Prvý mestský vodíkový autobus zo Slovenska
Dnes sa svetu predstavila novinka zo Slovenska – prvý nízkopodlažný mestský autobus na vodíkový pohon s rekordne nízkou spotrebou a bezemisnou prevádzkou. Ukončený proces európskej homologizácie autobusu umožňuje jeho okamžité použitie v cestnej sieti krajín EÚ.
Nový autobus je 8 metrov dlhý, 2,5 metra široký a komfortne odvezie až 68 cestujúcich. Vďaka ultraľahkej kompozitnej konštrukcii karosérie, efektívnemu palivovému článku a unikátnemu uloženiu vodíkových nádrží v „motorovom“ priestore, prejde vopred dimenzovaných 400 km na jednotankovanie nádrží pri rekordne nízkej spotrebe vodíka – iba 3,2kg/100km.
Nízkopodlažný autobus do mesta
Autobus je svojimi parametrami určený primárne do mestskej premávky. Jeho modulárna konštrukcia karosérie znamená, že môže mať celkovo 3 varianty svojho prevedenia, čo do počtu dverí či sedenia. Karoséria je samonosná a vyrobená z kompozitných materiálov, ktoré nepodliehajú korózii – nemá totiž žiadne zvary ani oceľové časti. Navyše je veľmi ľahká, pevná, nevodivá a nehorľavá, ľahko sa udržiava a jej životnosť pri správnej údržbe dosiahne bez problémov aj 40 rokov.
Na dnešnej tlačovej konferencií vystúpil aj minister hospodárstva SR, Richard Sulík, pre ktoré ho vodík "srdcovou záležitosťou".
Vyrobený vodíkový model má celkovú dĺžku 7982 cm, šírku 2550 cm a výšku 2940 cm. Celkovo sa na palube odvezie komfortne 68 cestujúcich, z toho 19 má miesto na sedenie. Nástupná plošina je nízkopodlažná, ponúka tak bezbariérový prístup pre kočíky, bicykle či hendikepované osoby na invalidných vozíčkoch. Štandardom je regulovateľná a výkonná klimatizácia s tepelným čerpadlom. Jeho funkcii napomáha aj prídavný výmenník, v ktorom sa rekuperujezvyškové teplo získané pri premene vodíka na elektrickú energiu.
Dôležitú úlohu pri vývoji autobusu a jeho pohonu zohrala aj spolupráca s významnými svetovými dodávateľmi a partnermi so špičkovými technológiami vo svojom obore. Za všetkých vyberáme:
- Loop Energy – spoločnosť je trhovým lídrom v oblasti vývoja a výroby palivových článkov. Pre potreby vodíkového autobusu dodala palivový článok, vysoko efektívny z pohľadu spotreby samotného vodíka
- LuxferGasCylinders – svetový líder v oblasti ľahkých vysokotlakových vodíkových systémov. Je hlavným dodávateľom vysokotlakového vodíkového systému vrátane nádrží a ventilov
- Siemens AG – nemecká spoločnosť, technologicky priekopník v oblasti elektrickej mobility, dodávateľ spoľahlivého a výkonného elektromotora s vysokou účinnosťou
Na pohon autobusu bol použitý elektromotor Siemens Elfa s celkovým výkonom 125kW a krútiacim momentom 1019 Nm. Elektromotor je napájaný dvojicou akumulátorov s celkovou kapacitou 70kWh. Takto poháňaný autobus dokáže prejsť až 100km na čisto elektrický pohon. Na zvýšenie dojazdu až na 400km bol do systému integrovaný vysokoefektívny vodíkový palivový článok, ktorý počas jazdy dobíja oba akumulátory maximálne s 30 kW výkonom.
Energiu na to získava chemickou reakciou kyslíka a vodíka – kyslík získava z okolitého vzduchu a vodík z prídavných vysokotlakových nádrží o celkovej kapacite 10,5 kg. Vodík je skladovaný celkovo v 4 nádržiach pod tlakom 350 barov a to unikátne - v tradičnom „zadnom motorovom“ priestore. Vedľajším produktom je H2O, teda voda v podobe vodnej pary. Teplo, ktoré vzniká pri tvorbe elektrickej energie je cez špeciálny výmenník použité na vykurovanie kabíny vodiča a cestujúcich.
Pokračujte na ďalšej stránke článku.