Peugeot lion 03 2021 1140x190
Thumb img 3081 Thumb img 3106 Thumb img 3133 Thumb img 3153 Thumb img 3219 Thumb img 3236 Hyundai 02 2021 1024x597 Thumb img 3244

Renault Talisman Grandtour 1,6 dCi EDC: Nevada sa vracia

Talisman Grandtour vyčaril spomienky na niekdajšie luxusné francúzske autá. Má síce prekvapivo menší ale zato oveľa lepšie využiteľný batožinový priestor než sedan.

Renault po dlhých rokoch vyrobil naozaj veľkolepé kombi strednej triedy. V Talismane Grandtour vidíme skôr nástupcu modelu 21 Nevada než Laguny. Podobne ako sedan, aj kombík predstavuje vážny magnet pre oči.

Zatiaľ čo rázvor kombi ostal v porovnaní so štvordverovou verziou nezmenený, dizajnéri mierne natiahli aspoň zadný previs. Paradoxne, batožinový priestor je podľa suchých čísel v základnom usporiadaní menší ako v sedane - 608 verzus 572 litrov. Reálne je vyšší a samozrejme lepšie využiteľný vďaka podstatne väčšiemu nakladaciemu otvoru. Napokon, z karosérie typu kombi vyťažili aj pasažieri na zadných sedadlách, ktorí majú viac miesta na hlavu.

Zvislo orientovaný dotykový displej je výsadou najvyššej výbavy Initiale Paris. Núdzu o USB porty nemajú ani cestujúci na zadných sedadlách.

Talisman Grandtour ponúka možnosť, sklopiť zadné operadlá priamo z kufra (vznikne rovná plocha) alebo odložiť kryciu roletku pod dno kufra. Aspoň dojazdové rezervné koleso tam nájdete iba ak siahnete po benzínovej verzii. V prípade diesla si za ňu treba priplatiť 50 eur. Už v teste sedanu sme konštatovali, že čaro Talismanu je ukryté vo veľmi pohodlných predných sedadlách, celkovo v priestorovej ponuke a v zmysle pre praktickosť. Francúzi navrhli pekný interiér aj bez lacných lesklých plôch, hoci plast lemujúci dotykový displej sa ľahko „ochytá“ a ťažko čistí.

K francúzskemu kombi jednoznačne patrí systém natáčania všetkých kolies 4Control. Podobne ako v predchádzajúcej Lagune, aj Talisman natáča zadné kolesá prostredníctvom elektromechanického systému. Do rýchlosti 60 km/h v opačnom zmysle ako predné, nad ňou v rovnakom. Vždy v uhle maximálne 3,5 stupňa. V meste je Talisman nečakane obratný, ale 4Control využijete najmä na okreskách.

Pocit menšej odstredivej sily, ktorý sa prenáša na zadné kolesá, dovoľuje prechádzať zákrutami podstatne rýchlejšie než by ste si za normálnych okolností trúfli. Okrem lepšej stability je veľkým prínosom tohto systému aj výborná stabilita pri prípadnom brzdení v zákrute, kedy 4Control citeľne eliminuje nestabilitu odľahčenej zadnej časti.

Jednotlivé funkcie auta sa dajú ovládať cez displej alebo prostredníctvom ovládača medzi sedadlami.

Škoda, že šoférovi chýba intenzívnejší kontakt s prednými kolesami skrz volant a presnejšie vedenie stopy. Riadenie s 2,4 otáčkami medzi dorazmi je na jednej strane úžasne strmé, na druhej úplne necitlivé a preposilované. Keď si vyberiete športový jazdný režim, riadenie trochu stuhne, ale stále je rovnako umelé.

Integrované koncovky výfuku sú efektné, ale falošné.

Renault automaticky kombinuje natáčanie zadných kolies s adaptívnymi tlmičmi, ktoré by sme si inak nevybrali. Rozdiely medzi jednotlivými režimami nie sú veľké a aj v komfortnom režime sa auto na nerovnostiach občas poriadne zatrasie. Niektoré slovenské cesty sú pre vlečenú zadnú nápravu v kombinácii s 19-palcovými kolesami pritvrdý oriešok. Malý naftový štvorvalec 1,6 dCi (118 kW/160 k), prepĺňaný dvomi turbodúchadlami napĺňa sľuby výrobcu o dynamike na úrovni dvojlitra. Motor si dobre rozumie so šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou EDC, aj keď tá občas motor zbytočne podradí a nevyťaží maximum z najvyššieho krútiaceho momentu 380 Nm.

Šiesty stupeň pri diaľničnom tempe 130 km/h znamená 2400 otáčok a spotrebu 6,5 l/100 km. Apetít sa prakticky počas celého testu držal v rozmedzí šiestich až siedmich litrov nafty na sto kilometrov. „Osmičku“ si Talisman Grandtour vypýtal pri posúvaní sa v meste.

Technické parametre
motor 1,6 dCi 160
zdvihový objem [cm3] 1598
výkon [kW/k] 118/160
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 380
pri otáčkach [1/min] 1750
maximálna rýchlosť [km/h] 213
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,6
nameraná spotreba [l/100 km] 5,9-8,5
objem batož. priestoru [l] 572-1681
cena modelu od [€] 30.890

Kúpiť či nekúpiť?

Škoda, že podvozok nie je trochu komfortnejší. S ním by bol Talisman Grandtour bez vážnejšej chyby.