Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Prvá jazda: Kombík je lepšia Fabia
Na kľukatých a dažďom pokropených cestách v kopcoch nad azúrovým pobrežím sme skúšali novú Fabiu Combi.
Škoda Fabia prichádza na slovenský trh už aj s druhou karosárskou verziou. Za väčší kufor o 200 litrov a o niečo viac vzduchu nad hlavami zadných pasažierov si importér pýta triezvych 550 eur. Ďalším silným argumentom novinky je 4-ročná záruka.
Cena Fabie Combi so základným motorom 1.0 MPI 55 kW/75 k štartuje na sume 10.090 eur, pričom už v základe je vybavená strešnými lyžinami, elektronickou uzávierkou diferenciálu XDS+, stabilizačným systémom ESC s multikolíznou brzdou, rádiom Blues, tónovanými sklami, centrálnym zamykaním, 6 airbagmi a pre všetky motorizácie je k dispozícii systém stop/štart.
Rozmerovo je medzi krátkou a dlhou Fabiou rozdiel len v dĺžke. Šírka, výška aj rázvor náprav oboch áut ostávajú identické. Už na pohľad má kombík o niečo dlhšie zadné dvere, cez ktoré sa bude pohodlnejšie dozadu nastupovať pasažierom s pohybovými problémami a rodičom usádzať malé deti. A hoci zadný previs má Fabia Combi dlhší v porovnaní s predošlou generáciou, vďaka šikmejšiemu sklonu zadného okna vám to na pohľad nepríde a vzhľadovo vyzerá vyváženejšie. Keď som videl ešte maskované snímky kombíka, nie vždy som si bol istý, či sa pozerám na Fabiu Combi alebo Rapid Spaceback.
Tvarovaním zadnej časti sú si obe autá dosť podobné a myslím si, že aj v každodennej praxi rozhodovania klientov si budú konkurovať. Objemom kufra by bol kombíku vyrovnanejším súperom liftback, ale záujem oň po príchode verzie Spaceback klesol vraj na minimum. Navyše Rapid Spaceback aj Fabia Combi majú podobne šmrncovne tvarovanú zadnú časť, takže v tomto prípade pôjde v prvom rade o sympatie k dizajnu.
Fabia Combi verzus Rapid Spaceback s metrom v ruke
Aby som ale zistil, koľko získate alebo stratíte u Fabie Combi v porovnaní s Rapidom, obe autá som si zmeral. Sústredil som sa hlavne na zadnú časť, pretože o tú v prípade rodinného auta ide predovšetkým. Súťaž o väčší kufor jasne vyhráva kombík, ktorý vedie o 115 litrov. Aj v mieste na hlavu pre zadných pasažierov je Fabia ešte o 1 cm lepšia, vďaka dlhej streche, klesajúcej dozadu len pozvoľne. Vo vnútornej šírke v oblasti lakťov aj ramien ale stráca na Rapid Spaceback približne 2,5 cm a podstatne štedrejší je Rapid v priestore pre kolená zadných pasažierov, kde ponúka až 5 cm naviac v porovnaní s Fabiou.
MirrorLink zatiaľ nefunguje ako by mal
Pri uvedení Fabie na trh marketéri veľmi propagovali konektivitu novinky, hlavne jej systém MirrorLink, ktorý preklápa obsah telefónov na veľký dotykový displej multimediálneho systému. Celý systém má však niekoľko zádrheľov. V prvom rade komunikuje iba s vybranými telefónmi, ktorých je zúfalo málo. Za ďalšie, preklopiť na displej viete iba 6 schválených aplikácii, podľa oficiálneho vyjadrenia - certifikovaných automobilkou Škoda.
Inak povedané – iba tie, s ktorými má Škoda dohodu. No ani tie nefungujú bezchybne, na čele s navigáciou Sygic. Aby som bol objektívny, hoci všetka kritika sa v konečnom dôsledku znesie na hlavu automobilky, svoj podiel viny nesie každá zo zúčastnených strán – teda aj výrobcovia telefónov a tvorcovia aplikácii. Pretože aplikácie pod MirrorLinkom neposkytujú všetky informácie a funkcie ako je majiteľ svojho telefónu zvyknutý. Takže doladenie tohto systému si bude ešte vyžadovať svoj čas. Aj z tohto dôvodu Škoda zavádza od 22. týždňa do ponuky aj vstavanú navigáciu Amundsen.
Na ceste sa mi pozdáva viac kombík
Ponuka motorov pre Fabiu Combi kopíruje hatchback, s jednou výnimkou. V prípade kombíka výrobca z pochopiteľných dôvodov vynechal najslabší trojvalec 1.0 MPI 44 kW/60 k. Škoda naopak, že neposilnil dynamiku kombíka 6-stupňovou manuálnou prevodovkou aspoň v kombinácii s verziou 1.2 TSI 66 kW/90 k, ale 6-stupňový manuál dostanete štandardne len k motoru 1.2 TSI 81 kW/110 k, ktorý som aj ja testoval. V novej Fabii je to môj najobľúbenejší agregát.
Počas uplynulých 4 dní som práve s týmto motorom absolvoval 2500 km do Švajčiarskych hôr a späť a musím povedať, že sa mi páči. Samozrejme nie v kombíku, ale krátkej Fabii. Na to, že to je len jednadvojka, má ťah, na diaľnici v Nemecku sa rozgúľa na 180 km a naozaj vie byť úsporná. Na výrobcom udávaných 196 km/h som sa síce nedostal ani raz, na jednadvojku považujem aj 180 km/h za dostatočnú maximálku, ale faktom je, že motor má nabehaných len 7000 km, takže ešte sa potrebuje „rozdýchať“.
Na okreskách a švajčiarskej diaľnici pri jazde rýchlosťou do 120 km/h si v priemere odpil 5,8 l/100 km. Čisto diaľničný priemer cez Rakúsko bol 6,5 l/100 km a cez Nemecko s plynom na podlahe, kde to podmienky umožňovali 8,5 l/100 km. Všetko uvádzam hodnoty po kontrole dotankovaním. Na malý benzínový motor s preplňovaním veľmi pekný apetít. Ale späť ku kombíku.
Daždivé podmienky a klzké cesty, miestami primastené uniknutým olejom z nákladiakov a pracovných strojov, nechali hneď od úvodných kilometrov vyniknúť jednu z najväčších predností novej Fabie Combi – nízku pohotovostnú hmotnosť. Vďaka nej krásne cítiť kedy pneumatiky strácajú adhéziu a poháňaná predná náprava prechádza do nedotáčavého šmyku. Vodič si tak v zákrute môže dovoliť postupne pridávať plyn, až kým nepocíti, že predné kolesá uchádzajú bokom.
V serpentínach nad azúrovým pobrežím som tiež ocenil elektronickú uzávierku diferenciálu XDS+, ktorá zvlášť na klzkom povrchu robí maximum pre bezproblémový prenos výkonu na cestu a udržiavanie predných kolies vo zvolenej stope. Hoci na výhradách voči šetreniu v interiéri stále trvám, práve v podmienkach aké som zažil počas prvých jázd s kombíkom, ocenil som pozitívny vplyv nízkej hmotnosti na jazdné vlastnosti, ktorý zatieňuje lacný dojem z interiéru. Aj keď, vysvetlenia typu, že automatický dojazd je iba na vodičovom okne práve kvôli šetreniu hmotnosti, sú iba varením neosolenej vody... Všetci vieme, že práve tento prvok s hmotnosťou nič nemá.
Na niektorých miestach šetrenie akceptujem, na iných nie. Auto je ale v prvom rade o jazde, nie o ohmatávaní plastov, a zo správania Fabie Combi na mokrých cestách a zladenia podvozka s elektronikou som mal radosť. Až do takej miery, že kombík sa mi po jazdnej stránke pozdáva ešte viac než krátky hatchback. Vďaka lepšie rozloženej hmotnosti a väčšiemu prítlaku na zadnú nápravu. Na pozitívne správanie sa novinky na ceste má vplyv aj to, že v porovnaní s hatchbackom je podľa papierov ťažšia len o 24 kg. Hoci technici na prezentácii spomínali 40 kg... Kde je pravda overíme v praxi.
Podstatné je, že za jazdy som vôbec nemal dojem, že šoférujem kombík, ale skôr mierne prerastený hatchback. Trvám na tom, že podvozok Fabie je po stránke komfortu jazdy, držania či vedenia stopy jedným z najlepších áut v segmente, hoci ako sa presvedčili kolegovia v našom porovnávacom teste, dosť záleží na obutí aké si zvolíte. So 16 a 17 palcovým obutím je to iná pesnička než s 15-palcovými kolesami. Podobne ako kombík aj hatchback uspokojivo filtruje všetky druhy nerovností. Jedine na hrubých priečnych si zadná náprava občas odskočí. Ale práve k mobíku sa mi zdá pokojnejšia než v krátkej Fabii.
Takže, ak beriem do úvahy väčší kufor, praktickejší interiér a ešte aj príťažlivejšie správanie sa auta na ceste (aspoň pre mňa), kombík je lepšou Fabiou a vôbec sa nebudem diviť, keď sa mu bude dariť viac než krátkej verzii hatchback.