipuluje. Bočné dvere sú tiež nositeľom jedného zo Simply Clever riešení – vysúvateľnej plastovej ochrany hrán dverí, ktorá bude štandardom vyšších stupňov výbavy. Nápad ako zabrániť poškodeniu dverí svojich aj vedľa stojaceho auta však nepochádza od Škody, ale prvý prišiel s týmto riešením Ford.

Komfortná hlavová opierka, ktorá je súčasťou balíka spánok.

Samostatnou kapitolou je batožinový priestor a s ním spojený tretí rad sedadiel. V 5-miestnom usporiadaní sa Kodiaq chváli rekordným objemom vo svojej triede, ktorý hodnotou 720 litrov prekonáva všetko jeho veľkosti.  V tomto prevedení je kufor naozaj obrovský, hlavne pôsobivo hlboký. Pritom pod jeho dno sa ešte stále vmestí aspoň dojazdová rezerva.  Naživo som videl aj verziu s medzipodlahou. Delená je na dve časti, čo je zase inšpirácia v Nissane Qashqai. Škoda ale pridala obojstranne čalúnenú prednú polovicu medzipodlahy, ktorá je z jednej strany plastová a vďaka tomu ideálna na odloženie bežeckých topánok po rannom behu v lese, či na uloženie nákupnej tašky, v ktorej sa vám niečo roztečie. V 7-miestnom usporiadaní už Kodiaq taký rekordér nie je.  S tretím radom sedadiel na palube objem kufra klesne na 630 l, čo je na úrovní kórejskej konkurencie (Hyundai Grand Santa Fe 634 l, Kia Sorento 605 l). Stále dostatok aj na pobalenie sa na dovolenku pre 5-člennú rodinu, ktorá tretí rad sedadiel občas potrebuje na zvezenie niekoho z rodiny, alebo kamarátov a kamáratiek detí v rámci mesta. Aj za tretím radom sedadiel ostáva dostatok miesta na kompletný detský kočiar, či školské tašky pre 5 detí. Konkrétne v čísla 270 litrov.

Batožinový priestor 7-miestnej verzie s tretím radom sedadiel a 5-miestnej s medzipodlahou. 

Slabšie je to ale so sedením v treťom rade. Dve samostatne vyklápateľné sedačky sú o poznanie menšie než u kórejskej konkurencie a aj priestorové pomery vyslovene detské, aj to len do určitého veku.  Ak by si mal  do tretieho radu sadnúť dospelý, musel by sedadlo v druhom rade posunúť o toľko dopredu, že už by akýchkoľvek pasažierov v druhom rade priestorovo dosť obmedzoval.  Takže v treťom rade sú o triedu slabšie priestorové podmienky na dĺžku aj šírku než v modeloch Kia Sorento alebo Hyundai Grand Santa Fe.

Na dizajn si urobí názor každý sám. So zadnou časťou som v podstate spokojný, pretože do veľkej miery sa drží pôvodného konceptu Vision S. Mierne sklamaný som bol po odhalení z prednej časti, ktorá je tvarovo uhladenejšia. Z dôvodu nárazových testov a iných požiadaviek na sériovú výrobu dizajnéri logicky museli ubrať. Čím dlhšie som sa ale na Kodiaq počas prezentačného večera pozeral, tým viac sa mi páčil.  Rovnako je to aj s interiérom. Aj ten museli dizajnéri zracionalizovať, ale v jeho prípade mi to prekáža menej. Pretože zachovali pôvodnú architektúru horizontálne delenej palubnej dosky, len ubudlo dotykových displejov. Ostal len jeden, ale zato veľký a dotykový po celej ploche.  Novú atmosféru dodáva interiéru tiež na Škodu nezvyčajne vysoký posed, ale aj šikmo zosunutý stredový panel  na spodku s veľkou odkladacou schránkou na mobilný telefón, ktorý je možné dobíjať bezdrôtovo, ale aj robustnejšia hlavica radiacej páky automatickej prevodovky.  V aute je množstvo odkladacích priestorov. Chválim napríklad odkladaciu schránku s variabilným pôdorysom pod stredovou lakťovou opierkou. Presvedčivá je aj kvalita použitých materiálov. Interiér je pre mňa najväčší pokrok v porovnaní so súčasnými modelmi Škody.

Všetky základné informácie o motoroch, prevodovkách a režimoch pohonu sme už spomínali v úvodnom článku ku Kodiaqu. Na konci textu pridávame kompletné technické parametre benzínových aj naftových verzií.

Len doplním, že už na uložení motora nízko nad prednou nápravou vidieť výhody novej platformy MQB a snahu konštruktérov o zníženie ťažiska a čo najlepšie vyváženie. Po jazdnej stránke sa zrejme teda máme na čo tešiť. Najmä po skúsenosti s koncernovými súrodencami Seat Ateca a Volkswagen Tiguan.

Z výbavových prvkov nájde v Kodiaqu všetko čo v Superbe, ale aj niečo navyše. Napríklad kamerový systém Area View, asistenta pre cúvanie s prívesom Tow Assist , či plne LED predné reflektory. Na želanie môže byť Kodiaq, ako prvé vozidlo značky Škoda, vybavený aj elektrickou detskou bezpečnostnou poistkou pre zadné dvere, aktivovateľnou z miesta vodiča, palubnou komunikačnou jednotkou ICC alebo balíkom spánok, ktorý zahŕňa už spomínané špeciálne zadné hlavové opierky a deky uchytené vo vakoch na zadnej strane predných operadiel.

Nový Kodiaq oficiálne príde na náš trh v marci budúceho roka. Cenníky a predpredaj importér spustí na prelome novembra a decembra tohto roka a ceny by sa mali pohybovať približne na úrovni Superbu, alebo teda konkurentov Kia Sorento a Hyundai Grand Santa Fe. 

Technické informácie - benzín

Technické informácie - diesel