299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 250 processed 640x420 Thumb 15344 large 250

Servis: Turbo pýta pozornosť

Mať pod kapotou prepĺňaný agregát je radosť i zodpovednosť zároveň. Turbodúchadlu preto doprajte dostatok kvalitného oleja a citlivý prístup.

Zdá sa, že malý zdvihový objem a prepĺňanie je momentálne najlepším receptom automobiliek, ako – minimálne na papieri – zredukovať emisie i spotrebu paliva poháňacích jednotiek a zároveň dopriať vodičovi aspoň trochu radosti z jazdy. Turbomotory sa dnes objavujú pod kapotami tých najbežnejších a najrozšírenejších áut. „Záujem o prepĺňaný agregát 1.2 TSI prekonal naše očakávania. Zákazníci si ho objednávajú do malej Fabie, ale i do SUV Yeti,“ uviedol dnes už bývalý predseda predstavenstva Škoda Auto, Reinhard Jung.

Turbomotor vyžaduje viac pozornosti vodiča ako atmosférický agregát, inak sa príjemné pocity z plynulého záťahu už pri relatívne nízkych otáčkach môžu zmeniť na drahú návštevu servisu. „Turbodúchadlo patrí medzi teplom najnamáhanejšie časti motora. Kvôli prestupom tepla sa jeho lopatky po vypnutí motora hneď nezačnú ochladzovať. Ich teplota sa môže ešte zvýšiť. S rastúcou teplotou dochádza k rozpínaniu lopatiek a hrozí ich kontakt s pevným obalom turbodúchadla. Pri ďalšom štarte by sa lopatky mohli poškodiť,“ vysvetľuje technik Peter Végh, zástupca importéra áut Ford. „V motoroch 1.0, 1.6 a 2.0 Ecoboost je turbodúchadlo chladené vodou, teda v zásade by ho mala uchladiť chliadiaca zmes cirkulujúca v agregáte. Napriek tomu by som turbodúchadlo dochladil po jazde s vysokou záťažou alebo po diaľnici či do prudkého stúpania tým, že motor nechám bežať na voľnobeh. Vznetové jednotky nedisponujú turbodúchadlami s vodným chladením, takže nechať motor chvíľu bežať pri voľnobežných otáčkach je v podstate povinnosťou.“

Dochladzovanie turbomotora po vyššej záťaži odporúčajú svojim zákazníkom aj ďalšie značky. „Vodičom odporúčame dodržať rady uvedené v návode na obsluhu, a to: Po náročnej jazde dajte motoru pred vypnutím možnosť, aby „nabral dych“. To znamená, že ho necháte bežať naprázdno, aby sa znížila teplota v motorovom priestore,“ konštatuje Martin Kamenik, zastupujúci slovenského importéra značky FIAT. Výrobcovia spravidla kážu nechať motor chladnúť niekoľko desiatok sekúnd, až dve minúty. Upozornenie je zväčša uvedené v návode na obsluhu vozidla. Majú ho tam aj u nás najpredávanejšie škodovky.

Nie každý však varuje pred včasným deaktivovaním systému štart/stop. Ten je schopný vypnúť motor aj po niekoľkých stovkách kilometrov jazdy po diaľnici. „Zákazníkov pri predstavovaní systému štart/stop upozorňujeme, aby ho deaktivovali v prípade dlhšej jazdy s väčšou záťažou motora. V návode na obsluhu zatiaľ táto formulka chýba,“ priznáva Martin Kamenik. Renault svojich zákazníkov na dochladzovanie turbodúchadla neupozorňuje. Systémy štart/stop však má konštruované tak, aby nevypínali rozhorúčené motory. Riadiaca jednotka spolupracuje so snímačom teploty, umiestneným vo výfukovom portubí. „Vo všeobecnosti ale platí, že nie je dobré vypínať motor ihneď po zastavení na odpočívadle na diaľnici, pri čerpacej stanici a podobne,“ dodáva Jana Rajcová z Renault SR.

Ochladiť turbodúchadlo tým, že motor necháte chvíľu bežať na voľnobeh, odporúča aj automechanik Jozef Madej. „Je jedno či máte zážihový alebo vznetový motor, alebo či je turbo chladené vodou. Ponechanie agregátu niekoľko desiatok sekúnd bežať na voľnobeh, by malo byť rituálom každého majiteľa auta s prepĺňaným motorom. Ja to tak robím na konci prakticky každej jazdy. Nemenej dôležitou zásadou je starostlivosť o motorový olej. Chladí i maže a turbodúchadlo je na neho veľmi citlivé. Je nutné, aby sa špecifikácia oleja zhodovala s požiadavkami výrobcu. Nie je výnimkou, ak turbomotor trochu oleja „zožerie“. Preto kontrola jeho hladiny by sa nemala diať iba v predpísaných intervaloch,“ dodal Madej.