Rovnaké, no v detailoch predsa iné: Čím sa odlišuje nová Toyota GR 86 od Subaru BRZ?
Nová generácia kompaktných japonských kupé sa už svetu oficiálne predstavila. Napriek tomu, že obe autá kompletne zdieľajú technický základ a aj základné tvary karosérie, v detailoch sa líšia. A to podstatne viac, ako pri prvej generácii "Toyobaru".
Dvojdverové kupé s pohonom zadných kolies, manuálnou prevodovkou a točívým atmosférickým motorom si získalo srdcia fanúšikov počnúc prvou generáciou z roku 2012, ktorú Toyota predávala ako model GT 86 a Subaru ako BRZ. Dodnes ide o jedno z najlepšie ovládateľných kupé a len Toyota z neho celosvetovo predala viac ako 200 tisíc kusov. Novinka prešla na názov GR 86. Ten má lepšie korešpondovať so športovou divíziou Gazoo Racing (GR). Subaru si ponechalo názov BRZ aj pri novinke.
Japonské značky vo svojej spolupráci pokračovali aj pri vývoji druhej generácie puristického kupé zo "starej školy". Na papieri vyzerá ešte lepšie ako minulá generácia. Na prvý pohľad ide o jednovaječné dvojčatá s odlišným dizajnom prednej časti a niektorými detailmi. Obe značky však svoje prevedenie nového "Toyobaru" odlíšili viac ako v prípade prvej generácie. Už tá sa v priamom porovnaní líšila, najmä naladeným jazdných vlastností. Prezident Toyoty Akio Toyoda je pri vývoji nových modelov mimoriadne zainteresovaný a už skôr vyšlo na povrch, že dvojicu si želá viac odlíšiť. Zmien je viacero a netýkajú sa iba vzhľadových detailov.
"Pôvodne sme sa snažili odlíšiť pocit z riadenia GR 86 a BRZ iba rozličnou špecifikáciou tlmičov pruženia a nastavením posilňovača riadenia," hovorí vedúci inžinier Jasunori Suezawa. Nakoniec sa však veci zmenili a po "zásahu zhora" dostali autá odlišné kĺby prednej nápravy, pružiny, stabilizátory, silentbloky aj softvér riadiacej jednotky. Výsledkom toho má byť odlišné správanie oboch áut, a to nielen optikou jazdných vlastností, ale aj odozvy motora. A to napriek tomu, že mechanicky ide o totožné štvorvalcové atmosférické srdce typu boxer.
Plochý motor vyvinie 173 kW (235 k) pri 7000 ot/min a 250 Nm krútiaceho momentu pri 3700 ot/min. Oproti predchodcovi so 147 kW (200 k) ide o markantné zlepšenie, zväčšil sa aj objem motora z 2.0 l na 2.4 l. S hmotnosťou 1270 kg nebude mať motor veľa práce, vrchol výkonu až pri 7000 ot/min zasa prezrádza vysokootáčkový charakter so zreteľnou výkonovou špičkou.
Vpredu je zavesenie typu MacPherson, vzadu nezávislé zavesenie kolies s dvojitými lichobežníkmi. Toyota GR 86 stojí na 18-palcových kolesách s pneumatikami Michelin Pilot Sport 4S rozmeru 215/40 R18. Karoséria je teraz torzne tuhšia o 50 % a ešte nižšie ťažisko má zabezpečiť ľahká, hliníková strecha. Suezawa hovorí, že Toyota sa zamerala viac na odozvu motora, zatiaľ čo Subaru skôr na poskytovaný komfort. Obe vozidlá však majú byť špičkovo ovládateľné a poskytovať radosť jazdy veľkou lyžicou, napriek decentným odlišnostiam v charaktere.
Na naše emisne "postihnuté" trhy však dorazí len Toyota... Japonský gigant predáva dostatok hybridov a preto je z hľadiska flotilových emisií na tom spomedzi značiek najlepšie. Aj preto na európskych trhoch môžeme mať také špecialitky ako Supra, GR Yaris alebo najnovšie GR 86. Subaru svoje BRZ-ko novej generácie do Európy nedonesie...