Continental couple 05 2020 1140x190
Thumb mitsubishi outlander p1 Thumb nissan leaf p Thumb nissan leaf z Thumb mitsubishi outlander p Thumb renault zoe p1 Thumb renault zoe p2 Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb renault zoe z Thumb renault zoe z1 Thumb tesla nab janie

Renault-Nissan-Mitsubishi smeruje k 14 miliónom

Francúzsko-japonská trojaliancia zvýšila v prvom polroku 2018 globálny odbyt o 5,1% na 5,54 miliónov áut. Jej šéf Carlos Ghosn je presvedčený, že koncern do roku 2022 zvýši predaj na 14 miliónov áut.

Z bilancie vyplýva, že skupine Renault s kľúčovou značkou a Daciou sa vodí dobre. Počtom 2,07 mil predaných áut sa zlepšila o 9,8% a dosiahla nový rekord. Nissan predal v 1. polroku 2,8 mil vozidiel. Najlepšie sa mu vodilo v Číne, kde sa zlepšil o 10,8%. V Európe má však problémy. Distribúcia je v reštrukturalizácii a v USA zhoršili jej výsledok rastúce clá na oceľ a hliník. Za dvomi velikánmi figuruje Mitsubishi ako začínajúcu partner. Značka sa po vážnych hospodárskych problémoch predvlani v októbri ocitla pod krídlami aliancie a doteraz sa nachádza v štádiu reštrukturalizácie. V prvom polroku predal Mitsubishi 616.648 áut.

Silnou stránkou aliancie je elektromobilita. Renault dosiahol v odbyte elektromobilov v  prvom polroku t. r. 21,9% podiel. Nissan sa novou generáciou Leaf stal v Európe kráľom predaja. Mitsubishi Motors zasa posilnil svoju silnú pozíciu v segmente hybridných SUV.

Carlos Ghosn je vzhľadom na pozitívny vývoj presvedčený, že koncern je na najlepšej ceste k splneniu veľkého cieľa predať v roku 2022 enormných 14 miliónov áut. Dovtedy však musí skupina vo zvýšenej miere využívať spoločné platformy, poháňacie ústrojenstvá a technológie. Ročne tým ušetrí miliardy eur. Konštruktéri už vyvíjajú novú platformu pre elektromobily CMF-EV, ktoré majú používať všetky značky koncernu. Šéf divízie elektromobilov skupiny Renault – Gilles Normand – povedal, že takto ušetria obrovské peniaze. Všetky dielce, ktoré totiž zákazník nevidí, budú spoločné. Týka sa to platformy, náprav i batérií. Koncern súčasne vyvinie aj novú generáciu elektromotorov, ktorú využijú všetky značky. Prvé elektromobily postavené na spoločnej platforme majú uzrieť svetlo sveta do roku 2022.

Lenže záujem o elektromobily v Európe opadá. V prvom polroku t. r. klesol nárast dopytu po nich z lanských 54 na 33%. Situácia sa nezmenila iba na 2 najväčších trhoch s elektromobilmi – v Nemecku a Veľkej Británii. Napriek tomu, že ponuka elektromobilov je čoraz bohatšia dopyt po nich medziročne výrazne klesol. Problémom sú v prvom rade ich ceny, ktoré sú oveľa vyššie než porovnateľných áut so spaľovacími motormi. Vyplýva to najmä z toho, že cenovo najnáročnejšími komponentmi stále ostávajú články akumulátorových batérií.

Jaguar I-Pace, elektromobily Mercedes EQ-triedy, BMW iX3 aj Porsche Taycan sú rovnako drahé ako trojica elektromobilov Tesla. Podobná je situácia aj s elektromobilmi Nissan Leaf a Renault Zoe, ktoré sú predurčené najmä na premávku v mestách a tiež sú podstatne drahšie než ich konkurenti so spaľovacími motormi.