Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 01 prv  elektrick  autobus man Thumb 03 prv  elektrick  autobus man Thumb 02 prv  elektrick  autobus man

Prvý elektrický autobus MAN

Autobusy s elektrickým pohonom majú dnes boom a modely na batérie ponúkajú desiatky výrobcov na celom svete. Aj MAN spúšťa sériovú výrobu moderných, štýlových plne elektrických vozidiel Lion’s City E pre mestskú hromadnú dopravu. Ale iba znalci vedia, že korene jeho dnešných sofistikovaných produktov siahajú hlboko do minulého storočia.

Mníchovský výrobca úžitkových vozidiel predstavil svoj prvý čistokrvný elektrický autobus už pred 50 rokmi. Bol postavený na báze modelu MAN 750 HO-M10 E a vznikol v spolupráci s partnermi zo spoločností RWE, Bosch, resp. Varta. Médiám z celého Nemecka sa predstavil 13. februára 1970 na novej testovacej trati mníchovskej fabriky. „Tento autobus je v rámci odvetvia pozitívnym príspevkom k boju proti znečisteniu ovzdušia a hluku v mestských uliciach,“ uviedla dobová tlačová správa spoločnosti MAN. Pre neustále stúpajúcu „vlnu motorizácie“ sa už vtedy volalo po zlepšení životného prostredia v mestách.

Počas nasledujúcich 11 mesiacov prototyp absolvoval komplexné testy a v januári 1971 ho MAN poskytol na prevádzkové skúšky dopravnej spoločnostiv meste Koblenz. Elektrický autobus, ktorý obsluhoval linku č. 7, mal prepravnú kapacitu 99 cestujúcich a jazdný dosah 50 km. Batérie boli uložené v prívese a vystačili na dve až tri hodiny jazdy. Ďalší jednonápravový príves s nabitými batériami čakal pripravený na prestupnej stanici, takže „dobíjanie“ prebehlo rýchlo.Do júna 1971 elektrický autobus MAN najazdil v pravidelnej prevádzke 6000 kilometrov bez závažných porúch a hlavne bez emisií akéhokoľvek druhu.

Autobus MAN s alternatívnym pohonom však nejazdil iba v meste Koblenz. V roku 1972 počas Olympijských hier v Mníchove na trase medzi olympijským parkom a olympijskou dedinou prepravovali športovcov z celého sveta dva elektrické autobusy a osem vozidiel s pohonom na zemný plyn. O dva roky neskôr – 15. októbra 1974 – odovzdal MAN prvý nový autobus s batériovým elektrickým pohonom mestu Mönchengladbach. Druhú generáciu e-busov SL-E tam používali do roku 1979. Inovácie zahŕňali batérie, s ktorými mal autobus dojazd už 80 kilometrov a prepracovaný bol aj prívesný modul.