Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
S elektrickou Kiou Soul z Bratislavy do Košic (Resumé)
Na koľko nabití absolvujeme trasu krížom cez Slovensko a za aký čas?
Štartujeme ďalší zo série online testov. Nová Kia Soul EV a jej deklarovaný dojazd 212 km na elektrický pohon nás motivovali prebehnúť novinku ako druhú v poradí krížom cez Slovensko.
Na výsledok testu môže mať vplyv slabšia výdrž batérií pri nižších vonkajších teplotách. Pravdepodobne z tohto dôvodu sa pri dobití doplna nevieme dostať na dojazd viac než 140 km, popri ktorých je spomínaných 212 km len veľmi optimistickým želaním výrobcu.
Preto asi najväčším otáznikom je zatiaľ dojazd na jedno nabitie a reálna dĺžka nabíjania z klasickej elektrickej zásuvky 220V. Prvú noc sa auto vybité na dojazd 12 km nabilo za 8 hodín len na 64% a dojazd 74 km. Druhú noc sme štartovali pri nabití na 84%, na ktorých sme auto natlačili na rýchlodobíjačke Green Way. Zatiaľ pri dvoch dobitiach na 95% dojazd ukazoval maximálne 138 km. Po druhej noci a nabití batérií na 100% sa dojazd vyšplhal na 140 km. To sedí s jednou českou redakciou, ktorá Soul EV testuje práve tento týždeň. Pátrame po tom, podľa čoho počítač prepočítava dojazd.
Kia Soul EV je podobne ako japonské elektromobily nabíjateľná v sieti Green Way
Pôvodné fámy, že Soul EV nie je nabíjateľný v sieti Green Way sa nepotvrdili. Včera večer som bol prvý na Slovensku, kto to reálne vyskúšal nový Soul dobíjať na stojane tejto spoločnosti. Iba vďaka tomu, že Soul je dobíjateľný cez Green Way môžem dnes vyraziť na cestu po Slovensku, pretože bez prístupu k tejto sieti by som nemal šancu absolvovať cestu do Košíc za menej ako desať hodín. Koľko to bude dnes sa neodvažujem odhadovať. V pláne mám celú trasu absolvovať na tri nabitia a za kratší čas, keďže už mám jednu skúsenosť s elektromobilom na tejto trase a viem kde sa míňa najviac energie a kde sa naopak dá predĺžiť dojazd rekuperovaním. Otázne len je, či sa energia z batérií bude míňať podľa rovnakého vzorca ako v Nissane, alebo ma jazda rovnakou rýchlosťou bude stáť viac šťavy a aby som došiel po nabíjacie miesto budem musieť zvolniť.
Prvý rozdiel v porovnaní s Nissan Leaf - počas nabíjania a uzamknutia auta kábel ostáva odomknutý, takže na ulici vám ho môže ktokoľvek odpojiť.
Po dizajnovej stránke stránke a komfortom interiéru je to ale úplne iná káva. Zaujali ma možnosti hrania sa okrem klimatizácie aj s kúrením, ktoré môže byť kvôli úspore energie koncentrované iba na vodiča. Zbytočné je fúkať teplý vzduch do celého auta, pokiaľ v aute sedí len vodič. V aute sú nielen vyhrievané ale aj ventilované predné sedačky, vyhrievané zadné sedadlá a vyhrievaný volant.
Opäť chválim novú grafiku navigácie aj multimediálneho systému. Radosť s ním pracovať, len keby mal lepšie mapové podklady. Mnohé bratislavské ulice nepozná a hoci ponúka možnosť navigácie po najbližšiu dobíjaciu stanicu (automaticky akonáhle klesne dojazd pod určitú hranicu), v Bratislave pozná len jedno dobíjacie miesto a ďalšie až v Rakúsku.
Trasa
Základ trasy ponechávam rovnaký ako pri prvom teste s Nissanom Leaf. Trochu viac sa len budem snažiť využívať okresné cesty, aby som si predĺžil dojazd a mohol po ceste rekuperovať.
Z Bratislavy pôjdem po starej ceste a na diaľnicu smerom do Nitry sa napojím až pri Seredi. Z Nitry do Banskej Bystrice chcem pokračovať tiež po starej ceste a na diaľnicu sa napojím až za Motorestom Zubor. Prvýkrát plánujem nabíjať v Nitre, druhýkrát v Banskej Bystrici.
Úsek z Banskej Bystrice po Poprad by som chcel dať na jedno nabitie. Uvidím ako sa mi bude dariť rekuperovať dolu Donovalmi. No a posledný úsek z Popradu do Košíc som už v minulosti s Nissanom zvládol na jedno nabitie. Snáď sa to podarí zopakovať.
Držte mi palce a sledujte ďalšie aktualizácie. Najbližšie sa prihlásim z Nitry.
Aktualizované 13:30 h.:
Prvá zastávka - Motorest Zubor
Ešte pred Nitrou som zmenil taktiku a rozhodol sa potiahnuť ďalej po Motorest Zubor. Dojazd podľa palubného počítača bol v pohode. Idem taktikou radšej trochu pomalšie a plynulo po okreskách, ale šetriť čas, ktorý by som inak minul na dobíjanie.
Mám za sebou prvých 120,8 km pri priemernej rýchlosti 68 km/h. Prvý úsek mi trval 1:45 hod., ale aj s točením úvodných vstupov a niekoľkými zastávkami pre kameru. Palubák ukazoval ešte dojazd 21 km a kapacitu v batériách 17%. Takže zatiaľ to sedí s udávaným dojazdom po dobití 141 km. Kým som nevyšiel na diaľnicu, mal som náskok voči dojazdu 12 km. O ten som prišiel na diaľnici.
Do BB chcem pokračovať svižnejším tempom.
Test trochu koplikuje prudký vietor, ktorý sa určite podpíše pod výsledok. Autom už pri rýchlosti 100 km/h lomcuje. V porovnaní s Nissanom sú sťažené podmienky aj zimným obutím. Zatiaľ sa ale Kia drží statočne, o niečo lepšie než Nissan, hoci dojazd 212 km je v týchto teplotách nereálny.
Aktualizované 15:30 h:
Zastávka číslo 2 Banská Bystrica
Na druhom úseku som si vyhodil trochu z kopýtka a užil si dynamickejšiu jazdu po daiľnici. Rýchlosť 125 až 130 km/h v tichu ako v akustickom štúdiu je zážitok..
Úsek som absolvoval za 1:15 hod., pri priemernej rýchlosti 69 km/h. Dlho bol priemer 75 km/h, ale točením príjazdu v BB klesol. Medzičasom sme sa spojili s dispečingom Green Way. Chlapci ma upozornili, že stojan v Poprade im vykazuje chybu, čo znamená, že nie je na 100 % isté či sa nabijem. Non Stop linka funguje teda perfektne.
Preto mením taktiku a musím absolvovať nabitie navyše. V Ružomberku sa dobijem doplna a stáť budem až v Prešove. To je 160 km, čiže bude to výzva. Aspoň nejaký adrenalín na záver, pretože zatiaľ ubieha všetko hladko :-))
Poprad mám ako poistku, keby nevydával dojazd.
Z 15 na 80 % v BB som nabil za 26 minút. Spotreboval som pri nabití 17,2 kWh.
Aktualizované 17:00:
Ružomberok
Opäť stojím na mojom obľúbenom najzelenšom dobíjacom mieste. Vyššia svetlosť podvozka Soulu sa hodila. Aby som bol ale férový, mám informáciu, že zajtra sa tento stojan začne premiestňovať, takže Soul je posledné auto, ktoré sa dobíja v tejto polohe...
Donovaly som dal na jeden dúšok. Zaujímavý poznatok. Dolu kopcom som dúfal v nárast dojazdu rekuperovaním. Nissan mi pridal dolu kopcom okolo 30 km a Kia nepridávala nič. To ale neznamená, že by nerekuperovala, pretože dojazd na nabíjacom stojane bol úplne identický - 61 km. Čiže palubný počitač Kie iným systémom prepočítava. Zatiaľ sa zdá byť Kia v dojazde o niečo lepšia než Nissan. Teraz ide do tuhého. Dobíjam na 95% aby som ušetril čas. Na 100% to časovo trvá veľmi dlho. Prvých 80% ide vždy rýchlo a zvyšných 20% asi rovnaký čas ako tých 70 až 80%. V Poprade dám len servisnú zastávku či stojan ide a pokračujem ďalej do Prešova. Keby Poprad fungoval dotlačím auto na 85 % a Prešov vynechávam.
Aktualizované 21:00:
Košice
Som v cieli. Trvalo mi to o hodinu kratšie než s Nissanom. Keď som vyrazil z Ružomberka, dispečing Green Way mi volal, že stojan v Poprade je opravený a keď som sa už nemohol vyhnúť štvrtej zastávke, aspoň som si diaľnicu po Poprad užil plnou rýchlosťou 130 km/h. Inak palec hore ako funguje servis Green Way. S tromi nabitiami by som to zvládol o hodinu a trištvrte kratšie a 8 hodín z BA do KE - to sa už dá. Človek sa ponorí do starých čias, kedy sa cestovalo bez stresu. Túto cestu som si naozaj užil. Vďaka jazdnému komfortu Soula, ale aj vďaka skúsenosti, že dojazd 18 km do cieľa neznamená stres.
Resumé
Test ukázal, že propagovaný dojazd 212 km nie je žiaľ reálny, čo je škoda. Kia chcela zaujať rekordným dojazdom v rámci kompaktných elektromobilov, ale v praxi sa nám na takýto dojazd nepodarilo auto nabiť ani raz.
V servise nám tvrdili, že keď Soul prišiel na Slovensko a bol nový, 200 km dojazdu na palubnom počítači reálne svietilo. Iné redakcie zase tvrdia, že dobili aspoň na 170 km. V našom prípade asi zohrali úlohu nižšie vonkajšie teploty, aj keď posledné dni bolo 18 až 20 nad nulou. Možno sú už čiastočne opotrebované batérie, ale nie je dôvod, keďže auto nemalo pred začiatkom testu najazdených ani 3000 km.
Keby v maximálne úspornom režime bol reálny dojazd 200 km, resp. 170 pod záťažou s nejakými jazdami po diaľnici, bola by to bomba. Pretože pri rozmiestnení nabíjacích staníc Green Way max. na 85 km by ste v pohode na trase so Košíc mohli čerpať na každom druhom, pri vyslovene úpornej jazde až treťom stojane.
Úseky medzi nabíjacími miestami dlhé 80 až 85 km po diaľnici, Kia bez problémov zvláda maximálnou predpísanou rýchlosťou 130 km/h. Absolútne bez stresu. Pri vzdialenostiach 120 až 140 km už musíte kalkulovať s technikou jazdy, tempom aj terénom, podľa toho či máte po ceste klesanie, kde viete, že systém bude mať šancu rekuperovaním sa osviežiť.
Takže v konečnom dôsledku veľký rozdiel v kondícii batérií medzi Nissanom a Kiou a celkovým dojazdom na dlhých trasách nie je. Pocitovo som niektoré úseky absolvoval vo väčšej pohode a vyššom tempe ako prvýkrát s Nissanom, ale pod tento dojem sa určite podpisuje aj skúsenosť a fakt, že trasu som išiel už druhýkrát.
Komfort jazdy a správanie sa auta na ceste je ale silnejšou stránkou Kie Soul. Lepšie sedí na ceste, ponúka vyšší a pohodlnejší posed ako v SUV a oslovila ma aj jej výbava. Výhodou Nissanu je nižšia cena, ale zase rozdiel nie je veľký. V prospech Kie zase hrá atraktívnejší, imidžovejší vzhľad a praktickejšia karoséria.