299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb tben4019 Thumb tben3958 Thumb tben3987 Thumb tben4006 Thumb tben4027 Thumb tben4033 1024x597 conti wc8s sk Thumb tben4038 Thumb tben4040 Thumb tben4046 Thumb tben4051 Thumb tben4055 Thumb tben4058 1024x597 conti wc8s sk Thumb tben4061 Thumb tben4077 Thumb tben4084 Thumb tben4087 Thumb tben4099a

Silné a slabé stránky Citroënu Spacetourer

Máme za sebou ďalší dlhodobý test rodinného auta, ktoré v našej redakcii slúžilo na rodinné aj pracovné účely. Poďme si teda zhrnúť naše postrehy a skúsenosti s Citroenom Spacetourer 2.0 HDi


Motoristov, ktorí nejazdia často v osobných dodávkach môžu prekvapiť viaceré vlastnosti tohto auta. Samozrejme v pozitívnom slova zmysle, čo je zároveň dôkazom, že netreba sa báť presadnúť z klasického osobného auta do praktickej „krabice“ tohto formátu.

Medzi ne patria jazdné vlastnosti, ktoré nie sú dramaticky iné v porovnaní s klasickými osobnými vozidlami. Akurát prevod riadenia je pochopiteľne menej strmý. Posilňovač nie je extrémne účinný, čo je tiež veľmi fajn. Nezaťažený zadok vie znervóznieť, ale na našej testovacej nerovnosti v zákrute neodskočil. Auto sa len zavlnilo. Zadná náprava pôsobí tuhým dojmom, veď je pripravená na veľkú záťaž, ale cestu kopíruje spoľahlivo a vozidlu poskytuje dostatočnú oporu.

Prečítajte si aj:

Citroën Spacetourer verzus Citroën Jumpy Combi

Spacertourer dostal nový 8-stupňový automat


Celkovo auto príjemne prekvapí držaním a najmä vedením stopy v zákrutách a veľmi dobrou stabilitou na auto tejto kategórie, čo je dané platformou auta, ktorá tlačí ťažisko k zemi. A súčasne pri danej dĺžke auta trochu uberá Spacetourer o vnútorný priestor. Je to najmä z dôvodu posunutého motora dolu a viac dozadu na kabínu. Celkom detailne to rozoberáme úplne v prvom video teste Spacetourera z mája 2017 na našom youtube kanáli, kde jeho koncepciu a priestor porovnávame s VW Multivanom. V krátkosti, je to niečo za niečo. Nižšie posadený motor nielen znižuje ťažisko, ale súčasne umožňuje dizajnérom urobiť prednú časť aerodynamickejšou, čo sa pozitívne prejavuje na spotrebe. Ďalšou prednosťou Citroena je výška 1,9 metra, vďaka ktorej bez problémov vleziete do ktorejkoľvek garáže, čo sa napríklad o Multivane už povedať nedá. Ten je mierne vyšší. Daňou za to je o niečo menší kufor v porovnaní s Multivanom, ale stále dostatočný pre náš 6-členný TV tím so všetkou technikou. A pokiaľ by vám objem batožinového priestoru nestačil, stále viete dať na strechu až dva minimálne 500 litrové boxy vedľa seba.

 

Zladenie motora s novou 8-stupňovou automatickou prevodovkou snáď nemohlo byť lepšie. Posed za volantom nemá chybu. Sedadlá vyzerajú jednoducho, ale nikdy v nich nebolel chrbát ani po niekoľkých hodinách. Jedine lakťová opierka by mohla ísť aj vyššie.

Jeden z mála rozdielov v porovnaní s Toyotou ProAce Verso. Citroen disponuje aplikáciami Apple CarPlay a Android Auto, ale Toyota nie. Toyota nemá vraj zmluvu s Google, alemá sa to riešiť.

Slabou stránkou Spacetourera je tuhosť karosérie. Veľké a ťažké posuvné dvere robia svoje a na nerovnostiach počuť ich otrasy, vibrácie.

Počas celého testu sme si nevedeli vynachváliť posed za volantom, konkrétne rozsah nastavenia volantu, ale aj samotné predné sedačky. Nie sú nijako výnimočne tvarované, ale nebudete sa v nich mrviť a bez bolesti chrbta v nich viete presedieť celé hodiny. Výborná je rovná podlaha medzi prednými sedadlami. Uľahčuje presúvanie sa po aute z jednej sedačky na druhú, vystupovanie a nastupovanie ak vás niekto z jednej strany na parkovisku privrie (čo na našich úzkych parkovacích miestach nie je problém) a súčasne slúži ako veľkorysý odkladací priestor pre ruksaky a tašky s osobnými vecami, ktoré chcete mať po ruke. Pri ceste na dovolenku sa do stredu medzi predné sedadlá vmestí zase elektrická auto chladnička.

Pokiaľ vlastníte Toyotu ProAce, čo je vlastne rovnaké auto ako Citroen Spacetourer alebo Peugeot Traveller len s iným logom, možno vás prekvapilo, že vaše auto neponúka možnosť prepojenia telefónu s multimediálnym systémom prostredníctvom aplikácii Apple CarPlay, Android Auto či Mirror- Link. Je to z dôvodu, že Toyota nemá zmluvu s Google a nemôže vo svojom vozidle poskytovať túto službu. Vraj sa to ale má riešiť. Android Auto som počas testu neskúšal, ale Apple Car Play funguje výborne. Telefonovanie bez hrania sa s telefónom v ruke a navigáciu Waze som využíval denno denne.

Veľký palec hore za variabilitu a mechanizmus posúvania a vyberania sedadiel v druhom a treťom rade. Za koľajničky sa oplatí priplatiť. Sedadlá sú ľahké, manipuláciu  s nimi zvládnu aj ženy.

Prísadu AdBlue sme počas testu dolievali každých 5000 km.

Pri dlhom aute ako Spacetourer je ideálne ak má vozidlo parkovacie senzory a kameru. Uľahčuje to život pri manévrovaní s autom, najmä pri cúvaní. Bez týchto dvoch vecí by sme už auto nechceli. Ani bez 230V zásuvky, čo je výborná vec. Využívali sme ju od nabíjania detských telefónov, cez techniku, strihanie s laptopom na dlhých cestách zo zahraničia až po nabíjanie elektrickej kolobežky. Čím dlhšie sme auto využívali, tým častejšie 230V zásuvka bežala.


Veľkú pochvalu si zaslúži variabilita zadných sedadiel v druhom a treťom rade. Koľajničkový systém, ktorý tvorí základ tohto geniálneho systému však nie je samozrejmosť od najnižšej výbavy, ale nadštandardná záležitosť. Keď by som si kupoval Spacetourer, určite by som si ale zaň priplatil. Motor a novú 8-stupňovú automatickú prevodovku, ktorá nahradila predošlú 6-stupňovú sme už rozoberali v samostatnom článku, ale teraz s odstupom času ich spoluprácu musíme vyzdvihnúť ešte viac. Ich zladenie hádam ani nemohlo byť lepšie. Nohou na plyne si viete krásne manažovať, či chcete podradiť alebo nie. Rovnako automatické podraďovanie pred zákrutou a časté brzdenie motorom dolu kopcom je lepšie než v mnohých osobných autách. Motor síce počuť, ale má mäkký HDi-čkový prejav. Spotreba sa v závere testu pohybovala medzi 7,6 až 8,3 l/100 km, čo je paradoxne menej ako sme dosahovali s Kodiaqom 2.0 TDI (140 kW/ 190 k). Tých 7,6 l/100 km väčšinou po okreskách, 8,3 l/100 km skôr po meste a na diaľnici to bolo podľa rýchlosti a zaťaženia od 7,8 do 9,5 l/100 km (Nemeckom).

Malé kotúčiky sú trochu poddimenzované na tak veľké auto.

Prečítajte si aj:

Opel Zafira Life má francúzsky pôvod

Toyota ProAce Verso 2,0 D-4D: Osobák aj dodávka

S diaľnicou súvisí aj ďalšia zo slabostí tohto auta, a tou sú malé, podľa nás na daný výkon a celkovú hmotnosť auta trochu nedostatočné brzdové kotúče, alebo skôr mini kotúčiky, ktoré tepelne zvládajú jazdu do rýchlosti 140 km/h. Nad touto hranicou, čo bolo vždy v Nemecku samozrejme, im intenzívne brzdenie z vyšších rýchlosti okolo 160 a viac km/h už nerobilo dobre. Ľahko sa zohriali a začali potom jemne triasť. Po opätovnom vychladení znova fungovali normálne, ale po niekoľkohodinovej jazde cez Nemecko bolo cítiť aj vidieť povrchové zmeny na kotúčoch. Preto viem si predstaviť, že môže nastať situácia, ktorú už niektorí komentovali v diskusiách na webe, že ak niekto jazdí pravidelne rýchlejšie než 140 km/h, po 30.000 km zoderie brzdové kotúče doslova na výmenu. Problém s prehrievaním brzdových kotúčov pri jazde vyššími rýchlosťami cez Nemecko však mávajú aj iné vany, preto nepovažujeme to za nejakú zvláštnosť v tejto kategórii. Predsa len tieto autá neboli stavané na pretekanie sa po nemeckej diaľnici, ale konštrukčne boli ladené na normálne jazdenie. Nakoniec, už aj v Nemecku zrejme čoskoro úseky bez obmedzenia rýchlosti zrušia a potom nebudete mať žiaden problém.

Motor 2.0 HDi je na jednotku. V dynamike, kultúre chodu aj spotrebe. Počas testu sa jeho apetít ustálil na hodnotách od 7,6 do 8,3 l/100 km.

Pokiaľ vám trčí nejaká silikónová hadička pod motorom, neľakajte sa. Nič vám neodpadlo, všetko je v poriadku. Hadička slúži na vypúšťanie prevádzkových tekutín.

Slovo na záver: Citroen Spacetourer patril medzi autá, za volant ktorých sme sa vždy tešili. Často sme si ho zvolili na služobnú cestu radšej, než menšie a luxusnejšie limuzíny či SUV prémiových značiek, ktoré nám stáli v tom čase na dvore. Šoférovať ho bola vždy radosť.

Technické parametre
motor 2.0 BlueHDi
zdvihový objem [cm3]  1997
výkon [kW/k]  130/177
pri otáčkach [1/min]  3750
krútiaci moment [Nm]  400
pri otáčkach [1/min]  2000
nam. priem. spotreba [l/100 km]  7,8-8,4
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  8,8
maximálna rýchlosť [km/h]  185
prevodovka 8AT
pohotovostná hmotnosť [kg]  2 020

 Rozmery: dĺžka 4956 mm, šírka 1920 mm, výška 1890 mm, rázvor náprav 3275 mm, objem palivovej nádrže 69 (AdBlue 22,4 l), objem batožinového 640/900/2381/3968 litrov.