Prvé autá prešli po bratislavskom Prístavnom moste pred 35 rokmi
Šoféri už 35 rokov jazdia po Prístavnom moste v Bratislave. Ide o most v najvýchodnejšej časti bratislavského povodia rieky Dunaj. Je súčasťou diaľnice D1 a denne po ňom prejde v priemere 112 tisíc vozidiel.
Prístavný most uviedli do prevádzky v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Stavbári najprv v decembri roku 1983 dokončili jeho pravú časť. O dva roky neskôr uviedli do prevádzky aj ľavú časť. Išlo o prvú stavbu diaľničného ťahu D61 Bratislava – Trenčín na území hlavného mesta vtedajšej Slovenskej socialistickej republiky.
Diaľničný ťah D61 sa začínal v Petržalke križovatkou s diaľnicou D2 Brno – Bratislava – Maďarská ľudová republika a v dĺžke dva kilometre išiel súbežne s tokom Dunaja.
Hlavný oceľový mostný objekt Prístavného mosta meria 457,8 metra, nadväzujúce estakády majú dokopy 843,6 m.
Výstavba dvojpodlažného diaľnično-železničného mosta vôbec nebola jednoduchá. Ako najnáročnejšie sa ukázalo zakladanie piliera číslo 2 v koryte Dunaja. Stavbári najprv museli vybudovať umelý ostrov s plochou 70 x 35 metrov a následne inštalovať pilier. Ostrov pred nástrahami Dunaja chránili dva rady trojmetrových prefabrikátov v tvare obráteného písmena "T" a kamenný násyp. Na spojenie brehu Dunaja s ostrovom robotníci použili 90-metrový oceľový most s nosnosťou 60 ton.
Prístavný most v minulosti niesol názov Most Hrdinov Dukly. Dnes mu hádam nik nepovie inak ako Prístavný most. Najväčšou zaujímavosťou je fakt, že jediný most slúži autám, aj železnici. Navyše, tento diaľničný úsek dlhodobo patrí k najvyťaženejším v rámci celého Slovenska. Asi neexistuje šofér, ktorý prechádzal cez bratislavský obchvat a nestál aspoň niekoľko minút v kolóne, v okolí Prístavného mosta... K čiastočnému odľahčeniu premávky v tomto úseku dôjde až po dobudovaní šiesteho mosta cez Dunaj a dokončení nultého obchvatu Bratislavy.
Prístavný most má v súčasnosti až troch vlastníkov. Národná diaľničná spoločnosť je majiteľom diaľničnej mostovky, nosníkov mostovky, ložísk a revíznych vozíkov. Železniciam Slovenskej republiky patrí nosná konštrukcia, spodné revízne vozíky a ich dráhy, ale aj horné vnútorné vozíky a ich dráhy. Tretím vlastníkom je Magistrát hlavného mesta Bratislava, ktorý vlastní lávku pre peších a cyklistov. Okrem toho, z deviatich zjazdných alebo výjazdných vetiev, až sedem je v správe Národnej diaľničnej spoločnosti, ostatné dve spravuje magistrát.
Prístavný most - základné informácie:
Názov stavby: Diaľnično – železničný most
Názvy mosta: Most Hrdinov Dukly, Prístavný most
Generálny projektant: Dopravoprojekt Bratislava
Hlavný inžinier projektu: Ing. Rudolf Melcer
Na projektových prácach spolupracovali: Vítkovice, projekčno-konštrukčná pobočka Bratislava, ŠÚDOP Bratislava, Hydrostav, n.p. Bratislava, Doprastav, n.p. Bratislava,
Hlavný zhotoviteľ: Doprastav, n.p. Bratislava