Thumb content 220202 skoda fabia monte carlo 3 Thumb content 220202 skoda fabia monte carlo 1 Thumb content 220202 skoda fabia monte carlo 2 Thumb montecarlo logo 1920x1280 Thumb content 220202 skoda fabia monte carlo 3

Škoda Fabia Monte Carlo sa oficiálne ukáže už o týždeň

Premiéra novej Fabie v športom okorenenej verzii Monte Carlo prebehne 15. februára. Škoda tak rozšíri ponuku Monte Carlo o tretí model. Rovnako ako väčšia Scala a Kamiq aj nová Fabia pri tomto variante výbavy stavia na dynamickejší vzhľad a dizajnové doplnky, vrátane špecifického interiéru. Pod kabátom však zostane "civilná" technika.  

"Monte Carlo" pripomína početné pretekárske úspechy českej značky na legendárnej rely v Monackom kniežatstve. Škoda Fabia Rally2 evo tu nedávno slávila štvrté víťazstvo značky za posledných šesť rokov a celkovo pätnáste víťazstvo v triede WRC2. Na úspechy v motoršporte Škoda už od roku 2011 odkazuje športovo-lifestylovými variantmi svojich kompaktných modelov. Ale pozor, tie sa rely špeciálmi iba inšpirujú. Športovejší vzhľad sa pri nich nesnúbi s technickými zmenami podvozkov alebo potentnejšími motormi. Ide o emotívnejšie ladený, vrcholný výbavový stupeň. Premiéra Fabie Monte Carlo bude 15. februára a doplní výbavové stupne Active, Ambition a Style.

Skica exteriéru Fabie Monte Carlo ukazuje vonkajší vzhľad v typickom červeno-čiernom finiši. Rámček masky chladiča je v čiernej farbe, rovnako ako spodná hrana spojleru na špecifickom prednom nárazníku s veľkým spodným otvorom pre prívod vzduchu. Čierno lakovaný je aj difúzor na športovom zadnom nárazníku a nápisy na zadných dverách, rovnako ako aj kryty vonkajších spätných zrkadiel, lišty okolo bočných okien, bočné prahy a zadný spojler. Predné blatníky zdobia plakety Monte Carlo.

Interiér je prevažne čierny. Výškovo nastaviteľné športové sedadlá majú integrované opierky hlavy a trojramenný multifunkčný športový volant nesie plaketku Monte Carlo. Kožené čalúnenie volantu, páku ručnej brzdy a riadiacu páku zdobí čierne prešívanie. Poťahy sedadiel, horizontálna dekoračná lišta na prístrojovej doske, stredová konzola a nápadito riešené držadlá dverí zámerne nesú výrazné červené akcenty. Lakťové opierky predných dverí a spodná časť prístrojovej dosky majú špecifický vzhľad v dekore Carbon.

Fabia Monte Carlo bude pod kabátom skrývať štandardnú techniku. Dôjde na známe litrové trojvalce 1.0 TSI, no vrcholom bude aj štvorvalcový motor 1.5 TSI s výkonom 110 kW (150 k) a 7-st. automatickou prevodovkou DSG so suchými spojkami. Práve táto motorizácia sa k Monte Carlo hodí najlepšie.

Pre zaujímavosť, označenie Monte Carlo po prvýkrát použili pred 86 rokmi. V roku 1936 skončila Škoda Popular na Rallye Monte Carlo v triede do 1500 cm3 na druhom mieste. Na počesť tohto triumfu automobilka vyrobila špeciálnu sériu 70 vozidiel Škoda Popular Monte Carlo. Prvé dvojnásobné víťazstvo na Rallye Monte Carlo vybojovala v roku 1977 legendárna Škoda 130 RS v triede do 1300 cm3. V 90. rokoch získali dvojnásobné víťazstvo aj Favorit a Felicia, aby sa potom v rely začala úspešná kariéra Fabie. Po niekoľkých pódiových umiestneniach nasledovalo v roku 2013 víťazstvo Škody Fabia Super 2000 vo svojej triede. Nástupca Fabia R5 (Rally2) v Monte Carle vyhrala v kategórii WRC2 v rokoch 2017 a 2018. Modernizovaná Fabia Rally2 evo tento dvojnásobný úspech zopakoval v rokoch 2021 a 2022.

Advertisement