299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb seat tarraco 004h Thumb seat tarraco 053h Thumb seat tarraco 063h Thumb seat tarraco 002h Thumb seat tarraco 064h Thumb seat tarraco 107h 1024x597 conti wc8s sk Thumb seat tarraco 116h Thumb seat tarraco 119h Thumb seat tarraco 121h Thumb seat tarraco 157h

SEAT Tarraco: Úloha je splnená

Vlajková loď značky SEAT je navrhnutá čisto pragmaticky. K nemeckému základu však pridáva aspoň štipku španielskeho temperamentu.

Spoločné gény Tarraca so sesterským Volkswagenom Tiguan Allspace sú neprehliadnuteľné. Zvlášť pri pohľade z profilu. Pamätníci si možno aj zaspomínali na časy, keď SEAT vyrábal ľahko upravené FIATy a španielski dizajnéri takpovediac nemali do čoho pichnúť. Lenže v prípade Tarraca to úplne neplatí, pretože sa na ňom objavujú prvé črty nového štylistického jazdy značky SEAT. Všimnite si napríklad masku chladiča, ktorá má upravený tvar a je posadená trochu nižšie. Zároveň, predné svetlomety sú vtlačené hlbšie do karosérie. Koncové svetlá opticky prepája červená ozdobná lišta. Podobné detaily nájdeme aj na úplne novom Leone, ktorý predstavia v priebehu tohto roka.

SEAT Tarraco môže byť päť- alebo sedemmiestny. Keďže krátko pred prvou jazdou v novom SUV som mal možnosť vedieť v minivane Alhambra, nedá mi, aby som tieto dve rodinné autá v krátkosti neporovnal. Alhambra má v druhom rade tri samostatné sedadlá, pričom všetky tri obsahujú kotvy pre destké sedačky Isofix. Kabína je širšia ako v Tarracu a tak rastie šanca, že do Alhambry tri destké sedačky reálne naložíte. Keby náhodou, za príplatok sa na krajné miesta dodávajú integrované detské sedačky.

Tarraco má v druhom rade klasickú lavicu, delenú v pomere 60:40 a dva Isofixy. Krajné miesta sú širšie ako v Alhambre, takže dospelému sa v SUV na dlhšej ceste sedí pohodlnejšie ako v minivane. Samotná kabína je však užšia a prostredné miesto vyslovene núdzové. Tarraco síce má bezmála 2,8-metrový rázvor, ale na šírku je to stále kompaktné SUV.

V treťom rade opäť víťazí Alhambra, pretože ponúka dlhšie a vyššie ukotvené sedáky, ktoré lepšie podopierajú stehná. Okrem toho má viac miesta na hlavu a aj úplne vzadu obsahuje kotvy Isofix.

Digitálny prístrojový panel má Tarraco sériovo, za tretí rad sedadiel si treba priplatiť 750 eur.

Minivan bezpochyby lepšie splní úlohu „prepravníka“ rodiny s viacerými deťmi. SEAT Tarraco je skôr núdzové než plnohodnotné sedemmiestne auto - ako väčšina SUVčiek tejto veľkostnej kategórie. Avšak štyria dospelí sa v ňom odvezú komfortnejšie, pokojne aj naprieč Európou.

Páči sa mi štíhla palubná doska, šofér sedí bližšie k čelnému oknu a vďaka tenkým predným stĺpikom má dobrý výhľad šikmo von. Áno, od vlajkovej lode značky by som čakal možno trochu väčší „wow“ efekt, keď si do nej prvýkrát sadnem. SEAT stavil na jednoduchosť a tradične dobrú ergonómiu. Hlavným lákadlom majú byť displeje. Digitálny prístrojový panel patrí k štandardnej výbave aj tej najlacnejšej verzie. K dispozícii je niekoľko možností zobrazenia, prípadne si šofér môže sám poskladať, ktoré údaje chce mať na očiach. V menu dotykovej obrazovky môžete listovať aj gestami. Teda, jedným gestom - mávnutím ruky sprava doľava alebo naopak. Senzor umiestnený pod displejom iné gestá nerozpozná. Zaujímavosťou je plne diódové osvetlenie auta. Netýka sa to iba hlavných predných či koncových svetiel, ale aj posvietenia registračnej značky alebo čítacích lampičiek vo vnútri.

Nestáva sa často, aby automobilka dala novinárom na medzinárodnej prezentácii k dispozícii základnú motorizáciu. SEAT je výnimkou, a tak som veľmi rád siahol po prepĺňanom benzínovom štvorvalci 1,5 TSI (110 kW/150 k), ktorý sa v Tarracu dodáva výhradne so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom predných kolies. Motor prekvapivo čulo reaguje na každý pokyn plynovým pedálom, dokonca aj vtedy, keď otáčky tesne klesnú pod dvojtisícovú hranicu. Veľkou pomocou je rozumné sprevodovanie – prvé tri „kvalty“ sú kratšie, takže auto v meste a na okreskách pôsobí čulo. Samozrejme, nie je to motorizácia pre časté výlety po diaľnici s naloženým autom, ale ak patríte medzi tých, ktorí aj v meste chcú mať SUV, potom základný motor môže byť dobrou voľbou. Akurát škoda, že sa nedá kombinovať s dvojspojkovou prevodovkou, ktorá sa k mestskému využitiu auta vyslovene hodí. Spotreba sa na španielskych cestách pohybovala medzi 7,8 a 9,7 l/100 km. Podrobnejšie ju preveríme v domácom teste.

Po šoférskej stránke Tarraco neprekvapilo, ale ani nesklamalo. Má príjemne strmé riadenie, takže šofér nemusí veľa točiť volantom. Auto napriek dlhému rázvoru pôsobí celkom mrštne. Pochopiteľne, pri rýchlejšom tempe v zákrutách cítiť, že auto prestáva byť vo svojej komfortnej zóne a elektronika musí intenzívnejšie pribrzďovať vnútorné kolesá, aby odolávala rastúcej nedotáčavosti. Veľké SUV som si vyskúšal na základných tlmičoch a s 18-palcovými diskami, obutými do pneumatík rozmeru 235/55. Nečakajte vyslovene plavnú jazdu, pretože pruženie je naladené skôr tuhšie a hrubšie nerovnosti cítiť možno trochu viac než by som od rodinného auta tohto typu čakal.

Technické parametre
motor 1,5 TSI
zdvihový objem [cm3] 1498
výkon [kw/k] 110/150
pri otáčkach [1/min] 5600-6000
krútiaci moment [nm] 250
pri otáčkach [1/min] 1500-3500
palivová spotreba [l/100 km] 6,8-9,0
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,7
maximálna rýchlosť [km/h] 201
pohotovostná hmotnosť [kg] 1559
preodovka 7 DSG
batožinový priestor [l] 230/760/1920
cena modelu od [€] 27.560