Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb 01 raketov   tart esprintera copy Thumb 03 raketov   tart esprintera  1 Thumb 02 raketov   tart esprintera Thumb 04 raketov   tart esprintera

Raketový štart eSprintera na Slovensku

Model Mercedes-Benz eSprinter zaznamenal hneď po oficiálnom uvedení na slovenský trh významný úspech. Doručovateľská spoločnosť GLS Slovakia kúpila do svojej flotily 21 týchto elektrických dodávok a zaradilaich do prevádzky v Bratislave aj vo všetkých krajských mestách na Slovensku.

Kontraktu predchádzalo testovanie vozidiel v praxi – elektrické vany eSprinter doručovali zásielky bratislavským zákazníkom GLS Slovakia. „Snažili sme sa vozidlo prideliť vodičovi, ktorý bude vedieť objektívne posúdiť jeho vlastnosti. Spätná väzba bola pozitívna,“ povedal Zoltán Nagy, Country Manager GLS Slovakia. Podľa jeho slov vozidlo v prevádzkových skúškach vynikalo dostatočným jazdným dosahom, dobrou manévrovateľnosťou, komfortom v kabíne a pohodlným nastupovaním i vystupovaním, čo platí aj pre nákladný priestor.

„Technické vlastnosti, priestor a ovládateľnosť, časy nabíjania, jazdné režimy, dojazdy. Toto všetko sú parametre, ktoré máme ako značka reálne odskúšané a overené, preto vieme, že ich naše vozidlá spĺňajú aj v praxi. Vďaka rozhovorom s kuriérmi lepšie rozumieme ich potrebám. Napríklad objem nákladného priestoru 11 m3, ktorý eSprinter ponúka, je pre ich prácu dostatočný a oceňujú tiež prvky ako elektronická parkovacia brzda. Preto si myslím, že náš eSprinterjepre logistiku poslednej míle ideálnym riešením,“ hovorí Ján Novotný, vedúci predaja úžitkových vozidiel spoločnosti Mercedes-Benz Slovakia.

V prvej fáze si spoločnosť General Logistics Systems Slovakia s.r.o. objednala 21 vozidiel Mercedes-Benz eSprinter, ktoré budú rozvážať zásielky v Bratislave a krajských mestách po celom Slovensku. „Z prvej várky eSprinterov prideľujeme 6 kusov pre bratislavské depo, ktoré zároveň bude aj vlajkové depo pre overenie vlastností vozidiel v reálnom každodennom procese doručovania balíkov. Zvyšné vozidlá rozmiestňujeme do všetkých krajských miest na Slovensku. Týmito vozidlami chceme zabezpečiť bezemisné doručovanie v centrách miest,“ dopĺňa informácie Zoltán Nagy. Snaha GLS Slovakia o doručovanie zásielok bez emisií sa však týmto kontraktom iba začína. „Naším zámerom je postupne zvyšovať podiel elektrických doručovacích vozidiel všade tam, kde to bude možné aj s ohľadom na ich reálny denný dojazd. Predpokladáme, že vývoj v tomto smere sa urýchli a postupne sa vyvinú technológie, ktoré výraznejšie zvýšia jazdný dosah vozidiel na jedno nabitie, čím sa vytvorí priestor na ich masívnejšie využitie.“ Dodáva, že na elektrické vozidlá eSprinter sa spoliehajú a ak sa osvedčia, v budúcnosti ich zrejme pribudne viac. „Vozidlá eSprinter budú určite v reálnych podmienkach počas doručovania vystavené veľkej zaťažkávacej skúške. Denne budú musieť absolvovať 80 – 100 zastávok a popasovať sa s mestskou premávkou za každých podmienok. Veríme, že vozidlá sa osvedčia a ešte v tomto roku budeme so značkou Mercedes-Benz rokovať o ďalšom nákupe elektrických vozidiel.“

Model eSprinter je vybavený elektromotorom s maximálnym výkonom 85 kW a krútiacim momentom 295 Nm. Vďaka flexibilnej koncepcii batérií je vozidlo k dispozícii s užitočnou kapacitou 47 kWh (inštalovaná kapacita 55 kWh) alebo 35 kWh (inštalovaná 41 kWh). Integrovaná funkcia rýchleho nabíjania s výkonom 80 kW umožňuje batérie dobiť z 10 % na 80 % v priebehu približne 25 minút. Nabíjanie z 0 na 100% striedavým prúdom pri výkone nabíjacieho zariadenia 7,2 kW trvá 6 hodín (batéria s užitočnou kapacitou 35 kWh) alebo 8 hodín (batéria 47 kWh). Podľa režimu používania sa dá nakonfigurovať maximálna rýchlosť na 80 km/h, 100 km/h alebo 120 km/h. Dojazd vozidla v kombinovanej prevádzke je 120 km (podľa metodiky WLTP).

Advertisement