Honda 06 2020 1140x190 jazz
Thumb prv  hasi sk   peci l na cng 2 Thumb prvy hasicsky special na cng autozurnal 1 Thumb prvy hasicsky special na cng autozurnal 3

Prvý hasičský špeciál na CNG

Spoločnosť Magirus predstavila prvé hasičské vozidlo na svete s pohonom na stlačený zemný plyn: Compact Class (H)LF 10.

Ide o najnovší prírastok do série modelov s inovačným pohonným ústrojenstvom, v rámci ktorej sa pre produktovú paletu hasičských vozidiel značky Magirus vyvíjajú a inštalujú alternatívne technológie. V praxi to znamená, že séria vozidiel „Innovative Drive Line“ (iDL) využíva výsledky najnovšieho vývoja svojej sesterskej značky FPT Industrial v oblasti alternatívnych pohonných systémov. Prvý hasičský truck s pohonom na CNG mal premiéru v nemeckom meste Ulm. Je priamym výsledkom tejto kooperácie a keďže sa už vyrába, ponúka miestnym úradom a hasičským zborom na celom svete praktické riešenie pri ich snahách prevádzkovať trvalo udržateľné vozidlá požiarnych zborov.


Magirus (H)LF 10 je postavený na osvedčenom podvozku IVECO Eurocargo „Natural Power“ 4x2. Nádrže na plyn majú kapacitu 420 litrov CNG – vozidlo s nimi disponuje dojazdom do 300 kilometrov a dokáže zabezpečiť i prevádzku vodného čerpadla až na 4 hodiny. Inštalácia systému na využívanie CNG ako paliva spĺňa najnovšie striktné predpisy, pričom motor na zemný plyn garantuje významné zníženie emisií oxidov dusíka a CO2. Aj konštrukcia interiéru posilňuje koncept zameraný na udržateľnosť: prídavné kúrenie v kabíne posádky je tiež na zemný plyn a ventilátory i vyslobodzovacie nástroje poháňa elektrická energia z batérií.