299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 2r Thumb 2r Thumb 3r Thumb 1r Thumb 4r Thumb 5r 1024x597 conti wc8s sk Thumb 6r Thumb 7r Thumb 8r Thumb 10r Thumb 9r Thumb 11r 1024x597 conti wc8s sk Thumb 12r Thumb 13r Thumb 14r Thumb 15r Thumb 16r Thumb 17r Thumb 18r 1024x597 conti wc8s sk Thumb 19r Thumb 20r Thumb 21r Thumb 22r Thumb 23r Thumb 24r Thumb 25r 1024x597 conti wc8s sk Thumb 26r Thumb 28r Thumb 27r Thumb 29r Thumb 30r Thumb 31r Thumb 32r 1024x597 conti wc8s sk Thumb 33r Thumb 34r Thumb 35r

Rolls-Royce ukázal nového "Fantóma", najluxusnejšie auto na svete

Pompézna limuzína vraj nepotrebuje autonómny systém riadenia, pretože majiteľ má osobného šoféra. Predaj odštartuje na budúci rok.

Premiéra nového modelu značky Rolls-Royce je vždy veľkou udalosťou, zvlášť ak ide o vlajkovú loď Phantom. Prvá limuzína s týmto názvom debutovala v roku 1925 a aktuálne prichádza jej ôsma generácia.

Automobilka z britského Goodwoodu samozrejme nešetrí superlatívmi a ponúka možnosti doposiaľ v automobilovom priemysle nevídané. Chcete mať ako dekoráciu na palubnej doske olejomaľbu alebo radšej vlastnú pozlátenú DNA mapu? Pre konzervatívnych zákazníkov sú pripravené drevené variácie, prípadne ušľachtilý hodváb.

Vlastne pardón, palubnej doske Rolls-Royce hovorí galéria. Obsahuje dva veľké displeje, pričom jeden nahrádza prístrojový panel, zatiaľ čo druhý slúži multimediálnemu a navigačnému systému. Nechýbajú však ani tradičné analógové hodiny.

Hlavná pozornosť konštruktérov sa sústredila na zadnú časť kabíny, určenú pre majiteľa auta a jeho hostí. Phantom je k dispozícii v dvoch dĺžkových verziách. Už základná meria vyše 5,7 metra, čím s rezervou prekonáva predĺžené Audi A8 L, BMW 760 Li či Mercedes-Maybach. Napriek tomu Rolls-Royce ponúka aj variant dlhší o ďalších 212 milimetrov.

Zákazník si môže vybrať z niekoľkých konfigurácií zadných sedadiel. Novým vrcholom je možnosť mať v aute takzvané spacie sedadlo s komfortom luxusnej postele. Ako býva u tejto značky zvykom, výbava ako dotykové obrazovky či minibar sú decentne ukryté a objavia sa až po stlačení príslušného tlačidla. Automobilka tvrdí, že jej zákazníci "majú radi technológie, ale milujú analóg". Preto kabína nesmie pôsobiť príliš futuristicky.

Veľa osobných skúseností s Rolls-Royce v redakcii nemáme, ale aj tých niekoľko kontaktov v nás zanechalo dve hlavné spomienky. K autám z Goodwoodu patrí mimoriadne mäkký koberec na podlahe a úžasné ticho počas jazdy.

Na akustike si automobilka dáva zvlášť záležať, preto nový Phantom dostal ďalších 130 kilogramov rôznych tlmiacich materiálov. Najviac zrejme vážia šesť milimetrov hrubé dvojvrstvové sklá. Nemecký výrobca pneumatík Continental špeciálne pre toto auto namiešal mäkšiu zmes obutia, aby počas jazdy vznikal minimálny valivý hluk. Mimochodom, predné kolesá majú priemer 21 a zadné 22 palcov.

Technici vraj opakovane kalibrovali prístroje, pretože pri testoch vykazovali až neuveriteľne nízke hodnoty hluku vnútri auta.

Netradičným názvoslovím značky Rolls-Royce sa môžeme presunúť k novej celohliníkovej platforme, ktorá sa oficiálne volá "galéria luxusu". Materská skupina BMW dala Britom obrovskú finančnú aj konštruktérsku voľnosť. Tí navrhli doposiaľ najtuhšie a veľmi ľahké šasi.

Základná pohotovostná hmotnosť Rolls-Royce Phantom síce medzigeneračne stúpla o 75 kilogramov, na úroveň 2625 kg, ale to vzhľadom na množstvo nových technológií nikoho neprekvapí. Aby auto dokázalo dostatočne nakŕmiť armádu elektronických pomocníkov, má okrem 12-voltovej aj 48-voltovú elektrickú sieť.

Za všetky spomeňme napríklad adaptívny pneumatický podvozok, využívajúci údaje z navigačného systému i kamery. Predné svetlomety sú laserové s dosvitom až 600 metrov a kamerový systém umožní sledovať celé okolie auta.

Na vlnu autonómneho riadenia zatiaľ konzervatívny Rolls-Royce nenastúpil. Veď čo by potom robil váš šofér? Každopádne, človek za volantom môže využiť podporu niekoľkých asistenčných systémov (monitorovanie mŕtveho uhla, udržiavanie auta v jazdnom pruhu, adaptívny tempomat, upozornenie na hroziacu kolíziu, nočné videnie, natáčanie všetkých štyroch kolies...).

Špekulácie o tom, že by Phantom mohol dostať osemvalcový motor Briti vyvrátili formulkou "to by nebolo vhodné". Pod dlhou prednou kapotou preto nájdeme dvomi turbami prepĺňaný benzínový dvanásťvalec s objemom 6,75 litra. Výkon 414 kW (563 k) a najvyšší krútiaci moment 900 Nm dostupný od 1800 otáčok za minútu sú vraj zárukou toho, že automobil dokáže jazdiť úplne bez námahy.

Akcelerácia z pokoja na stovku trvá 5,3 sekundy a maximálna rýchlosť má hodnotu 248 km/h. Phantom by údajne mohol byť rýchlejší, ale Rolls-Royce si opäť pomáha formulkou "to by nebolo vhodné".

Určite vhodné je obzrieť si dizajn novinky, ktorý prichádza skôr s evolučnými zmenami. Na karosérii dominujú veľké hladké plochy. Namiesto chrómu dnes Rolls-Royce používa leštenú nehrdzavejúcu oceľ. Nájdeme ju napríklad na lemoch bočných okien. Mala revolúcia sa týka masky chladiča. Ohromný "gril" s tradičnými zvislými lamelami je premiérovo integrovaný do karosérie, takže predné partie nepôsobia tak ťažkopádne.

V Goodwoode onedlho začnú prijímať prvé objednávky, ale výrobu nového Phantomu odštartujú až na budúci rok. Oficiálna cena zatiaľ nebola zverejnená. Britské médiá odhadujú štartovaciu čiastku na 400 000 libier, teda v prepočte bezmála 450 000 eur.