299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 9046 1 sp 6216 Thumb 88174 large skoda fabia r5 vyhrala pri premiere Thumb 88173 large skoda fabia r5 vyhrala pri premiere Thumb 88172 large skoda fabia r5 vyhrala pri premiere Thumb 88171 large skoda fabia r5 vyhrala pri premiere Thumb 88170 large skoda fabia r5 vyhrala pri premiere Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 88169 large skoda fabia r5 vyhrala pri premiere Thumb 88168 large skoda fabia r5 vyhrala pri premiere Thumb 88167 large skoda fabia r5 vyhrala pri premiere Thumb 88166 large skoda fabia r5 vyhrala pri premiere Thumb 88165 large skoda fabia r5 vyhrala pri premiere Thumb 88164 large skoda fabia r5 vyhrala pri premiere Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 88163 large skoda fabia r5 vyhrala pri premiere

Škoda Fabia R5 vyhrala pri premiére

V Českej republike sa začala rely sezóna 50. ročníkom Rally Šumava s centrom v meste Klatovy. Ročník 2015 je prvým po dôkladných zmenách v predpisoch, českí komisári totiž opäť povolili štart dvojlitrovým automobilom triedy WRC, ktoré doteraz v oficiálnych majstrovstvách Českej republiky nesmeli súťažiť.

Priaznivci starších áut WRC argumentovali pestrejšou štartovnou listinou a diváckou atraktivitou, odporcovia zasa vysokými nákladmi na prevádzku a najmä z toho vyplývajúcu poruchovosť a nespoľahlivosť ojazdených špeciálov. I keď ich je v ČR stále dosť, na štart do juhozápadných Čiech ich tentoraz prišlo päť. Atraktivitu majstrovstiev isto zvýšil aj fakt, že továrenský tím Škoda Motorsport ohlásil účasť posádky Jan Kopecký - Pavel Dresler s novým autom Škoda Fabia R5 s motorom 1,6 turbo. Tradičná súťaž Rally Šumava sa začína obvykle Činovským okruhom, ktorý preslávil kotrmelcom s Lanciou Fulviou HF v roku 1973 slávny Sandro Munari a napriek tomu skončil v cieli druhý, prvý bol vtedy Walter Röhrl.

Po štyridsiatich dvoch rokoch sa okruh išiel opačným smerom. Nesporným favoritom na českých tratiach je sedemnásobným majster Václav Pech na Mini. Na okruh štartovný maršal pustil Pecha práve tesne pred Kopeckým, ktorý išiel už druhé kolo. „Jazda, počas ktorej máte v spätnom zrkadle najväčšieho súpera nie je príjemná, nešlo sa mi najlepšie“, popísal svoju jazdu na úvodnej skúške Pech, ktorý dosiahol za Kopeckým druhý čas. Na ďalšej skúške v lese vyhral Pech s náskokom 1,6 sekundy pred Kopeckým. Na trojke sa však Pechovi na Mini roztrhol kardan a hrozil dokonca požiar auta, úradujúci majster ČR radšej odstúpil. Druhým vážnym súperom pre Kopeckého mal byť Brian Bouffier v Citroene DS3 R5.

Ten však nedokázal vyvinúť na Kopeckého žiaden tlak, nevyhral ani jednu RS a skončil druhý so stratou viac ako jeden a pol minúty. Štart automobilov WRC nakoniec potvrdil obavy skeptikov, ako tak stačil iba Odložilík so Subaru Impreza WRC, ostatní skončili väčšinou s poruchami, Landa havaroval. Fabia R5 teda vyhrala až nečakane ľahko pri svojej svetovej premiére.

„Prvý štart s naším novým autom Škoda Fabia R5 nemohol byť lepší. Samozrejme,boli sme plní očakávania, pretože po mnohých testoch nám iba skutočné preteky mohli dať odpoveď na to, ako auto funguje. A fungovalo perfektne.Víťazstvo nás veľmi teší a dúfame, že naša nová Fabia R5 nadchla mnoho ľudí,“ povedal Jan Kopecký, ktorý pri svojom prvom štarte s novým súťažným špeciálom dokonca skúšal rôzne nastavenia. „Už sa veľmi tešíme na budúcu súťaž, auto sa ukazuje perfektne.“