Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Prvá jazda: Audi Q7 dizajnom neohúri, ale jazdí lahodne
Už pri svetovej premiére druhej generácie Q7 na autosalóne v Detroite som tvrdil, že hoci z tvarov karosérie nikto na zadok nepadne, zážitok bude s novinkou sa povoziť. Nemýlil som sa...
Na prvý pohľad je to klasická Q7, len štíhlejšia, atletickejšia a s lepšími proporciami. Zážitok spoza volantu je však úplne nový. Zníženie hmotnosti o 325 kg v porovnaní s predchodcom cítiť v prvej zákrute, pri každom pridaní plynu, či stúpaní do kopca. Novinka s ľahkosťou stúpa do každého prevýšenia, o poznanie krajšie, ochotnejšie a precíznejšie zahýna do zákrut, až by som povedal, že akoby auto do nej doslova niečo vťahovalo (hlavne vo verzii s riadenou zadnou nápravou, s natáčaním zadných kolies a novým quattro diferenciálom). Napriek tomu by som ju ale nenazýval vyslovene športovou, čo je dnes tak moderné v prípade mimoriadne agilných SUV. Skôr parádne ovládateľnou. Pretože ani v najšportovejšom režime Dynamic auto nestuhne vyslovene tvrdo, neohrabane, ale stále si zachováva gráciu, určitý nadhľad.
Výsledkom potom je, že aj v najostrejšom režime vás Q7 prevedie zákrutami vyslovene lahodne. Agilita a mrštnosť v kultivovanom, luxusnom balení sú slová, ktoré asi najlepšie vystihujú ovládateľnosť novej Q7 v zákrutách. Systém riadenia všetkých 4 kolies, po ktorom mimochodom siahne aj najnovšie Porsche 911 Turbo, pomáha tak efektívne a hlavne neutrálne poskladať do zákruty celé 2 tony dlhé vyše 5 metrov, až vám z toho padne sánka. Technológiu riadených všetkých štyroch kolies v minulosti podporovali hlavne japonské automobilky. Ja som sa s ňou naživo stretol len v Renaulte Laguna a nedávno v novom modeli Espace. V prípade Audi ale prvýkrát v kombinácii s pohonom všetkých 4 kolies quattro. V pomalom tempe sa zadné kolesá natáčajú o niekoľko stupňov v protismere s prednými, čoho výsledkom je tak mimoriadna obratnosť veľkého mastodonta.
Mimochodom ideálna pomôcka do podzemných garáží našich nákupných centier. Výrobca tvrdí, že polomer otáčania novej Q7 sa vďaka natáčaniu zadných kolies zmenšil o jeden meter. Ja by som povedal, že aj o viac. Vo vyšších rýchlostiach sa potom zadné kolesá natáčajú súčasne s prednými, čím podporujú zase smerovú stabilitu auta. Maximálny rozsah natočenia zadných kolies je 10 stupňov. Veľmi zaujímavé bude vyskúšať ako funguje tento systém na snehu v kombinácii s pohonom 4x4. Trochu tuším, že s novou Q7 bude na zasnežených cestách veľká zábava...
Adaptívne vzduchové pruženie odvádza skvelú prácu v akomkoľvek režime. Okrem citeľných rozdielov medzi jednotlivými nastaveniami sa mi na adaptívnom pružení páči stráženie vertikálnej stability karosérie, bez ohľadu na to v akom režime pruženie pracuje, ale aj schopnosť eliminovať negatívne vplyvy veľkých a ťažkých 21-palcových kolies na komfort jazdy. To znamená, že ani v režime Comfort pruženie karosérii nedovolí prehnané náklony a nemusíte sa báť príliš hojdavého správania. Auto sa na nerovnosti len pohupne, všetky ostatné dozvuky podvozok a pruženie príkladne odfiltrujú, pohltia.Tak dokonalé odfiltrovanie ostrých nerovností a otrasov veľkých kolies po ich prejdení sa len tak nevidí.
Nová Q7 jazdí po všetkých druhoch ciest s plavnosťou veľkých luxusných limuzín. Teda aspoň po cestách, na ktorých som ju mal možnosť zažiť. Uvidíme ako sa bude správať u nás. Na prvé jazdné zoznámenie s Q7 som vycestoval do švajčiarskych Álp. Z troch motorizácii, ktoré sú na úvod k dispozícii (3.0 TDI160 kW/218 k, 3.0 TDI 200 kW/272 k, 3.0 TFSI 245 kW/333 k) som si vybral preplňovaný benzínový trojliter, ku ktorému sa na Slovensku pravdepodobne nedostanem. Naftový trojliter si nechávam na dlhší domáci test. Po čase som mal opäť možnosť vyskúšať si veľké SUV s benzínovým šesťvalcom, ktorý je tak príjemný, že keby som reálne mal na kúpu Q7, asi by som váhal. Má nádherne kultivovaný chod. Do kabíny preniká len vzdialene, aj to len pri zrýchlení, keď pracuje v otáčkach. Po dynamickej stránke nemá najmenší problém ani v prudkých švajčiarskych kopcoch, veď hodnota zrýchlenia z 0 na 100 km/h za 6,3 s hovorí sama za seba. Svoje čaro má tiež nižšia hmotnosť motora v porovnaní s naftovým trojlitrom. Len spotreba na diaľnici asi nebude taká dobrá, ako s naftovým motorom. Hoci testovaná benzínová verzia je najmä vďaka redukcii hmotnosti úspornejšia v porovnaní s predchodcom až o 28 %.
Z interiéru doslova srší špičková kvalita a zmysel pre detail. Kdekoľvek siahnem, na čokoľvek sa pozriem, nádherné materiály, prvotriedne vypracovanie. Akoby technici Audi chceli dať najavo každou drobnosťou, že „ s novým meradlom kvality v segmente“ to myslia smrteľne vážne. Zážitkom je už len spustenie bočného okna. V prvom rade dokonalé odhlučnenie pohybu okna a následne mechanická precíznosť pohybu dvojpolohového tlačidla. Jemnosť a presnosť pohybu akéhokoľvek ovládača, na ktorý siahnete je úžasná. Tu sa vyhral nejaký fanatik na dotykové a pohybové mechanizmy.
Keď otvorím okno, zvukový rozdiel medzi kabínou a okolím auta udrie človeku tak do ucha, akoby otvoril okno v špičkovom akustickom nahrávacom štúdiu. Jednoducho už len dotýkanie sa a hranie s interiérom novej Q7 je zážitok – ako v Bentley medzi prémiovými SUV. Nakoniec, možno práve nová Q7 je akýmsi praktickým cvičením, prípravou koncernu a slovenskej fabriky Volkswagen na prvé SUV od značky Bentley, na výrobe ktorého sa výrobný závod v Devínskej Novej Vsi bude podieľať. Počas svetovej premiéry v Detroite zaznelo, že nové Audi Q7 sa chce stať novým meradlom, trendsetterom segmentu v mnohých oblastiach.
Po prvej skúsenosti s týmto autom tvrdím, že nie chce, ale Q7 ním už je. Všetka prémiová konkurencia počnúc BMW X5 až po veľký Range Rover má vážny dôvod sa jej obávať. Jazdí fantasticky, má dokonalý interiér, navyše podstatne rodinnejšie a praktickejšie riešený než doposiaľ, poriadne šesťvalcové motory a žiadne štvorvalce, množstvo elektroniky a technologickej výbavy (na palube vraj vozí až 40 km káblov) a to všetko ochutené lahodným komfortom jazdy.