„Škaredopekný“ Jeep Renegade treba vidieť naživo
Osobný kontakt s novým Jeepom odhalil jeho šarm. Renegade nie je taký malý, ako sa zdal na oficiálnych obrázkoch. V závislosti od verzie to môže byť naleštený mestský crossover i vážne terénne vozidlo.
Škatuľovitá karoséria so širokými blatníkmi a veľkými oknami polarizuje názory ľudí. Je ale pravda, že nielen my sme pri prvom osobnom kontakte s novinkou ostali príjemne prekvapení. Jedinou disharmóniou je dlhý predný previs v porovnaní s krátkym zadným. Tiež škoda, že si tento Jeep nevozí rezervné koleso na veku kufra.
Dizajnéri sa pri návrhu najmenšieho Jeepu inšpirovali legendárnym vojenským špeciálom Willys. Na históriu americkej značky odkazuje predovšetkým maska chladiča so siedmimi zvislými otvormi pre prívod vzducho k chladiču. Jednoduché okrúhle svetlá majú klasickú halogénovú alebo xenónovú techniku. Nanajvýš moderným prvkom sú futuristické koncové svetlá, čiastočne zostavené z diód.
Dĺžkou 4.232 mm a rázvorom 2.570 mm má novinka veľmi blízko k Škode Yeti. Vysoko položená strecha a takmer kolmé bočné panely karosérie, vnútri vytvárajú obrovský pocit vzdušnosti. Nejde iba o dojem. Aj v pozdĺžnom smere sme v oboch radoch sedadiel našli veľa priestoru. Vnútorná šírka kabíny je niekde medzi malými autami a nižšou strednou triedou.
Objem kufra zmenšujú masívne vnútorné blatníky. Základných 350 litrov nie je veľa. Zadné sedadlá sa nedajú posúvať, iba sklápať operadlá. Kapacita nákladového priestoru vtedy narastie na 1.440 l.
Interiér nezaprie spoločné gény s materskou značkou FIAT. Kabína oproti zovňajšku auta, predstavuje akoby iný svet. Vládnu v ňom oblé tvary a príjemné materiály. Luxusný pocit dotvára farebný TFT displej palubného počítača s peknou grafikou, umiestnený medzi rýchlomerom a otáčkomerom.
Jeep vybavuje Renegade pohonom predných i všetkých štyroch kolies. V závislosti od počtu hnaných náprav sa mení aj svetlá výška podvozka – 170 až 220 milimetrov.
Predný nájzdový uhol tak môže dosiahnuť až 30,5 stupňa a brodivosť 480 mm.
Najterénnejšií variant Trailhawk má kvôli umožneniu väčšieho kríženia náprav špecifické, Chapmanove zavesenie zadných kolies. Pre priblíženie: jeho konštrukcia je takmer zhodná so vzperami McPherson, používanými na predných nápravách. Autorom nie je nik iný, ako legendárny konštruktér Lotusu 7, Colin Chapaman.
Elektronicky ovládaný systém 4×4 funguje proaktívne, teda prenos krútiaceho momentu mení ešte pred prekĺznutím niektorého z kolies. Jeho súčasťou sú elektronické uzávierky diferenciálov na oboch nápravách. Štvorkolka pri dobrých adhéznych podmienkach posiela viac newtonmetrov na predné kolesá. Za príplatok bude k dispozícii aj redukcia.
Po vzore väčších Jeepov má šofér k dispozícii systém Selec-Terrain, a teda päť režimov pre jazdu po asfalte i mimo spevnených vozoviek. K elektronickým pomocníkom patrí aj asistent pre zjazd z prudkého kopca.
Široká paleta motorov začína atmosférickým štvorvalcom 1.6 E-torQ (81 kW/110 k), schopným spaľovať benzín i etanol. Vrcholom je 2.4-litrový štvorvalec TigerShark (135 kW/184 k), určený pre USA.
Európski zákazníci najčastejšie siahnu po prepĺňaných benzínových štvorvalcoch 1.4 MultiAir (103 kW/140 k; 125 kW/170 k). Vznetové agregáty MultiJet majú objemy 1.6 l (88 kW/120 k) a 2.0 l (103 kW/140 k; 125 kW/170 k).
Alternatívou ku klasickým manuálnym prevodovkám je v prípade motora 1.4 MultiAir dvojspojkový automat DDCT (iba pre verziu 4×2) alebo deväťstupňová automatická prevodovka s hydrodynamickým meničom (pre 4×4). Prvá deväťstupňová prevodovka v tejto triede bude dostupná aj pre dvojlitrový turbodiesel (iba s pohonom 4×4).
Predaj Renegade začne v lete. Jeho výroba pobeží, spolu so sesterským FIATom 500X, v Taliansku.