Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb kodiaq08 Thumb kodiaq Thumb skoda kodiaq 33 Thumb skoda kodiaq 8 Thumb kodiaq02 Thumb kodiaq06 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb kodiaq01 Thumb kodiaq07

Škoda Kodiaq 1,4 TSI 4x4: Stačí malý benzínový motor?

V teste hľadáme odpoveď, či relatívne veľkému SUV s pohonom všetkých štyroch kolies stačí prepĺňaná benzínová jednaštvorka TSI.

Pozornosť, akú dokáže pritiahnuť Škoda Kodiaq by mladoboleslavskej automobilke mohla závidieť nejedna prémiová značka. Univerzálne otázky známych i celkom cudzích ľudí počas týždňového testu smerovali najmä k názvu farby na testovanom aute (modrá Láva metalíza) a k veľkosti vnútorného priestoru. Keď sme spomenuli, že pod kapotou pracuje benzínový motor 1,4 TSI, počet otázok výrazne stúpol.

Benzín v pomerne veľkom SUV už nie je tabu, zvlášť po afére koncernu Volkswagen a hrozbe niektorých európskych miest, že diesle jednoducho zakážu. Preto sme vyskúšali Škodu Kodiaq s motorom 1,4 TSI (110 kW/150 k), šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom všetkých štyroch kolies.

Malú jedna-štvorku do hranice 3000 otáčok za minútu prakticky nepočuť. Je mimoriadne tichá a kultivovaná. Hoci najvyšší krútiaci moment 250 Nm, dostupný od 1500 1/min, na prvý pohľad nie je veľa, motor vládze pohnúť autom bez najmenších problémov. V prázdnom Kodiaqu - zaťaženom iba šoférom - má turbomotor takmer dieselový charakter. Výrazne ťahá už od nejakých 1750 otáčok a často ide na dva valce. Áno, toto rodinné SUV jazdí pri nízkej záťaži motora v dvojvalcovom režime. Robí to naozaj veľmi často, dokonca aj na diaľnici. Stačí, aby ste len tak hladkali plynový pedál (napr. udržiavali aktuálnu rýchlosť) a na displeji palubného počítača okamžite zasvieti hlásenie „režim 2 valce“. Prechod zo štvor- do dvojvalcového režimu a naopak necítiť. Pozorné ucho môže odhaliť máličko hrubší zvuk motora v dvojvalcovom móde.

Vyskúšali sme päťmiestnu verziu, ktorá má logicky hlbší kufor ako sedemmiestna. Objemom 720 l Kodiaqprekonáva dokonca aj Superb Combi. Reálne je  batožinový priestor SUV kratší a vyšší ako v kombi. Zadné sedadlá sú posuvné a operadlá sa dajú polohovať.

Systém odpájania valcov Active Cylinder Technology (ACT) využíva axiálne posuvné vačkové hriadele. Na pokyn riadiacej jednotky sa vačky posunú tak, aby neovládali zdvíhatká ventilov dvoch valcov. Ventily zostanú zavreté a do týchto spaľovacích komôr sa zároveň okamžite prestane vstrekovať benzín. Ak sa chcete „dvojvalcu“ vyhnúť, priplaťte si dvetisíc eur za šesťstupňovú dvojspojkovú prevodovku. ACT sa totiž dodáva iba k manuálu.

Úprimne, automat by sme si zvolili aj my. Nie však kvôli ACT, skôr pre pohodlie. DSG sa nám k rodinnému autu jednoducho hodí viac. Manuálnej prevodovke nie je čo vytknúť – má dostatočne precíznu kulisu, jednotlivé stupne na seba pekne nadväzujú a motor netrápi extrémne dlhými prevodmi. Diaľničných 130 km/h znamená približne 2700 1/min. Nevýhoda manuálu sa najvýraznejšie prejavila v teréne. Najmä pri krížení náprav, keď motor potreboval vyššie otáčky, aby vládal pohnúť autom a spojku bolo nutné uvoľňovať pozvoľne. Vtedy spojka dostala poriadne zabrať. Kodiaq kríženie náprav zvládol. Napriek aktivovanému off-road režimu bolo nutné pridať viac plynu, aby elektronika zaregistrovala voľne sa pretáčajúce kolesá a pribrzdila ich. Na kontrolovaný zjazd dole prudším kopcom je prvý prevodový stupeň prirýchly. Preto sme zaradili neutrál a spomaľovanie auta nechali na elektronického asistenta pre zjazd z kopca (súčasť režimu off-road). Napriek neutrálu vtedy môžete kontrolovať rýchlosť auta plynovým a brzdovým pedálom. Asistent pre zjazd funguje pri jazde dopredu aj pri cúvaní.

Kodiaq s ľahkým benzínovým motorom, 18-palcovými kolesami a štandardnými tlmičmi jazdí príjemne pohodlne.

Samozrejme, najväčšie otázniky sa spájali so spotrebou. Zostavili sme si okruh, pozostávajúci z diaľnice D1 i D2, ďalej z okresných ciest (vrátane prejazdu horským prechodom Pezinská Baba) a z jazdy krížom cez upchatú Bratislavu. Okruh najprv absolvoval prázdny Kodiaq - zaťažený iba šoférom – a vzápätí v zadnej časti pribudlo ďalších 350 kilogramov nákladu. Takto sme simulovali zaťaženie auta rodinou a nejakou tou batožinou. Naložený Kodiaq bolo nutné trochu viac vytáčať (najčastejšie 2000 až 3000 1/min). Citeľné otupenie dynamiky sa prejavilo najmä pri vyšších rýchlostiach. Rozdiel v spotrebe však nebol taký veľký, ako by sme čakali. Namerané hodnoty si pozrite v tabuľke. Čisto mestský apetít sa bez ohľadu na záťaž pohyboval medzi 8,7 a 9,3 l/100 km. Doplňme, že auto bolo obuté ešte na zimných pneumatikách, hoci teploty vzduchu prekračovali 12 stupňov Celzia. To je zároveň dôvod, prečo sme tentoraz nemerali brzdnú dráhu.

Technické parametre
motor 1.4 TSI ACT
zdvihový objem [cm3] 1395
výkon [kW/k] 110/150
pri otáčkach [1/min] 5000-6000
krútiaci moment [Nm] 250
pri otáčkach [1/min] 1500-3500
maximálna rýchlosť [km/h] 197
objem batož. priestoru [l] 720-1165
cena modelu od [€] 25.490
  prázdne vozidlo (iba šofér) zaťažené (+350kg)
60-100 km/h (3. st.) 5,9s 6,7s
60-100 km/h (4. st.) 7,6s 8,6s
80-120 km/h (4. st.) 8,2s 9,55s
80-120 km/h (5. st.) 11,3s 13,5s
0-100 km/h (výrobca/test) 10,3s 12,7s
spotreba 7,7 l/100km 8,2 l/100km

Kúpiť, či nekúpiť?

Škoda Kodiaq s benzínovým motorom 1,4 TSI rozhodne nie je voľba večne uponáhľaných manažérov, ktorí strávia väčšinu času na diaľnici. Úloha univerzálneho rodinného vozidla mu však pristane ako uliata.