Škoda 105/120 sa predstavila pred štyridsiatimi rokmi.
Jesenná brnianska strojárska výstava sa stala dejiskom premiéry novej Škody v septembri 1976. Svetové autosalóny si museli počkať. Pre československý trh nebolo treba vyvíjať žiadne marketingové úsilie, dopyt po autách prekračoval ponuku.
Dôkazom kvality nového výrobku z Mladej Boleslavi mal byť test redakcie Svět motoru, pri ktorom najazdili 30 tisíc kilometrov za 30 dní. Spotrebovali však štyri štartéry z národného podniku PAL Kromeříž, hoci sa v teste, kde sa motor takmer nezastavil, príliš nenamáhali.
V marci roku 1971 sa vláda uzniesla, že treba vyvinúť auto, ktoré bude zásadne modernizované, ale na základoch modelu 100/110. Peniaze sa minuli na iné projekty a na spoločný vývoj s renomovanou automobilkou nezostalo. Neboli peniaze ani na nákup hnacích hriadeľov z kapitalistickej cudziny, preto nové auto nemohlo mať ani pohon predných kolies. Jediná vec, ktorú schopný riaditeľ automobilky Miloslav Zapadlo presadil, boli nové výrobné haly. V novej lakovni bola elektoforéza, ktorá výrazne zlepšila protikoróznu ochranu karosérie, nová bola aj náraďovňa a zvarovňa. Zvarovňa sa však nevyužívala.
Komunisti nezniesli Zapadlove manažérsko-diplomatické schopnosti a v roku 1978 ho odvolali. Budova zvarovne však mala pre automobilku priam osudový význam. Vyrábal sa v nej o pár rokov neskôr legendárny Favorit, bez ktorého by koncern VW o Škodu nemal záujem. Miloslav Zapadlo sa vďaku nedožil. Úlohy dôkladnej modernizácie modelového radu 100/110 sa ujal nadšený, ale tvrdohlavý konštruktér Ludvík Eimer, na ktorom sa podpísalo zatváranie vysokých škôl v čase nemeckej okupácie. Prototyp bol hotový už v roku 1971.
Najdôležitejšie bolo s malými nákladmi splniť čoraz prísnejšie bezpečnostné kritériá, palivová nádrž sa teda presťahovala pod zadné sedadlá, existovali už deformačné zóny, hriadeľ volantu už mal dva kĺby. Úlohu znížiť hluk sa nepodarilo uspokojivo vyriešiť. Hlavnou príčinou hluku bolo, že spôsob uloženia motora a prevodovky malo vplyv na jazdné vlastnosti.
Kyvadlová náprava sa vlečenou nápravou bez nových hnacích hriadeľov nedala nahradiť. Pomohlo však, že ventilátor chladenia v novej Škode už nezavýjal vzadu a spolu s chladičom sa ocitol vpredu. Krehké a doteraz bezproblémové vodné čerpadlo stálo pred veľkou výzvou, objem chladiacej kvapaliny bol takmer 13 litrov. Zvýšené otáčky čerpadla obyčajne nevydržalo utesnenie.
Emisné predpisy takmer neexistovali, preto motor ostal takmer pôvodný. Vyššia hmotnosť karosérie si však predsa vyžiadala vyšší výkon, preto sa zmenou kľukového mechanizmu podarilo zvýšil zdvih z pôvodných 98 milimetrov na 72 milimetrov. Vŕtania zostali 68 mm/(1046 ccm, typ 105) a 72mm (1174 ccm, typ 120). Nové bolo dvojité výfukové potrubie až k tlmiču, podobne ako mala Škoda 110 R Coupé a dvojspádový karburátor s elektomagnetickou dýzou voľnobehu, ktorá mala obmedziť samozápaly po vypnutí zapaľovania. Zmenou stáleho prevodu na hodnotu 4,22 sa znížili otáčky a hlučnosť v najčastejšie používaných režimoch pri konštantných rýchlostiach.
Za dizajn karosérie bol zodpovedný Jan Žaček. Najlepšiu prácu odviedol tím Ludvíka Eimera v interiéri, bol priestranný, palubná doska s kruhovými prístrojmi vo verzii L, LS a GLS bola na vysokej úrovni. Prvýkrát v histórii mala Škoda ohýbané bočné sklá. Predsa však nevyšlo všetko, jazdné vlastnosti do veľkej miery degradovali pôvodné 14-palcové kolesá, ktoré externý dodávateľ, Vítkovické železiarne Klementa Gottwalda, nedokázal zmeniť. Podarilo sa to až v roku 1981 a spolu s kratšími pružinami sa stabilita škodoviek citeľne zlepšila.
Ďalší výrazný pokrok v jazdných vlastnostiach priniesla výrazná inovácia v roku 1983, keď sa zväčšil aj rozchod kolies. Ešte tri roky však trvalo postupné zavádzanie hrebeňového riadenia. Posilňovač vtedy mali iba brzdy. Spočiatku iba Škody 120. Škoda 105 ho mala až v roku 1981. O posilňovačoch riadenia vtedy ešte nikto ani nesníval. Škody s motorom vzadu sa vyrábali až do roku 1990. Na konci života mali už vlečenú zadnú nápravu namiesto zastaranej kyvadlovej a päťstupňovú prevodovku. Aj v Bratislave vznikali prototypy. Dva mali motor vpredu. Pomerne zúfalý čin bol furgon, ktorý mal motor tam, kde mal byť náklad.