SEVA: Batérie elektromobilov vydržia viac, ako sme si mysleli
Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) dlhodobo vystupuje proti mýtom, ktoré sa šíria o elektromobilite. Jedným z najčastejších predsudkov je obava z rýchlej degradácie batérií. V reakcii na to SEVA zriadila nielen odbornú pracovnú skupinu pre batérie a automobilový priemysel, ale pripravila aj komplexnú rešerš, ktorá sumarizuje výsledky nezávislých testovaní a dát z reálnej prevádzky tisícok elektrických vozidiel na Slovensku aj vo svete.
Analýzy potvrdzujú, že moderné batérie v elektromobiloch sú nielen spoľahlivé, ale aj prekvapivo trvácne – v praxi degradujú pomalšie, ako predpokladali laboratórne testy. Rešerš SEVA vychádza z aktuálnych a rozsiahlych dát renomovaných firiem a inštitúcií ako Arval, DEKRA, ADAC, Geotab, AAA AUTO či P3 Automotive a vyvracia rozšírené mýty o degradácii batérií.
Ako vysvetľuje riaditeľ asociácie Patrik Križanský, o batériách elektromobilov koluje obrovské množstvo mýtov, no realita je iná: „Sme presvedčení, že ak chceme o elektromobilite diskutovať vecne, potrebujeme do diskusie vniesť čísla a dôkazy. A tie hovoria jasne: aj po 200-tisícoch kilometrov majú batérie vo väčšine prípadov viac ako 90 % kapacity a rozhodne ich netreba vymieňať rovnako ako batérie v spotrebnej elektronike.“
SEVA vo svojej rešerši zhrnula poznatky z dát tisícok vozidiel v reálnej prevádzke. Podľa analýzy Arval má až 98 % elektromobilov po rokoch jazdenia a stotisícoch kilometrov zostávajúcu kapacitu nad 80 %. ADAC test preukázal, že aj vozidlo, ktoré bolo nabíjané nešetrne a vždy na 100 %, si udržalo 93 % kapacity po prejdení 100 000 km. DEKRA pri 25 000 testoch batérií zistila, že aj po 260 000 km môže kapacita batérie stále dosahovať 95 %. Analýzy skupiny AURES Holdings (prevádzkuje AAA Auto a Mototechna) ukázali, že len 1,5 % vozidiel malo zostávajúcu kapacitu batérie pod 80 %. Spoločnosť pritom testovala viac než 2 000 elektromobilov pomocou certifikovaných testov Aviloo.
Skúsenosti z prevádzky ukazujú, že rekuperácia, plynulá jazda a optimálne nabíjanie spomaľujú degradáciu. Zaujímavosťou je, že reálne používateľské podmienky, kedy batéria čelí bežnej prevádzke, sú pre ňu menej náročné ako umelé testovanie s pravidelnými cyklami v laboratórnych podmienkach. Najväčším nepriateľom batérií sú extrémne teploty a časté nabíjanie do 100 % na rýchlonabíjačkach. SEVA preto v dokumente pripravila aj súhrn odporúčaní pre šetrné zaobchádzanie s batériami elektromobilov.
Závery rešerše SEVA v skratke:
-
98 % elektromobilov má kapacitu batérie nad 80 % aj po rokoch prevádzky
-
Batéria bežne prežije viac ako 15 rokov
-
Priemerná ročná degradácia je len 2,3 %
-
Rekuperácia batérie nepoškodzuje, práve naopak
-
Rozhoduje spôsob zaobchádzania, nie vek či počet km