Skoda 1140x190 kdq 08 2021
Thumb 01 rastie dopyt po mestsk ch rie eniach Thumb 02 rastie dopyt po mestsk ch rie eniach

Rastie dopyt po „mestských riešeniach“

Špecifický modelový rad L s nízkym nástupom začala Scania ponúkať so svojím najmenším motorom DC07. Túto kombináciu prezentuje ako optimálne riešenie pre distribúciu tovarov, zvoz komunálneho odpadu a stavebný sektor v preplnených mestských oblastiach.

S uvedením kabín radu L v roku 2017 posilnila Scania svoje postavenie v segmente ťažkých úžitkových vozidiel pre prácu v mestskom prostredí, pričom priniesla do svojho portfólia niečo úplne nové – modulárne nákladné vozidlo s nízkym nástupom. „Zo začiatku sme sa sústredili predovšetkým na ťažšie aplikácie vyžadujúce vyšší výkon, pretože sme ponúkali rad L s našimi 9-litrovými radovými päťvalcami,“ hovorí Stefan Lindholm, senior produktový manažér pre nákladné vozidlá v spoločnosti Scania. „Ale to, čo sme najprv iba predpokladali, sa neskôr potvrdilo. A síce, že existuje dopyt aj po vozidlách s ľahším a flexibilnejším 7-litrovým motorom.“ A tak nedávno bol predstavený modelový rad L s motorom DC07, vďaka ktorému sa užitočné zaťaženie vozidla zvýšilo asi o 360 kg. Tento motor je k dispozícii v troch úrovniach výkonu: 220, 250 a 280 k. Ide o ľahký, odolný a hospodárny radový šesťvalec so zdvihovým objemom 6,7 litra. Vo svojej najsilnejšej verzii ponúka krútiaci moment až 1200 Nm už od otáčok 1050 min-1. Disponuje systémom spracovania emisií, ktorý využíva iba technológiu selektívnej katalytickej redukcie (SCR). Po uvedení na trh v roku 2017 vyslúžil uznanie od médií aj zákazníkov za hladký a tichý chod i nízku spotrebu paliva.

Impulzmi rastúceho dopytu po „mestských riešeniach“ sú lokálne predpisy a zvyšujúce sa povedomie v kontexte bezpečnosti. Dopravcovia pôsobiaci v mestských oblastiach čelia prísnejším – a celkom oprávneným – požiadavkám z hľadiska hluku, emisií a schopnosti plynulej integrácie do hustej premávky aj s ohľadom na chodcov a cyklistov. A tak napríklad sklápač radu L so žeriavom, s motorom DC07, kamerami a spodným oknom Scania City Safe Window vo dverách spolujazdca môže predstavovať ideálne komunálne vozidlo. Spoločnosť Scania verí, že novou kombináciou osloví zákazníkov z radov dopravcov a podnikateľov z oblasti distribúcie tovarov, zvozu komunálneho odpadu alebo firmy pôsobiace aktívne pri výstavbe a údržbe infraštruktúry.

Kabíny radu L sú k dispozícii v troch variantoch: nízka, normálna a vysoká. S funkciou „kneeling“ (voliteľný prvok) stačí pre nástup do kabíny len schodík, pričom výška podlahy nad zemou bude okolo 80 centimetrov. Typické konfigurácie náprav pre nadsadenie v mestskom prostredí sú 4x2 alebo 6x2*4 (s elektro-hydraulicky riadenou vlečenou nápravou).